avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate augbarbu

Activitate augbarbu

Buna seara! Blocul a fost reabilitat de primarie, toti vecinii de pe coloana de apartamente si-au pastrat vechile balcoane cu perete de caramida, care au fost reabilitate, numai fostul proprietar a daramat zidul de caramida si l-a inlocuit cu panel de termopan
Eu doresc sa demontez acel panel si sa readuc la starea initiala acel zid, adica sa il construiesc pana la jumatate (inaltimea de 0,90-1,00m) din caramida, cum era, iar apoi sa atasez ferestre din termopan, cum au toti
Buna ziua! la un apartament achizitionat, fostul proprietar a daramat peretele de caramida de la un balcon si l-a inlocuit cu un panele si ferestre de termopan, fara a avea vreo autorizatie, daca i-o fi fost necesara si fara a face modificarile necesare pe releveu.
As vrea sa readuc acel zid la starea initiala, adica sa demontez panelele si ferestrele de termopan si sa reconstruiesc acel zid din caramida.
Blocul este reabilitat termic.
As dori sa stiu daca am nevoie de vreo autorizatie sau certificat din partea primariei sau vreun aviz din partea asociatiei de proprietari pentru a readuce la starea initiala acel zid si care ar fi calea legala de urmat.
Va multumesc!
Buna seara! Comitetul asociatiei de locatari a dispus achizionarea si montarea unui sistem de monitorizare video a intrarii in bloc, format din camere video, fara a intruni adunarea generala si fara a avea consensul tuturor locatarilor, cel putin al meu. As dori, daca este posibil, sa stiu daca este legal si daca monitorizarea nu incalca la dreptul la viata privata (in sensul ca, in urma vizionarii inregistrarilor, cineva ar putea sa stabileasca un potential program al familiei, cu riscurile ce decurg in ceea ce priveste securitatea locuintei) si la datele cu caracter personal.
Totodata, tot in cadrul comitetului si la fel, fara a intruni adunarea generala si de a avea consensul tuturor locatarilor, s-a dispus inlocuirea repartitoarelor de apa existente la nivelul fiecarui apartament, cu altele mai performante, dar care implica costuri ridicate de inlocuire, costuri ce vor fi achitate de fiecare locuinta.
As dori sa stiu daca acest gen de decizii, fara a fi luate in unanimtate au un caracter legal obligatoriu, mai ales ca cheltuielile sunt suportate la nivel individual, de locuinta.
Va multumesc!
Va multumesc frumos pentru consiliere!
Referitor la opinia dnei Albu, intr-adevar, copiii mei nu sunt bibelouri, sa ii asezi undeva si sa nu le mai muti...sunt doar niste copii activi; sunt si cuminti, dar au si energie..nu darama nimeni peretii..si nici nu se joaca fotbal in casa...insa nu ii pot tine incuiati intr-o camera..sau postati la tv sau pe telefon..cine are copii mici, ma poate intelege
Cum va spuneam anterior, agentii de politie care au verificat reclamatiile nu au constatat veridicitatea acestora; exista vreo modalitate prin care sa intru in posesia proceselor verbale incheiate de catre acestia?(mie personal nu mi-au inmanat niciun act)
Va multumesc pentru sprijin si consiliere!
Buna ziua! sunt mutat de circa o jumatate de an in Bucuresti si inca de la inceput am avut probleme cu vecinii de la etajul inferior; ei invoca faptul ca sunt foarte deranjati de o presupusa galagie provocata de cei 2 copii mici pe care ii am, care uneori mai alearga prin casa cand se joaca sau care uneori mai si plang (baiatul are varsta de 3 ani, iar fata 7 ani); totodata, mentionez ca orele de liniste stabiite le respect (seara ora 22 inseamna pentru ei culcare, iar in timpul zilei sunt la gradinita sau after school)
Mi-au facut reclamatie la politie, dar agentii care s-au prezentat nu au avut ce sa constate.
Acum ma ameninta ca ma vor da in judecata; as vrea sa stiu daca actiunea lor are vreun temei legal si cum as putea sa ma apar in eventualitatea acestui demers! Va multumesc pentru consiliere!
Buna seara!
In anul 2008 parintii mei, in calitate de vanzatori, au incheiat cu mine, in calitate de cumparator, un act de vanzare cumparare a unui apartament. In actul de vanzare cumparare am trecut-o pe mama mea cu drept de uzufruct viager, tatal meu fiind exclus de la orice drept; in acelasi timp, Mentionez ca mai am o sora, majora la data incheierii acelui act de vanzare cumparare.
In practica nu s-a modificat situatia de fap existentat: tatal meu, mama mea si sora mea au avut domiciliul si au locuit efectiv in acel apartament neintrerupt pana la aceasta data.
Intentionez sa inchei un act de vanzare cumparare cu sora mea, cu transferarea dreptului de uzufruct viager aferent mamei mele.
Intrebarea mea este urmatoarea:
- daca in acest nou contract de vanzare cumparare pot introduce o clauza care sa mentioneze dreptul de habitatie viagera pentru tatal meu?
Precizez ca incheierea actului din anul 2008 a avut ca scop protejarea imobilului din cauza unor debite pe care le avea tatal meu fata de unele banci, debite incheiate la momentul actual; in acelasi timp, mama si sora mea vor sa il excluda pe tatal meu de la a mai avea vreun orice fel de drept asupra apartamentului.
Conform intelegerilor familiale, eu am renuntat la cota mea de mostenire ce decurge din acel apartament; dar nu vreau sa il las pe tatal meu fara a avea o baza legala de a locui acolo, deoarece sora si mama sunt imprevizibile indecizii.
Va multumesc!
Răspuns la discuția cota parte mostenire - apartament
Va multumesc pentru raspunsuri si informatii!
Cu stima,
Răspuns la discuția cota parte mostenire - apartament
Buna dimineata!
Referitor la situatia prezentata anterior, in cazul decesului atat al meu, cat si al sotiei, cine este mostenitor?
Va multumesc!
Răspuns la discuția cota parte mostenire - apartament
Va multumesc pentru clarificarile facute!
Cu deosebita stima,