Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare cota parte tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare cota parte tata

Buna ziua, as vrea sa va intreb ce solutii am in situatia urmatoare:
Parintii mei au divortat de ceva vreme, nu a fost partaj facut deorece la momentul acela , cat si acum nu a fost cazul, eu mama si fratele meu am ramas in casa, tatal meu neavand pretentii.Tatal meu este de acord sa renunte la partea sa/drepturile sale in favoarea copiilor.
Care ar fi cea mai sigura, simpla si ieftina varianta in acest sens?
Multumesc
Donatia cotei parti ideale de 1/2 catre copii. Donatia este scutita de impozit. Asa veti deveni coproprietari pe apartament astfel mama 1/2, dvs 1/4 si fratele 1/4.