avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate kisslivia

Activitate kisslivia

Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc pentru raspuns...si ca o recapitulare:este vorba despre un singur copil,ca atare,venitul brut pe 2015 fiind de 1050,iar netul de 785,pensia copilului este de 196.25...este corect cum am calculat,va rog?
buna seara,
care este suma unei plati a pensii alimentare in functie de salarul minim pe economie pe anul 2015?Mai exact cat trebuie sa platesc?
Multumesc
Răspuns la discuția Mostenire bun propriu
deci...
apartamentul este al meu proprietate personala inainte de casatorie
copilul(adult) nu l-am adoptat
nu am incheiat nici un act....cum se zice,prin banat.....sotul...este nora in casa la mine....suna urat....
si...
nu poate sa vina copilul (adult)....cu pretentie....asupra casei mele....
ok....
multumesc.pentru informatie...si o sara faina sa aveti....
Buna seara,
am bun propriu un apartament inainte de casatorie;sotul are un copil major care sta la bunici;nu a alocuit cu noi niciodata;in cazul decesului sotului...acest copil major ar avea vreo pretentie la apartamentul meu care este bun propriu?
multumesc,
o seara faina
Buna ziua,
sora din germania are o proprietate in romania,cumparata in timpul casatoriei,de la parintii mei;
acum este in divort cu sotul;
intrebare:
care sunt variantele ca acest apartament cumparat de la parintii mei,sa nu fie inclus in partajul din germania?
donatie?....sau ....
multumesc
Amu,nu va suparati,dar un notar din Lugoj,a spus ca aceasta procura este valabila numai 3 luni,inainte de vanzare.....
Buna seara,
revin cu o alta intrebare:
cat timp este valabila procura?termen nelimitat sau numai 3 luni?
Va multumesc,
Livia
Va multumesc din suflet pentru raspuns....
Va urez o seara faina,
Livia
:love1:
ok...pana acum am intelles...dar....mai am o intrebare...
ce acte trebuie sa prezinte sora mea,fiind divortata...ca sa vanda acel apartament?(renuntarea lui notariala,certificat de divort,acordul lui ca poate sa il vanda fara a avea pretentie la bani.....aceste acte sa fie si in limba germana si romana cu apostila?)
va multumesc pentru marele ajutor
o seara placuta....
si....astept raspunsul....:)
Buna seara,
revin cu intrebarea.....si....
va rog sa imi datio solutie la urmatoarea situatie:
sora mea casatorita in germania,cu cetatenie germana,a cumparat prin reprezentant mandatat prin notar ( mama mea ea vandut aceasta locuinta )o locuinta in romania;
in cazul in care ea va divorta, aceasta locuinta din romania daca va dori sa o vanda,ii va trebui si semnatura fostului sot?
in actele de vanzare cumparare figureaza doar numele ei....
va multumesc anticipat..