avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate OnofrasRoxana

Activitate OnofrasRoxana

Răspuns la discuția Probleme cedare afacere.
Dar poate refuza sa cumpere cealalta jumatate si sa ma oblige sa raman in parteneriat cu el?
Vreau sa vand o afacere (magazin alimentar). Am vandut pana acum 50% din actiuni cumparatorului,urmand ca la eliberarea actelor sa cumpere si restul de actiuni. Acum nu vrea sa-mi dea restul de bani pana nu platesc datoriile magazinului la furnizori. Nu am discutat la inceput asa ceva si nici nu am semnat ceva referitor la ele. Ma poate obliga legal? Va multumesc anticipat!
Acum 5 ani am fost angajata la o firma pe postul de Director,am semnat o Hotarare A adunarii Generale a Asociatilor firmei prin care eram cooptata in Societate si detineam 4.76% din actiunile firmei,un Contract de Cesiune de Parti Sociale intre angajatul de dinainte,care pleca din firma si mine (transfer de 5% din capitalul social,drepturile de vot si de participare la profit si pierderi) si Actul Constitutiv al firmei.
Vreau sa plec din firma si mi s-a propus sa mi se inceteze contractul de munca cu acordul ambelor parti si sa-mi cedez drepturile catre o alta persoana. Intrebarea mea ar fi daca este in regula si la ce trebuie sa fiu atenta,referitor la acte?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Concediere ilegala?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediere ilegala?
Exact cum m-am asteptat..am fost la birou iar c.i.m mi se va desface cu motivul de suspiciune de frauda,asta ptr ca n-am fost de acord sa sustin poligraful. Toate ca toate dar nu vor sa-mi dea nici drepturile (concediu 2012,2013,salariu,comision,garantie). I-am amenintat cu procesul insa nu i-a impresionat prea tare. Imi pot desface contractul de munca cu motivul asta fara dovezi? Ce pot face tinand cont ca au multe nereguli (contractul e part-time,noi lucram full time si multe alte chestii)?! Va rog din suflet astept un raspuns!
Răspuns la discuția Concediere ilegala?
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Concediere ilegala?
Ok,multumesc ptr raspunsuri. Nu mi-ati raspuns insa daca pot cere plata zilelor de concediu ramase de anul trecut.
Sunt angajata a unei firme de aprox 3 ani..de pe 20 am fost bagata in preaviz (asa zic ei) fara sa mai fiu lasata sa muncesc pe motiv ca nu vreau sa sustin testul cu poligraful (suntem obligati toti angajatii). Am fost chemata la firma sa fiu pusa in tema,dar nu am semnat nimic..doar mi s-a spus ca din acel moment sunt in preaviz. Maine ma duc la firma sa vad care e situatia,vreau sa stiu: care imi sunt drepturile? Tocmai ptr ca nu am semnat preavizul ma poate da afara pe motiv de absenta nemotivata de la munca? Si daca da ce pot face? Am zile de concediu restante si de acum 2 ani,pot cere sa-mi fie platite?Daca nu ma lasa sa muncesc in preaviz imi mai este platit? Regulamentul de ordine interioara poate fi modificat fara sa ne anunte pe noi? Si daca da,ma poate da afara ca nu am fost de acord sa sustin testul? Stiu ca sunt multe intrebari dar nu vreau sa fiu trasa pe sfoara. Inca un lucru,contractul de munca este part-time (4 ore) iar noi munceam 12-14 ore...si multe alte nereguli. Ii pot ameninta cu proces daca incearca sa ma fraiereasca?
Răspuns la discuția Executare silita?
Am ajuns acasa si m-am uitat pe toate actele.La data de 27.01.2011 s-a inaintat cererea ptr executare silita,a fost incuviintata de Judecatorie iar pe 21-22.03.2011 primesc de la Corpul Executorilor Ifn 2 foi in care sunt anuntata ca s-a dispus poprirea veniturilor.Pe 4.04.2011 primesc somatia si incuviintarea Judecatoriei.M-am speriat si m-am dus sa vb cu executorul,am intocmit angajament ptr 300 ron,nu am platit decat o rata.Intre timp nu mi s-au facut popriri deloc..desi am avut un loc de munca constant,si nici nu am mai primit nimic acasa.Ce s-a intamplat? Daca au optat o data ptr poprire se pot razgandi si sa ceara bunuri imobile?Ptr ca am pe numele meu un apartament.Sfatuiti-ma ptr ca azi ma intalnesc cu executorul sa vedem cum rezolvam.Urgent! Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția Executare silita?
La asta ma gandeam si eu. Va multumesc frumos!