avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate mariusghe

Activitate mariusghe

Datoriile se prescriu dupa 5 ani. Deci pentru ultimii 5 ani.. 2005, 2006 sau prescris.
Dupa ce trec 5 ani datoriile se prescriu. Daca se sesizeaza dupa 5 ani nu mai au ce sa va ceara, daca se sesizeaza pana la sf. lui 2013 va trebui sa platiti datoriile + penalitati.

Din iulie aceste datorii trec in administrarea ANAF sunt sanse destul de bune sa va gasesca cu datorii odata ce se vor avea toate bazele de date in acelasi loc.

Daca nu aveti datorii mari eu va recomand sa le platiti. Penalitatile si dobanzile sunt destul de mari.
Ce contributii datoreaza o persoana fizica angajata care a realizat si un venit ocazional din drepturi de autor? - la sursa nu a fost oprit nimic(impozit/contributii).
Din cate am inteles CAS nu se percepe pentru venituri ocazionale. Am dreptate?
Mai datoreaza si CASS (sanatate) 5,5% ?

Daca ma poate lamuri si pe mine cineva as fi foarte recunoscator.
Multumesc.
Răspuns la discuția Conditii microintreprindere
Se considera platitoare de impozit pe profit. Daca în termen de 60 de zile, inclusiv, de la data înregistrării nu angajează intre 1 si 9 salariati. Nu au fost indeplinite toate conditiile necesare trecerii in categoria microintreprinderilor cu 3% din venit.
Buna ziua,

Ce impozite/contributii plateste o persoana fizica (angajata in Romania) pe venituri din strainatate (drepturi de autor, ocazionale - o singura tranzactie anul trecut) ?

Din cate am inteles venituri sunt declarate cu 201 pana pe 25 mai.
In afara de 16% impozit pe venit se mai retin si CASS/CAS ?
Cheltuieli forfetare trebuiesc justificate cu facturi sau sunt acordate tuturor persoanele care realizeaza astfel de venituri ?

Multumesc anticipat.