Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare societate

Buna seara, as dorii sa stiu daca o societate este dizolvata sau in curs de dizolvare, mai poate sa actioneze in instanta o persoana fizica in vederea recuperarii de daune materiale ? Va rog mult sa imi dati raspunsul in ambele situatii. Va multumesc anticipat
Dizolvata nu inseamna radiata...Are deci o personalitate juridica limitata pentru efectuarea demersurilor de lichidare-radiere din registrul comertului. Din punctul meu de vedere poate sa actioneze in instanta prin administratorul statutar sau daca si-a desemnat lichidator prin acesta pentru recuperarea de daune materiale.
ContSters22713, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare: si daca este radiata societatea? mai poate sa vina cineva sa revendice dauna dintr-un proces?