avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate KarmenM

Activitate KarmenM

Răspuns la discuția Drepturi salariale
Multumesc tare mult de raspuns!
Buna ziua! Am o nelamurire in privinta Art.10 (7) din Legea nr.202/2002: "La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei." Ati putea sa-mi spuneti daca "orice imbunatatire a conditiilor de munca" se poate referi si la cresterea salariala din timpul absentei? Am intrebat acest lucru la resurse umane si mi s-a spus ca abia dupa cele 6 luni de la intoarcere mi se va evalua activitatea si mi se va acorda aceasta marire daca e cazul.
Va multumesc!

Buna ziua! Vin cu o rugaminte sa ma lamuriti intr-o chestiune. Am o saptamana de cand m-am intors la lucru dupa concediul de crestere a copilului si deja la locul de munca (un magazin) s-a pus problema ca suntem prea multe angajate si ca ar trebui ca una din noi sa fie transferata in alt magazin. Intrebarea mea este: au voie sa-mi faca mie acest lucru in conditiile in care in celalalt magazin se lucreaza diferit fata de magazinul in care lucrez eu? Si aici ma refer la faptul ca acolo se lucreaza cate o zi intreaga cu un liber sau doua dupa, iar aici se lucreaza in ture cu un liber sau doua pe saptamana. Mie personal nu mi-ar conveni sa fiu transferata tocmai din acest motiv deoarece nu-mi permite situatia familiala (trebuie sa stau si acasa cu copilul in functie de programul sotului).
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Revenire la serviciu dupa CIC
Va multumesc tare mult pentru raspuns! O zi buna!
Buna ziua! Vin cu o rugaminte la dvs sa ma lamuriti intr-o anumita problema: in data de 08 aprilie 2013 trebuie sa ma intorc la serviciu dupa 2 ani de concediu de ingrijire a copilului. Am vorbit cu cei de la Resurse Umane din cadrul firmei la care lucrez si mi-au spus ca trebuie sa fac o cerere si sa ma prezint la serviciu. Problema este urmatoarea: am auzit ca mai multe mamici intoarse la serviciu au fost date in part-time sub pretextul ca nu mai e nevoie de inca un om in full-time si, in plus, ca pe parcursul concediului parte din cunostintele necesare job-ului s-au mai estompat. Au dreptul legal sa faca acest lucru in conditiile in care locul meu de munca este in cadrul unui magazin in care mai sunt inca 4 fete angajate pe acelasi post ca si mine, cel de lucrator comercial? Adica, zic eu ca aici nu poate fi vorba de restructurare de post! Va multumesc anticipat!
Va multumesc mult pentru raspuns! O zi buna!
Buna ziua! As dori sa va intreb daca se poate lua concediu de odihna imediat in ziua urmatoare incheierii concediului de ingrijire a copilului in conditiile in care am fost informata de firma ca am zile de CO restante de pe anii anteriori intrarii in concediul pre-natal. Va multumesc!