avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate vladp33

Activitate vladp33

Buna ziua,

din 2007 am un credit de nevoi personale fara garantii la o banca comerciala. Am fost cu plata la zi a acestui credit pana in vara cand am ramas afara loc de munca o perioada, moment in care am inregistrat unele intarzieri. In prezent mai am de achitat 750 ron (trei rate de 250 fiecare) pentru care am si o intarziere de aproximativ 100 de zile. M.au asaltat cu telefoane, amenintat ca ma executa silit, scrisori acasa. Am vorbit cu ei, direct la departamentul care se ocupa de executari si au incetat procesul, acceptand aceasta intarziere la plata. Dosarul fiind intors in banca. Cei de aici insa continua cu insistentele lor telefonice. Datorita jobului care il am, perioade de cate 10-12 ore nu pot raspunde la telefon.

Saptamana aceasta spre marea mea surprindere am avut doar un apel pierdut din partea lor. Dar, aici intervine problema mea, cei de la banca au sunat pe numarul de telefon fix al unei matusi, i-au explicat i-au gasit nr de telefon in cartea de telefoane, au intrebat-o daca are legatura cu mine, ca sunt de la banca, ca am restanta si ca ei nu ma pot contacta pe mine. Numarul de telefon al matusii nu este trecut in contractul de credit ca persoana de contact, ruda apropiata girant sau ceva de genul asta. Singurele numere de tel sunt nr meu de mobil si tel fix de la adresa de buletin.

Este legala aceasta practica? sa cauti numele de telefon cu acelasi nume de familie, sa suni si sa oferi asemea date?
buna ziua,

am inca din 2007 un card de cumparaturi emis de [editat] IFN SA. In contract este mentionat "Rata dobanzii lunare de reesalonare 1.10% - se aplica in cazul in care detinatorul opteaza pentru reesalonarea datoriei de la extras prin plata partiala a acesteia. Se calculeaza asupra datoriei totale de la extras ramase neachitate, mai putin obligatiile decurgand din retragere numerar si plata furnizorilor de utilitai" si "taxa penalizatoare: 15 RON se aplica in cazul in care nu se plateste suma minima de plata pana la data scadentei".

Am o nelamurile. Sunt legale aceste doua taxe simultan? Si taxa in suma fixa indirefert de numarul de zile de intarziere cat si dobanda lunala. in conditiile in care pentru un alt card, de data aceasta de credit, emis de o banca componenta a aceluiasi grup([editat bank, de data aceasta banca nu IFN), acum un an si ceva taxa de penalizare, care era 30 de lei, s-a transformat in %. Am primit din partea lor o instiintare ca s-a armonizat contractul de credit cu legislatia in vigoare.

Am vorbt cu ei de la IFN, dar ei mi-au spus ca acea prevedre legala care elimina taxa de penalizare in suma fixa si o modifica in dobanca calculata /zi de intarziere nu se aplica contractelor deja incheiate de catre IFN.
Răspuns la discuția problema credit
din moment ce am achitat ai mult decat suma minima, si inainte de termenul mentionat in sms, pot considera ca am revenit la zi cu plata, nu?
Discuție problema credit
in 2007 am semnat un credit pentru un card RALFI IFN SA. contractul imi permite sa rambursez doar minimul de plata 2.2% din datorie cu o dobanda de 1.1% lunar. Ultima cumparatura cu acel card a fost efectuata in 2009 cand emitentul cardului a suspendat valabilitatea tuturor cardurilor, ramanand valabile doar pentru plata datoriei.

Datorita unor probleme financiare, nu am putut plati decat acel minim de plata, iar in luna noiembrie si decembrie nu am putut achita deloc, inregistrand o intarziere de 57 de zile. In luna decembrie m-au sunat, le-am explicat situatia cu mentiunea ca din ianuarie revin la normal cu platile, dar am cerut un extras de cont- Ralfi nu mi-a trimis niciodata extras de cont, doar sms pe telefon cu datoria si minimul de plata. Mi-a spus ca ei nu emit extrase, am insistat ca vreau un extras pentru ca dupa calculele mele ar fi trebui sa termin deja cu datoria, dar din sms-uri reiese aceasi suma de vreo 6 luni incoace, nu scade sub 600 de lei. Mai mult pentru intarziere de plata, chiar si o zi, mi-au aplicat penalitati de intarziere -suma fixa 15 lei, la un minim de plata de 34 de lei.

in data de 3 ianuarie am primit un sms "datoria la extras pentru cardul EstimaBonus este de 682.88, scadenta la 16.01.2013. Suma minima de plata este 34.14 lei."

In data de 10.01.2013 am achitat suma de 35 Lei, dar azi am primit din partea urmatorul mesaj "Garanti credite de consum (falfi ifn) a mandatat cycle european pentru a recupera debitul dvs restant de 682.88. contactati-ne de urgenta la ..."

Este normal ca aceasta datorie sa fie pasata altei firme, inainte 90 de zile de intarziere, fara sa fiu informat in scris de catre ralfi, fara sa primesc in prealabil nicio notificare scrisa ca am ramas in urma cu ratele?
Discuție Problema
lucrez intr-un magazin specializat in vanzare telefoane mobile amblasat in galeria nui supermarket. vineri am avut neplacerea sa fiu furat de 300 de lei de doua cliente. In momemntul observarii furtului am anuntat supermarketului si politia prin 112. In magazinul in care lucrez nu exista camere de supraveghere motiv pentru care si cei de la politie mi-au spus ca nu pot face prea multe, oricum au luat imaginile cu ele de pe galeria supermaketului, iar eu am depus plangere pentru furt.

Unitatea angajatoare mi-a comunicat azi ca eu suport prejudiciul pentru ca eram singur de servici in acel moment. Le-am specificat ca refuz sa platesc si sa faca daca considera ca eu sunt vinovat actele necesare si sa-i retina din salar. Raspunsul lor "nu se poate retine din salar, vii cu bani de acasa".

Nu ar fi fost normal sa se desfasoare o cercetare disciplinara car sa constate sau nu vinovatia mea si apoi poprire pe salar? Mai ales ca sunt in perioada de proba, unitatea nu detine sistem de alarma, paza, buton de panica sau si mai grav camere de supraveghere.

In cazul in care va avea loc acea cercetare disciplinara si tot eu voi fi gasit vinovat, exista posibilitatea de a contesta in instanta decizia angajatorului? Mai mult am fost certat si avertizat ca vor eista urmari pentru faptul ca am sunat la 112, ca nu trebuia sa fac acest lucru.(politia a avertizat unitatea angajatoare ca daca nu monteaza cel putin camere si alarma la urmatoare fapta de genul acesta vor fi sancionati)
buna ziua,

angajatorul mi-a trimis un raspuns scris, prin care imi explica ca nu am dreptate si ca nu mi-a incalcat contractul de munca si se incheie astfel "Datorita faptului ca in perioada 28.06.2012-02.07-2012 societatea a facut demersuri pentru clarificarea acestei situatii dar dumneavostra ati refuzat orice fel de discutie, veti fi pontat pana in data de 27.06.2012 inclusiv.
Avand in vedere ca in perioada 28.06.2012-2.07-2012 dvs nu ati efectuat activitate in cadrul societatii, aceasta perioada nu se considera vechime in munca si nu va fi remunerata.
Fata de cele aratate mai sus va comunicam ca, contractul individual de munca a incetat in data de 03.07.2012 conform articolului cu care ati solicitat desfacerea contractului individual de munca"

Daca in data de 28.06 mi-am depus demisia de ce incetarea este cu data de 03.07? Nu era obligat angajatorul sa faca incetarea cu data de 28.06 conform demisiei?

Iar referitor la aspectul ca am refuzat orice dialog, angajatorul insista sa semnez o declaratie prin care sa mentionez ca am primit un exemplar al contractului de munca in data de 05.06.2012, eu am refuzat si le-am dat acea declaratie dar cu data primirii contractului 02.07.2012 (dupa incetarea contractului)
nu cred ca mai e nevoie sa o trimit prin posta, demisia am depus-o in dublu exemplar, iar pe cel care mi-a ramas mie am nr de inregistrare din partea angajatorului
in data de 28.06 mi-am depus demisia in baza art.81 alin.8(angajatorul nu mi-a respectat programul de lucru mentionat in contract in loc de 40 ore/ saptamana 8ore/zi lucram 2 saptamani fara pauza si apoi doua zile liber zilnic intre 6-11 ore, practim lucram fara pauza 12 zile si abia apoi 2 libere, in contract eram incadrat pe un raion/gestiune dar in re,alitate lucram pe alte doua raioane) ,, am solicitat si am primit nr de inregistrare la depunerea demisiei, dar dupa 2 ore si continuand si a doua zi angajatorul m-a sunat sa-mi comunice ca nu-mi accepta demisia motivata de art.81 alin.8 si sa ma duc sa o refac cu art.55 lit.b. Am refuzat si de atunci insista cu telefoane obligatoriu sa ma duc sa-mi modific demisia si chiar au trecut la amenintari ca departamentul juridic se va ocupa de incetarea contractului meu si nu in forma care doresc e.

Ce este de facut in aceasta situatie?
Răspuns la discuția somaj dupa demisie
chiar daca demisia a intervenit ca urmare a incalcarii de catre angajator a drepturilor angajatului (felul muncii prestate, program de munca si salar)? nu exista aceasta exceptie?
daca mi-am inaintat demisia motivata de art.81 alin8 din codul muncii "Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individuala de munca" pot sau nu beneficia de ajutor de somaj?