avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate ariadnalorena

Activitate ariadnalorena

Buna! Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns. Parintii mei detin un bar iar in septembrie 2011, in urma unui control al Garzii Financiare, au primit o amenda de 8000 de lei si suspendarea activitatii pt 3 luni de zile. Au facut plangere contraventionala, in prima instanta au castigat insa in recurs au pierdut.
Decizia a fost data vineri 19.10.2012. Vreau sa stiu din ce moment trebuie suspendata activitatea barului? E vreo procedura prealabila? Din cate stiu, in recurs nu se comunica hotararile. Spre exemplu, maine pot deschide barul sau activitatea trebuia suspendata din momentul pronuntarii hotararii?
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
va rog sa imi trimiteti si mie daca se poate grilele si mai ales spetele...Va multumesc anticipat si va doresc tuturor spor la invatat si rezultate pe masura! ariadna_lorena86@yahoo.com
Răspuns la discuția somatie executare silita
nici in cazul in care se va pune un sigiliu pe usa apartamentului iar eu nu voi mai avea acces la bunurile ce le pastrez in apartament? Bunuri de care am nevoie si le folosesc zilnic.Din cate stiu eu, pot face contestatie la executare toti cei interesati si care au fost prejudiciati prin executarea silita. Si da, ar trebui sa existe in contratul de inchiriere un inventar al bunurilor. Momentan sunt plecata din localitate si nu am contractul la-ndemana dar am sa verific atent
Buna. Am o mare rugaminte si mi-ati fi de mare ajutor cu un raspuns cat mai prompt.
Locuiesc in chirie intr-un apartament iar in data de 25 iulie am primit o somatie adresata proprietarului apartamentului, prin care era atentionat ca in cazul in care nu isi achita o datorie, in termen de 15 zile se va trece la executarea silita a apartamentului in care locuiesc si pentru care am incheiat un contract de inchiriere.
Mentionez ca eu am incheiat contractul cu o agentie imobiliara, nu am nici o legatura cu proprietarul si pana in momentul in care i-am inmanat somatia, nici macar nu l-am cunoscut.
Atat agentia imobiliara cat si proprietarul mi-au spus ca problema va fi remediata si ca nu am de ce sa ma ingrijorez, insa....oamenii sunt oameni iar eu nu am incredere.
Din cate stiu, daca se va trece la executarea silita, eu nu ma voi putea folosi de bunurile pe care le am in apartament pana cand nu voi dovedi ca sunt ale mele si nu ale proprietarului.
Ce as putea sa fac in acest caz? E un motiv intemeiat sa renunt la contractul de inchiriere inainte de termen si sa primesc inapoi si banii pe care i-am dat ca si garantie?
Sau cum as putea sa cer o dovada ca datoria a fost achitata sau ca executarea silita nu va avea loc?
Va rog sa imi dati un sfat pentru ca nu as vrea sa am probleme sau sa ajung sa fac contestatie la executare sau eu mai stiu ce. Vreau sa rezolv problema fara a ajunge la instante etc...
Răspuns la discuția viza de flotant
multumesc pentru raspuns. Sper sa nu fie nevoie!
Discuție viza de flotant
Buna! Am si eu o problema si nu stiu cum sa o scot la capat. Am inchiriat un apartament in Timisoara dar nu stau decat 3-4 zile pe saptamana, nu as vrea sa ma complic cu viza de flotant mai ales ca in iulie expira contractul. Problema e ca apartamentul e situat pe o straduta cu sens unic pe care au acces doar riveranii iar vecinii sunt niste scandalagii si la orice miscare gresita incep sa comenteze. Problema principala o ridica locurile de parcare si tocmai de aceea politia locala face foarte des verificari. Cum as putea sa justific faptul ca detin un contract de inchiriere a apartamentului, deci am acces pe strada destinata doar riveranilor, fara a-mi face viza de flotant? Contractul de inchiriere a apartamentului nu e suficient? sau fac mai rau daca il arat si sunt descoperita ca nu am viza pe buletin? Asta e prima problema...la care e posibil sa nu am nici o solutie dar totusi incerc.:D A doua problema ar fi faptul ca tot vecinii, sustin ca ei fiind proprietari ai apartamentelor din bloc iar eu doar o simpla chiriasa au intaietate la locurile de parcare iar eu trebuie sa ma rog sa am noroc sa fie vreun loc liber in care nu parcheaza nimeni. Tin sa mentionez ca locuiesc intr-o zona destul de aglomerata iar locurile de parcare sunt limitate. Eu am sustinut sus si tare ca atata timp cat detin un contract de inchiriere asupra apartamentului, am aceleasi drepturi ca si ei asupra locurilor de parcare. Va rog mult sa imi dati o idee sa le inchid gura ca m-am saturat de comentarii zilnice. Si daca aveti vreo idee cum as putea sa mai trag de timp fara sa imi fac viza de flotant v-as fi recunoscatoare pe deplin. Multumesc anticipat