avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate ella2012

Activitate ella2012

buna ziua,

Acum, la efectuarea masuratorilor pentru intocmirea unui nou cadastru s-au constatat diferente in minus( mai mult de 2%) fata de masuratorile facut anterior(in 2007 cand am dobandit proprietatea) de un topograf autorizat, desi proprietatea este imprejmuita si nu a suferit modificari - cel mai probabil masuratorile au fost facute eronat. Pentru actualizare limite am nevoie si de proces verbal de vecinatate. In cazul in care procesul verbal este semnat doar de unul dintre vecini( am 2 vecini + drumul comunal) si primarie, iar cel de-al doilea refuza semnarea acestuia( este o persoana foarte in varsta) cum trebuie sa procedez?
multumesc anticipat!
Din pacate inchirierea nu este posibila ( in apartamentul ipotecat locuim, iar cel de-al doilea imobil se afla intr-o alta localitate fara atractii turistice sau zone industriale , valoarea lui este destul de mica). Intentionam ca dupa ce banca va prelua apartamentul sa ne mutam in imobilul pe care incercam sa-l salvam:). Si da, fratele este casatorit. Multumesc!
gi-jane2 a scris:

Mai avem si riscul ca apartamentul sa ramana al fratelui sau mostenit de urmasii lui sau executat de creditorii lui- conteaza si asta.. ce situatie are la randul lui- casatorit, copii, datorii etc



Va multumesc pentru atentionare, dar decat sa ia banca tot, mai bine sa ramana fratelui.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Va multumesc mult pentru raspunsuri !!
Chiar daca acest act se face inainte ca banca sa declare creditul scadent?
Dar in cazul in care voi intocmi act de vanzare cumparare pentru acest imobil(liber de sarcini) ? Banca poate cere anularea actului?
multumesc
buna,
Am un credit bancar garantat cu ipoteca pe un apartament. In cazul in care banca imi va declara creditul scadent si va incepe procedura de executare silita, banca va executa toate proprietatile aflate pe numele meu sau numai apartamentul ipotecat?
Mentionez ca mai detin un alt imobil ptr care voi face acte de donatie catre fratele meu. Banca mai poate avea pretentii si asupra imobilului donat?
multumesc anticipat!
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
nu este vorba de executare silita. am un credit pt care am girat cu apartamentul. nu am restante la credit insa vreau sa il vand cuiva in rate. Datorita faptului ca nu voi primi toata suma odata ,ci in rate eu nu voi putea sa lichidez creditul decat dupa ce voi primi ultimii bani de la cumparator. Pana atunci exista vre`un tip de act care se poate incheia intre mine si cumparator( pentru a putea dormi amandoi linistiti) ?
multumesc
Buna ziua,

In cazul in care iti gasesti cumparator pentru un apartament ipotecat, dar acesta iti poate achita suma respectiva( care acopera valoarea creditului) in 5 rate, intr-o perioada definita de timp, exista posibilitatea intocmirii unui act notarial ( fara acordul bancii) in care sa precizeze termenii prezentei/viitoarei tranzactii respectiv: vanzatorul se obliga ca dupa primirea integrala a sumei sa lichideze creditul si sa intocmeasca act de vanzare- cumparare iar cumparatorul se obliga ca in termenul definit sa achite sumele respective pentru a se finaliza tranzactia.

multumesc anticipat