avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate pesca_ru

Activitate pesca_ru

Răspuns la discuția Acte la vanzarea casei
Multumesc frumos!
Ce acte sunt obligatoriu necesare pentru vanzarea unei case? Certificatul energetic este obligatoriu?
Răspuns la discuția Teren intravilan in folosinta
Multumesc pentru clarificare!
Teren intravilan in folosinta
Este a treia oara cand pun aceasta intrebare aici. Oare chiar nu ma poate ajuta nimeni sa inteleg daca exista sau nu prevederi legale pe aceasta speta? Intreb deoarece la primele doua postari nu am primit niciun raspuns. Am cumparat o casa si fostii proprietari au avut un teren intravilan in folosinta pentru care nu au avut niciun fel de acte de proprietate. L-am preluat in aceeasi maniera. Am inteles ca exista o prevedere legala conform careia daca se plateste impozitul pe teren cativa ani, ulterior se poate emite de catre primarie un certificat de punere in posesia in baza caruia terenul se poate inscrie ulterior in cartea funciara, devenind apoi proprietate. Care este, daca exista, prevederea legala privind aceasta procedura si ce pasi ar fi de urmat? Sau in baza caror proceduri legale as putea deveni proprietar al terenului? Precizez ca terenul nu a fost revendicat in baza legii, iar la primarie nu exista in evidenta cui ar apartine acest teren care inainte de 1989 a facut parte din gradinile fostului CAP.
Prestari servicii persoana fizica neautorizata
Sunt pensionar si am fost contactat pentru prestarea unor servicii.
Care este forma de legala de contractare in acest caz si cum trebuie sa procedeze firma beneficiar? Este necesar sa inregistrez contractul la ANAF? Retinerea impozitului se face la sursa sau il platesc eu? Platesc contributii daca sunt pensionar?
Teren intravilan in folosinta
Este a treia oara cand pun aceasta intrebare aici. Oare chiar nu ma poate ajuta nimeni sa inteleg daca exista sau nu prevederi legale pe aceasta speta? Intreb deoarece la primele doua postari nu am primit niciun raspuns. Am cumparat o casa si fostii proprietari au avut un teren intravilan in folosinta pentru care nu au avut niciun fel de acte de proprietate. L-am preluat in aceeasi maniera. Am inteles ca exista o prevedere legala conform careia daca se plateste impozitul pe teren cativa ani, ulterior se poate emite de catre primarie un certificat de punere in posesia in baza caruia terenul se poate inscrie ulterior in cartea funciara, devenind apoi proprietate. Care este, daca exista, prevederea legala privind aceasta procedura si ce pasi ar fi de urmat? Sau in baza caror proceduri legale as putea deveni proprietar al terenului? Precizez ca terenul nu a fost revendicat in baza legii, iar la primarie nu exista in evidenta cui ar apartine acest teren care inainte de 1989 a facut parte din gradinile fostului CAP.
multumesc frumos!
Buna ziua!
Avem de facut o succesiune.
Este posibil sa facem anul acesta succesiunea la terenuri arabile si anul urmator casa si terenul intravilan sau este obligatoriu de facut tot odata?
Răspuns la discuția Despre promisiunea de vanzare
Sotia, ca sunt ambii proprietari. E legal?
Despre promisiunea de vanzare


Intentionez sa cumpar o casa. Proprietarul a extins casa fara autorizatie de constructie. La acest moment el este in coma si nu mai are mult de trait. Fetele lui se ocupa in prezent de rezolvarea problemei si intocmirea noului cadastru. Avand in vedere ca va dura realizarea cadastrului si succesiunea, spre a nu pierde casa, este indicat sa fac o promisiune de vanzare cu plata avansului corespunzator? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!