avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate wazz

Activitate wazz

Răspuns la discuția funcționar public șicanat
”persoana are o colega de birou care isi doreste sa faca singura tot........
Daca colegul solicita repetat sa ii fie atribute clar sarcinile de serviciu nu sa se bata cu colega care ce apuca si cine le rezolva primul este o situatie de management defectuos nu de necorespundere profesionala.
Seful ar putea sa se implice si sa organizeze compartimentul. ”
Ce poate face un functionar public șicanat ? Nu i se dă fișa postului, nu i se repartizează sarcini, nu este lăsat să lucreze la proiecte europene...sefii il ignora, colegii la fel...nu se pune problema demisiei....se pare că omul este integru si deranjeaza cu integritatea sa jocurile din acel mic orasel corupt... drept pentru care se adopta politica tu nu ne deranjezi, dar pentru asta trebuie sa stai degeaba la serviciu
Răspuns la discuția calitate procesuala
va multumesc !
Doresc sa audiez predica intr-un anume lacas de cult care a emis pe numele meu o hotarare de interzicere a frecventarii lui ceea ce lezeaza dreptul meu de a alege liber si va rog sa imi explicati cine are calitatea procesuala de a anula hotararea emisa impotriva mea eu am cerut anularea acelei hotarari dar instanta a hotarat asa Civil Obiect: anulare act Stadiu procesual: Fond Tip solutie: Respinge cererea Solutia pe scurt: Respinge ca neintemeiată excep?ia lipsei capacită?ii de folosin?ă a pârâtei, excep?ie invocata de parata prin intampinare. Admite excep?ia lipsei calită?ii procesuale pasive a pârâtei, excep?ie invocata de parata prin intampinare. Respinge cererea ca fiind introdusa împotriva unei persoane fără calitate procesuala pasiva. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea urmând a fi depusă la Judecătorie eu pe cine actionez in judecata pentru a obtine anularea hotararii care imi interzice sa calc in lacasul de cult respectiv?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă este posibil, încercați medierea sau consilierea familială pentru a ajunge la un acord amiabil cu fiul . Uneori, implicarea unui mediator poate ajuta la clarificarea situației și la găsirea unei soluții acceptabile pentru ambele părți.
este intrebare sau afirmatie?
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 97/2005 din 14 iulie 2005 *** Republicată
privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români

Text în vigoare începând cu data de 28 ianuarie 2024
ART. 25
(1) Actul de identitate al unei persoane fizice nu poate fi reţinut în afara cazurilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă.
(2) Este interzisă darea, primirea sau solicitarea actului de identitate drept garanţie pentru prestarea unor servicii, pentru încredinţarea unor bunuri şi valori, pentru plata datoriilor sau în alte scopuri, de către persoanele neautorizate.
reținerea cărții de identitate este legala atunci cand vizitam muzeul national cotroceni? cred ca nimeni nu are dreptul sa retina cartea de identitate ori la cotroceni se depasesc niste atributii si in loc de a se retine cel mult o copie de pe cartea de identitate a vizitatorilor se retine cartea de identitate originală pe parcursul vizitarii muzeului ori daca survine vreun caz de forta majora atac armat cutremur sau mai stiu eu ce mi se face rau cartea mea de identitate este la risc de a fi pierduta si de a nu ma mai identifica va multumesc pentru raspuns si as dori sa stiu cum poate un muzeu sa retina cartea mea de identitate ca si conditie a vizitarii în conditiile in care achit biletul si ma legitimez dar REFUZ SĂ ÎMI PĂSTREZE SPP CARTEA DE IDENTITATE !
bibliotecile de ce nu au salarii marite? :(
de ce nu se majoreaza din oficiu? asa cum se majoreaza la celelalte categorii de oameni ai muncii , cand se mareste salariul minim pe economie creste si salariul altor bugetari dar al bibliotecarilor, nu , pe motiv ca bugetul local nu are bani si asta nu este drept caci pentru alte categorii de personal se prevad bani