avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate tezeu15

Activitate tezeu15

Buna ziua, as vrea sa va intreb ce solutii am in situatia urmatoare:
Parintii mei au divortat de ceva vreme, nu a fost partaj facut deorece la momentul acela , cat si acum nu a fost cazul, eu mama si fratele meu am ramas in casa, tatal meu neavand pretentii.Tatal meu este de acord sa renunte la partea sa/drepturile sale in favoarea copiilor.
Care ar fi cea mai sigura, simpla si ieftina varianta in acest sens?
Multumesc
Răspuns la discuția LAMURIRI INTABULARE
multumesc de raspuns, dar e posibil sa risc vreo sanctiune?
Buna seara, as dori daca ma poate lamuri cineva cu o problema , si anume:
locuiesc la parterul unui bloc , iar in anul 1993 proprietarul apartamentului a construit un balcon, avand autorizatie de constructie (aviz) si tot dosarul respectiv cu schite si aprobari.In anul 2004 parintii mei au cumparat acest apartament cu contract de vinzare-cumparare.Sa facut un memoriu tehnic(banuiesc ca asta este intabularea, cadastru), cu descrierea apartamentului, insa la vremea aceea inginerul care a facut masuratorile si intocmit documentatia nu a trecut in plan si acest balcon.
Ce este de facut in aceasta situatie acum?
Ce risc in aceasta situatie?ma poate sanctiona cineva pentru acest lucru?
Ce ar trebui sa fac mai departe?
Va multumesc.
Răspuns la discuția titlu executoriu
Multumesc pt raspunsul dumneavoastra, si am sa va raspund intrebarii de la pct. 1
1.Privilegiul a fost instituit exact pt suma pt care a fost si intentat procesul - restante intretinere 9peste 90 zile)
2.Referitor la explicatia dumneavoastra de la pct. 2, am spus anterior ca, pana la primul termen restanta a fost achitata, in acest sens a fost inaintata intapinare impreuna cu dovada platii restantei, reclamanta renuntand la judecata, si astfel procesul nu a intrat pe fond....
3. Debitorul a platit suma cu titlu de cheltuituieli de judecata
Astfel debitorul pt a cere radierea privilegiului din cartea funciara......trb sa( conf. Cod proc. civila, art. 885, alin. 2 si legii 7/199, art. 51, alin. 16 (actualizata si modificata) trebuie sa vina la reclamant( asoc. de propietari) si sa inainteze o cerere prin care sa solicite o declaratie in forma autentica din partea acesteia, care impreuna cu cererea de radiere si taxa de radiere sa constituie baza radierii privilegiului?
Poate asoc. de propietari sa refuze primirea cererii si/sau nerezolvarea avesteia?
Scuze daca toata ,,povestea" nu are o desfasurare tocmai ok....
Răspuns la discuția titlu executoriu
multumesc de raspunsul prompt.
Ar mai fi o chestie in legatura cu acesti privilegiu, si anume :
Daca privilegiu a fost instituit inainte de darea in judecata a debitorului pt suma X, iar pana la primul termen, acesta a achitat suma datorata plus taxa de inscriere a orivilegiului la OCPI, lucru dovedit cu chitante de plata, se mai poate executa silit ceva?
Debitorul, se poate astepta la cateva luni de la finalizarea procesului( incheiat prin renuntarea reclamantei, avand in vedere plata pretentiilor, cererea de catre aceasta doar a cheltuielilor de judecata)?
E posibil ca reclamantul sa actualizeze suma pt care a fost introdus privilegiu la OCPI cu alte sume ?
Ar fi indicata o consultare a cartii dunciare in acest sens?
multumesc.
buna seara, as vrea sa intreb daca ma poate lamuri cineva cu privire la faptul daca, incheierea data de Oficiul Cadastral si Publicitate Imobiliara prin care se stabileste ipoteca legala asupra unui imobil, constituie titlu executoriu si, ce pasi se urmeaza intr o astfel de situatie de catre cel care dobandeste acest drept?
Multumesc.
Va multumesc domnule,,adriantot" pentru raspunsul dumneavoastra si, imi cer scuze pentru caracterele cu caps....dar subiectul deja iesea din aria discutiei si vroiam sa ne rezumam strict la ce am intrebat.Inca o data va multumesc.
Inca o intrebare deja au trecut 2 luni si ceva de la comunicarea hotararii, este posibil ca asociatia sa fi contractat un executor judecatoresc? nu am mai fost la asociatie eu personal de atunci.Pt. cheltuielile de judecta mi se va taia chitanta mentionandu se in clar ce reprezinta suma platita nu?
Oameni buni, va rog , inca o data, imi puteti da un raspuns clar despre ce ar trebui eu sa fac?
As vrea ceva clar, nu pareri pe marginea subievtului...va rogtrebuie sa stiu ce fac...dar se pare ca cel mai bine ajung la un avocat.........Intrebarea mea este simpla: CE FAC ACUM CAND, HOTARAREA JUDECATOREASCA ESTE DEFINITIVA......IAR, ASOCIATIA DUPA CE A INTRODUS CHELTUIELILE DE JUDECATA ANTERIOR COMUNICARII HOTARARII PARTILOR, ACUM A ELIMINAT O..........DIN LISTA SI NU MAI APARE?TREBUIE EU DE BUNAVOIE SA MA DUC SA CE? SA PLATESC?!
VAROG STRICT ASTA MA INTERESEAZA...SI V-AS FI RECUNOSCATOR DACA M-ATI RASPUNDE STRICT LA ASTA.MULTUMESC
va multumesc mult pentru atentia acordata acestui subiect si raspunsurilor dumneavoastra, DAR fac inca o data precizarea ca, decizia judecatoreasca este comunicata atat petentului cat si reclamantei,insa a fost comunuicata , normal, la aprox. 30 de zile de la data procesului.
Am explicat ca, as. de prop. a introdus in prima faza, cheltuielile de judecat(si anume onorariul avocatului, inainte ca decizia sa fie comunicata partilor - va rog recititi bine ce am scris - respectiv la sfarsitul lunii IUNIE - CAND ESTE AFISATA intretinera pe luna MAI (pentru ca asta este procedura), Suma a ramas acolo pana la sfarsitul lunii IULIE , cand afisandu se intretinerea pe luna IUNIE acea suma de 400 RON nu mai aparea deloc. MENTIONEZ ca suma a fost introdusa la rubrica CHELTUIELI INDIVIDUALE.De asemenea ma ingrijoreaza faptul ca suma nu a mai fost introdusa deloc pana in momentul de fata.
INTREBAREA mea este:EU ce fac?trebuie sa ma duc eu benevol sa platesc daca suma nu mai apare pe lista?POATE a.p. sa nu introduca acea suma tocmai in ideea de a veni cu executorul judecatoresc in ultima clipa fara ca eu sa mai pot face ceva?ca nu mai intelg cum e legal.
Va multumesc si ar dori sa va rog sa cititit cu atentie., chiar mi ar fi de ajutor un raspuns si o varianta ok,VA MULTUMESC.
Buna ziua, in urma unui proces cu asociatie de proprietari, intentat de catre aceasta, am fost obligati la plata cheltuielilor de judecta, si anume de 400 ronAvand in vedere ca, procesul a avut loc pe 12 iunie si, hotararea definitiva a judecatoriei a fost emisa undeva in luna iulie, asociatie de proprietari a introdus suma de 400 ron in calculul intretinerii pe luna MAI(afisata la panou la sfarsitul lunii IUNIE.Auzind ca acest lucru nu este totusi legal, suma de 400 a fost scoasa din calcul la sfarsitul lunii IULIE(cand a fost afisata intretinerea pe luna IUNIE), iar pana in momentul de fata acea suma nu a mai aparut in listele de plata a intretinerii......Intrebarea mea este urmatoarea: La ce sa ma astept in continuare?care este procedura legala prin care asociatia de proprietari poate recupera acele datorii? sau poate a renuntat la ele?!!:)))