avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1725 soluții astăzi
Forum Activitate ionut74

Activitate ionut74

Buna ziua,am fost judecat pentru conducere sub influenta alcoolului si am primit amenda penala.Am inteles ca in 6 luni dupa achitarea amenzii penale pot da examen pentru recuperarea permisului.Intrebarea mea este: pentru redobandirea permisului care sunt pasii si unde trebuie sa ma adresez?La politia in orasul unde am dobandit prima data permisul obligatoriu?Trebuie sa mai fac scoala de soferi inca o data sau dau examen pe baza dosarului doar?Examenul se da sala+traseu?
Va multumesc anticipat ptr ajutor,o zi buna.
Buna ziua,in 31.05.2015 am fost oprit de politia rutiera si testat cu etilotestul,in aer am avut 0,68.Am mers cu echipajul la sectie,mi-a facut actele,am mers de buna voie cu ei la spital de 2 ori ptr probe.Mi-au retinut permisul si mi-au dat o hartie in care se spune ca nu pot circula pana nu se ia o hotarare definitiva.Ok,am mers la IML si am platit analizele ptr sange,au iesit 1,31 si 1,15.Apoi am mai fost de 3 ori la diferiti ofiteri la politie,am dat si redat aceeasi declaratie,iar din 6 septembrie 2015 mi s-a spus ca dosarul pleca la procuratura si voi fi informat de ce urmeaza.Din ziua aceea nu mai stiu nimic,domnul ofiter mi-a spus ca el a trimis de atunci dosarul si sa astept.Precizez ca sunt cu cazierele curate,imaculate,nu am nici o amenda,nici o contraventie,nimic.Ce pot sa fac sa aflu in ce stadiu sunt?si din experientele dvoastra care este posibilul verdict?Incep sa am probleme la firma unde lucrez din cauza lipsei permisului(ok,nu sunt sofer,dar imi trebuie uneori permisul).Va multumesc si astept raspunsurile dvoastra pertinente.O zi buna va doresc.
Buna ziua,am cumparat o masina din piata auto in anul 2010,dar nu am inmatriculat-o pe mine.I-am facut ITP-ul in decembrie 2010 iar acum cand a trebuit sa fac in decembrie 2012 iar ITP-ul am avut neplacerea sa observ ca am pierdut cartea de identitate a masinii.Am incercat sa iau legatura cu fostul proprietar,dar acesta a fost foarte reticent si nu imi acorda nici un ajutor ptr a scoate duplicatul de la RAR.El la cateva zile dupa tranzactie a radiat-o de la Primarie de la finante,dar din circulatie nu a radiat-o.Am incercat si cu frumosul si putin mai energic verbal,dar ma lovesc de refuzul lui.Cum sa procedez sa intru in posesia duplicatului cartii de identitate?De la RAR mi-au spus ca ei nu ma pot ajuta,ca doar proprietarul de drept poate scoate duplicatul.Nu am o situatie extraordinara sa imi permit alta masina.Si in masina asta in octombrie-noiembrie am bagat bani,nu as vrea sa renunt la ea!Pana la urma am dat bani pe ea,nu?
Am fost angajat la o firma pe o perioada de 6 luni jumatate, perioada in care nu am semnat nici un stat de plata , iar pe ultimele 2 luni nu am luat salariul convenit.Desi a trecut 1 an jumatate si am incercat pe cale amiabila, nu am recuperat nimic de la el.Azi mi-a inapoiat cartea de munca ce i-a dat-o de la ITM in martie 2012.Din cate am inteles e si in insolventa mai nou.Mai am sanse sa recuperez in vreun mod legat banii ?