avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate doragheta

Activitate doragheta

Doresc sa cumpar un apartament. Promitentul vanzator este in acelasi timp si promitent cumparator, deci la momentul incheierii ,,Promisiunii de vanzare - cumparare pentru bun viitor" promitentul vanzator nu este proprietar. El are la baza o promisiune de vanzare-cumparare autentificata, incheiata cu proprietarul imobilului. ,,Promisiunea de vanzare - cumparare pentru bun viitor" se va incheia la notar. Si totusi, cat % sa am incredere, avand in vedere ca trebuie sa achit avans?
Va multumesc pentru raspuns! Maine expira termenul de 15 zile in care se poate face contestatii. Am mai trimis o adresa la BEJ in care am solicitat sa ia legatura cu creditorul, sa reverifice cererea de punere in executare si documentele care au stat la baza acesteia si sa revada cuantumul creantei , Astept raspuns si inca mai sper ca, in tara asta, fiecare isi face treaba cu profesionalism si omenie, neluand in calcul numai castigul material. Mi-e foarte clar ca daca primeaza numai castigul material, e foarte bine pt. BEJ sa ia banii de doua ori, deschizand doua dosare care au la baza unul singur - in cazul in care m-as duce si eu la acelasi BEJ ca sa-l execute silit pe cel care e creditor acum.
In perioada 2012-2015 am fost parte intr-un proces de partaj (eu fiind reclamanta). Solutia data de judecatoria Buftea a avut la baza calcule gresite d.p.d.v. matematic ale expertului in constructii. Am facut apel si am castigat - a fost matematica pura fara loc de interpretari. tribunalul Buftea a emis hotararea de mai jos:
Obliga reclamanta la plata catre parat a unei sulte in cuantum de 12.369,48 lei pentru egalizarea valorica a loturilor privind constructia. Inlatura dispozitia privitoare la compensarea cheltuielilor de judecata. Obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei de 6272 lei cu titlu de cheltuieli de judecata reprezentand taxa judiciara de timbru si timbru judiciar in cuantum de 5922 lei si onorariu de expert in cuantum de 350 lei. Mentine celelalte dispozitii ale sentintei civile apelate Cu recurs in 15 zile de la comunicare Pronunţată în sedinta publica, azi 11.05 2015

BEJ a infiintat poprirea pe suma de 12369.48 lei si nu pe diferenta rezultata prin compensare, avand in vedere ca paratul nu mi-a dat nici un ban.

Nu era normal cand au inregistrat cererea debitorului in care acesta arata cu nu mi-am executat de buna-voie obligatia de plata de 12369.48 lei reprezentand sulta, sa comunice ca nici el nu si-a executat de buna-voie obligatia de plata de 6272 lei reprezentand cheltuieli de judecata? Sau executorul sa verifice acest lucru si sa dea curs creditorului numai pentru suma rezultata din diferenta?
Intrucat costurile cu contestatia sunt destul de mari, ce se poate face in continuare?
Discuție mostenire
Eu si fratele meu mostenim de la parintii decedati un teren de cca 1100 mp, pe care este construita casa pe aprox 300 mp. Avand in vedere ca sunt probleme (adica nu vorbim) as dori cand facem succesiunea (sau se pune problema de partaj?) sa solicit 550 mp teren si datorita faptului ca nu am pretentii sa fiu despagubita pentru casa inca cca 160 mp teren ce ar insemna drum de acces (30 m lungime X 4 m latime) catre terenul pe care vreau sa-l solicit.