avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate mirage08

Activitate mirage08

Cum se poate recupera salariile restante de la societatea de lichidare dupa vinzarea societatii unde am fost angajat. Lichidatorul refuza sa achite salariile restante.
Multumesc
Răspuns la discuția Violenta in familie
Domnul Avocat..cazul este real..sotia in cauza a fost batuta maltratata 2 zile in sir...fapt recunoscut de catre agresor..politist si el.... in fata a doua persoane.....politia a fost sesizata de catre o alta persoana dar nu a intervenit sa constate agresiunea..ca in ce stare se afla sotia politistului agresor....S-a precizat la politie ca politistul agresor a amenintat cu moartea persoanele in cauza...a oprit in mod agrsesiv o persoana..blocind masina acestuia...amenintind cu moartea..etc pe acesta. Politia din oras deocamdata este in pozitie de observare dar nu a verificat agresiunea fata de sotia politistului ..cazul pare sa se complice......mentionez ca politistul agresiv are in dotare arma de serviciu.
Va rog sa-mi raspundeti...in cazul unei familii sot sotie..in care sotul este politist,detine arma.....sotul presupune ca sotia nu este fidela dupa birfele auzite...acesta o ameninta cu moartea,ajungindu-se la agresiune psihica,fizica. Femeia are frica de sot...si nu depune plingere...intrebarea este poate fi instiintat politia sau... de catre o persoana straina situatia fara ca acesta sa aiba de suferit eventual ulterior adica sa ramina anonim !??

Buna ziua,

As vrea sa intreb ca fiind data o cladire construita pe un teren concesionat de la primaria orasului pe o perioada de 30 de ani (14 de acum ) si as vrea sa-l cumpar cum se procedeaza? adica pe terenul respectiv exista un sir de 14 garaje terenul nu este defalcat pe 14 suprafete . Pretul suprafetei de 18 mp este de ~1800 lei. Intreb cine ar trebui sa suporte cheltuielile topografice,etc. ca eu sa stiu ca am de cumparat o suprafata de teren de 18 metri patrati,primaria sau fiecare proprietar in parte ?
Va multumesc pentru raspuns !
La insistentele mele...si...invocind aspecte din raspunsul Dumneavoastra, se va derula succesiunea si... se va finaliza contractul de vinzare cumparare.
Multumesc !
Buna ziua,

Concesiunea terenului este pe 30 de ani,valabil inca vreo 15 ani,am fost la taxe si impozite unde fara nici o problema pot prelua concesiunea terenului.Concesiunea este pe numele decedatului nu a mostenitorului !
Buna ziua

In zilele trecute am expus o problema la care am primit raspuns din partea unui notar.
As vrea sa stiu ce parere are un avocat avind in vedere ca in acest caz am fost directionat catre un avocat?
Rezumatul cazului ar fi:
Un garaj cumparat de o persoana pe vremea comunismului printr-un contract vinzare-cumparare scris cu mina cu doi martori si care este construit pe un teren al statului concesionat urmeaza sa fie mostenit de copii acestuia. Acest garaj doresc sa-l cumpar dupa ani in care il inchiriasem.Problema este ca notarul din oras spune ca nu poate sa faca succesiunea daca nu este intabulat pe nume( locatia nu are nr. CF la cadastru) si nici contract de vinzare cumparare nu vrea sa faca daca nu are succesiune facuta si cu teren intabulat.
Cum se poate rezolva cumpararea legal ,concesiunea o pot prelua eu apoi pot sa cumpar si terenul sa-l intabulez,etc. . De ce nu se poate cumpara o cladire cu terenul de dedesubt concesionat ?Cum ma poate ajuta un avocat ?
Multumesc.
Va rog sa ma-mi mai raspundeti:

Am aflat ca garajul in cauza a fost cumparat de catre tatal decedat in anii comunismului printr-un act de vinzare cumparare scris cu mina cu 2 martori. Acum mostenitorii de dreptvor sa faca succesiunea dupa garaj cu contract de concesiune existent pe numele decedatului asupra terenului. Terenul nu are CF. ;a cadastru pe numele decedatului dar am primit desenul de la primarie unde figureaza tot rindul de garaje. Cu acestea existind notarul spune ca nu poate face succesiunea. Se poate asa ceva ? Ce pot sa fac ? Cum pot sa realizam cumpararea garajului legal ?
MULTUMESC !!!!
Va multumesc pentru raspuns,spuneti-mi va rog ca varianta in care urmasul vrea sa-mi vinda garajul prin transferul dreptului asupra bunului adica asupra garajului ( fara sa fi facut succesiunea ) este posibila ?
Multumesc !