Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cartea de identitate a autoturismului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cartea de identitate a autoturismului

Buna ziua,am cumparat o masina din piata auto in anul 2010,dar nu am inmatriculat-o pe mine.I-am facut ITP-ul in decembrie 2010 iar acum cand a trebuit sa fac in decembrie 2012 iar ITP-ul am avut neplacerea sa observ ca am pierdut cartea de identitate a masinii.Am incercat sa iau legatura cu fostul proprietar,dar acesta a fost foarte reticent si nu imi acorda nici un ajutor ptr a scoate duplicatul de la RAR.El la cateva zile dupa tranzactie a radiat-o de la Primarie de la finante,dar din circulatie nu a radiat-o.Am incercat si cu frumosul si putin mai energic verbal,dar ma lovesc de refuzul lui.Cum sa procedez sa intru in posesia duplicatului cartii de identitate?De la RAR mi-au spus ca ei nu ma pot ajuta,ca doar proprietarul de drept poate scoate duplicatul.Nu am o situatie extraordinara sa imi permit alta masina.Si in masina asta in octombrie-noiembrie am bagat bani,nu as vrea sa renunt la ea!Pana la urma am dat bani pe ea,nu?
nu trebuie sa renuntati la masina trebuie sa rezolvati amiabil cu proprietarul si sa inscrieti masina in final pe numele dvs, in cazul in care totusi refuza orice mediere urmeaza sa il actionati in instanta si veti obtine o hotarare judecatoresca ce va consfinteste dreptul de proprietate asupra autoturismului.