avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate beatrice9

Activitate beatrice9

ptr.complice la tentativa de omor calificat cica,numai ca e cam invers rromii au vrut sa-i omoare ramane sa dovedim asta cand a fi sa se judece de acum,inca e ancheta
la recurs le-a dat drumu la amandoi,avocatii au aratat ca impotriva legii sa fie arestati,le-a dat interdictie de a parasi Bucurestiul si cica dosarul merge la curtea suprema
a fost stare de necesitate altfel nu mai ieseau vii de acolo,da nu avea acte pe arma,dar si-a primit pedeapsa ptr.nerespectarea regimului armelor,acum procuratura si-a adus aminte ca bai puteam sa-i bag si ptr.omor calificat?atunci in momentul anchetei care a durat 3 luni si in momentul condamnarii baietilor ptr tulburarea liistii publice .ultaj la bunurile moravuri-sotul meu-5 luni si prietenul lui tulburarea linistii publice,nerespectarea regimului armelor si munit.-7 luni,atunci existau tot aceleasi acte medicale,toate marturiile,declaratiile au toate atunci acum nu a iesit nimic altceva vreo declaratie sau vreu act medical si ii pun sub alta acuzare ptr aceesi fapta?
doar alte marturii mincinoase care se contrazic a unor martori care ba ar fi vazut ca erau 2 in masina care 5,care ca unu a iesit cu o arma din masina si unu cu ranga care nici macar nu a putut dovedi ca a vazut tot incidentu dar procuroru spune ca in conditii de stress reti numai franturi din incident,ca fiecare a pris franturi,tranturi care se contrazic si totusi sunt bagate in seama,luate ca atare,toate marturiile astea sunt tot vecini de-a lor,toti pe-o ulita de tigani
prietenul lui a primit tot 20 de zile, la sotul meu e ca cica exista'martori'care nici macar nu au fost acolo ca l-ar fi vazut coborand din masina cu o ranga metalica dar nu e asa sunt 11 marturii ale tiganilor toate diferite care se contrazic dar procuratura nu stiu e oarba,aia are 25 de zile de ingrijiri medicale iar sotul meu 45,cand a coborat din masina ia dat cu paru peste cap din fata a barat si ia rupt mana in secunda doi ia dat din spate si a lesinat,atunci prietenul lui a scos arma si a tras,dupa cum il cunosc eu cred ca a crezut ca-i mort si nu mai scapa nici el viu,sincer acum in secunda asta sunt multumita ca a fost acea arma 'nelegala' dar neletala ptr ca acum nu mai erau,erau tiganii cu bucati de borduri, cu sabii,lopeti topoape pe 2 insi tiganii fiind mai multi de 5,nu stiu nr exact dar erau mai multi atat stiu de la sotul meu,nu pot sa inteleg cum poate procuratura sa scoata ptr aceeasi fapta alta acuzatie?Toate datele certuficatul lui aiai cu 25 de zile s-a scos tot atunci la primu termen anu trecut,daca atunci nu intra in discutie acest lucru de se scoate acum,daca era cazul de omor calificat nu trebuia sa fie atunci,adica nu e ca ceva care se poate scapa din vedere ca am uitat sa-i acuzam de omor calificat?
Sotul meu a facut condamnarea de 5 luni ptr ultraj la bunurile moravuri,tulburarea linistii publice din cauza ca a fost cu prietenul lui sa iei lucrurile noastre de unde am stat de nevoie la niste romi,acestia iau luat la omor cu bataia cu paru,pietre,erau mai multi,se stransese,prietenul lui care l-a insotit ca noi nu avem masina a tras de nevoie cu arma sa scape cu viata din mainile lor,sotul meu a primit o coada de lopata dupa cat a lesinat si a auzit focuri de arma,asta-i tot cestie iar acum ia ridicat pe amandoi ptr tentativa de omor calificat si al meu ptr complice la tentativa de omor calificat ca unul a fost impuscat inpiept si are 25 de zile de ingrijiri medicale,le-a dat 24 de ore ieri iar seara 20 de zile de arest preventiv,va rog lamuriti-ma si daca e totusi bine 20 fata de 29 de zile?
sotul meu a avut condamnare de 5 luni pe care pe 25 se elibereaza,ptr ultraj la bunurile moravuri si prietenul sau a primit 7 luni ptr.tot ltraj si ptr.fol.armei impotriva tiganilor cu care au avut conflict,tiganii au depus plangere contra lor si au primit respectiva condamnare.Acum urmeaza procesul baietilor impotriva tiganilor ptr.vatamare corporala,mentionez ca numai prietenul sotului meu a tras cu arma,sotul meu a primit o ranga dupa cap,a lesinat si dupa care a fost suit in masina si a auzit focuri de arma nici macar nu a dat nici o palma,acum la ancheta contra tiganilor prietenul sotului meu procuratura il acuza de tentativa de omor!Acum va intreb sotul meu daca nu a facut nimic totusi a primit condamnarea asta si la procesul cotra tiganilor cu vatamare corporala cu foarte multe zile de spitalizareau fost batuti tare,taiati,sotul meu mai risca ceva?El a intrebat pe anchetatoare daca el mai are vreo legatura ,si i s-a spus ca daca nu a tras el nu are nici o treaba,totusi va intreb pt linistea mea mai poate face ceva impotriva lui,tiganii sau procuratura ?
Răspuns la discuția retragere plangere
ambele parti isi retrag plangerea penala ,si sotul meu cu prietenul lui ptr. vatamare corporala impotriva celor care le-a depus plangere de ultraj la bunurile moravuri,sapt.viitoare se duc la sectia de pol.unde s-a anchetat si a primit si o hartie ca o sa fie dus la sectie
sotului meu i s-a dat condamnarea de 5 luni cu executare ptr. ultraj la bunurile moravuri din care a facut 4,acum cei care au depus plangerea impotriva lor si-o retrag!Se anuleaza condamnarea?Ii elibereaza imediat ce se retrage plangerea ?
Discuție recurs
fostul meu sot si-a revendicat un teren cumparat in timpul casatoriei pe numele lui dat.faptului ca in perioada respectiva s-a vandut apartamentul primit mostenire,ce drepturi am si ce pot sa mai fac pt. ca eu nu am avut un avocat si nu am stiut cum sa procedez,mentionez ca terenul s-a cimparat dupa 5 ani de casatorie,eram trecuti amandoi ca cumparatori,au fost intradevar si banii de la vanzarea apartamentului dar eu am umblat pt.cumpararea ,toate actele sunt facute pe mine ptr.actele de la pperen ptr, viitoarea casa care nu s-a mai facut,in schimb sunt multe investitii,ce drepturi am cum pot sa mai fac,precizez ca au trecut 15 zile de cand si l-a trecut pe numele lui