avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate stochelrodu

Activitate stochelrodu

Nu exista nici un avocat capabil sa imi dea si mie un raspuns?
Buna ziua,
Doresc sa fac contestatie la executare a mandatului pentru redozarea pedepsei pt. inselaciune. In acest moment, dupa 2 procese, pedeapsa a scazut de la 10 ani (prin art. 320) la 5 ani si 5 luni cu un spor de 6 luni (total 6 ani). Stiu ca dupa NCP ar trebui, prin contestatie, sa se mai scada pedeapsa cu inca 6 luni. Inainte de aceasta pedeapsa mai am un mandat de 3 ani pe care l-am contopit cu mandatul de 5.6 ani. Intrebarea mea este daca in continutul contestatiei la executare este necesar sa mentionez ca trebuie sa se faca descontopirea mandatelor? Ma refer doar la pedeapsa de inselaciune pentru care cer aplicarea legii mai favorabile? Deasemenea am auzit ca daca se face referire la articolele din constitutie cu privire la discrimineare, se poate ajunge la o scadere a pedepsei sub limita de 5 ani avand in vedere ca si la redozare ar trebui sa se tina cont de art. 320 asa cum a fost in primul proces. Este adevarat? exista precedent? Va rog frumos sa ma ajutati deoarece nu stiu cum sa intocmesc aceasta contestatie si nu vreau sa imi fie respinsa de catre Tribunal. Multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Redozare pedeapsa
Dar in noul cod penal scrie in art. 6: "Cand dupa ramanerea definitiva a hatararii de condamnare si pana la executarea completa a pedepsei inchisorii sau amenzii a intervenit o lege care prevede o pedeapsa mai usoara, sanctiunea aplicata, daca depaseste maximul special prevazut de legea noua pentru infractiunea savarsita se reduce la acest maxim" ! Ce sa mai inteleg?
Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca, conform noului cod penal care va intra in vigoare, se vor redoza pedepsele definitive aflate in curs de executare? Ma refer in mod special la o pedeapsa cu inselaciune pentru care a primit pedeapsa 10 ani (minimum la acea data) si dupa recunoasterea vinei s-a redus la 5 ani si 6 luni. Intrebarea mea este: mai beneficiaza de redozarea acestei pedepse? (montionez ca limita maxima in noul cod e de 5 ani) Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Sentinta
Dl. "robert_12" ati avut dreptate, s-a emis mandat nou si acum se judeca pentru obtinerea unei reduceri a pedepsei insa avocata spune ca sunt sanse foarte mici deoarece nu are dovezi ca nu a luat el banii proveniti din fapta de inselaciune...:(( cand a facut prostia a facut-o pt familia lui si s-a ales cu nimic iar acum e greu de dovedit pt ca cine a fost creerul din spatele a toata povestea nu apare nicaieri in declaratii, deci...e trist si nu stiu ce sa fac sa il mai ajut, daca aveti un sfat sa stiti ca e foarte bine priit.
Răspuns la discuția dizolvare societate
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare: si daca este radiata societatea? mai poate sa vina cineva sa revendice dauna dintr-un proces?
Legat de "
Legea privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal;" se poate sa imi spuneti unde gasesc un draft al ei? Multumesc anticipat.

Buna seara, as dorii sa stiu daca o societate este dizolvata sau in curs de dizolvare, mai poate sa actioneze in instanta o persoana fizica in vederea recuperarii de daune materiale ? Va rog mult sa imi dati raspunsul in ambele situatii. Va multumesc anticipat
Dar care este termenul de depunere a contestatiei mandatului de arestare?
Răspuns la discuția Mandat de executare
Inclulpatul este deja arestat, atunci doar avocatul mai poate depune? si Va rog frumos sa imi spuneti Care este termenul de depunere ?