avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate puiuadi

Activitate puiuadi

Răspuns la discuția Executare silita
Firma are inchise toate punctele de lucru si nu are nimic pe firma cum se face executare silita? Vreau sa va mai intreb ceva : Lucrez in strainatate si am primit diurna in euro , am conturile bancare blocate de finante , au dreptul sa-mi retina toata diurna si cat la suta din salar? Multumesc anticipat.
Daca plata unei facturi este pusa in executare silita si firma platitoare nu mai are activitate cum se procedeaza?
Este corect sa se plateasca sanatatea de doua ori, de angajator in cazul in care am fost angajat si de mine ca persoana fizica autorizata ?
Cat la suta se poate retine de pe un card in cazul in care venitul este doar din salar ?
In cazul in care primesc salar si in valuta poate sa-mi faca retinere si de pe cardul in valuta ?
Mentionez ca cardul in lei este blocat de finante cum se poate debloca deoarece eu o sa lucrez in strainatate , daca i-mi deschi cont in Euro vor bloca si acest cont ?
In cazul in care am primit o somatie imobiliara pt executarea unui apartament girat la banca se mai poate face o intelegere ?
Ar fi bine sa solicit prezenta unui mediator ?
Discuție Plata partiala
Daca se plateste lunar cat se pote un credit bancar, se mai poate executa apartamentul ce a fot depus garantie?
Am garantat un imprumut cu apartamentul in care locuiesc , pt o firma care a intrat in insolventa , poate banca sa execute apartamentul si in ce conditi ? Valoarea ramasa este de 16 000 lei.
Discuție Insolventa
Ce se intampla cu contractele de credit pe perioada insolventei.
Cat la suta se pote retine din pensie (salar)