avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Activitate alxfirst

Activitate alxfirst

Exista pe strada unde locuiesc 2 terenuri fara constructii si o curte cu o constructie nefinalizata din 2009 care sunt pline de buruieni. Acestea sunt eradicate in Europa civilizata dar la noi cresc in voie si cauzeaza alergii severe. Eu am alergie la ambrozie si in perioada august - septembrie am simptome de raceala severa o luna intreaga. Pot functiona normal doar luand pastile si stranuturile dese imi agraveaza problemele de sanatate la spate.

Exista o lege sau hotarare de consiliu local pe Bucuresti sau Sectorul 4 care poate fi folosita pentru a ii avertiza si apoi amenda pe proprietarii terenurilor?

Ii pot da in judecata daca nu se intampla nimic pentru ca efectiv imi afecteaza calitatea vietii?

Răspuns la discuția Copyrights Baze de Date
Eu am inteles situatia foarte bine, cunosc webdesign si baze de date MySQL.
faceti cum v-am spus. Dati-le un raspuns in care sa le mentionati ca cererile lor sunt nefondate, ca nu ati folosit nimic din baza lor de date, refuzati orice dezvaluire de date, si precizati clar ca daca vor insista cu aceste cereri nefondate si acuzatii veti urmari toate caile legale pentru a contracara acest mod de actiune abuziv urmat de ei (ii dati in judecata pentru concurenta neloiala, defaimare, pagubirea reputatiei companiei - nu sunt avocat, nu stiu). Apoi nu le mai raspundeti lor personal niciodata, asteptati sa vedeti daca primiti sau nu citatie.
Daca va contacteaza telefonic sau pe e-mail ignorati acele e-mailuri si la telefon le spuneti ca notificarea a fost mai mult decat clara.
Pana la urma si daca le aratati si daca nu, ei daca vor tot va dau in judecata. Mai bine sa nu stie nimic, sa nu le aratati nimic, sa nu vorbiti cu ei prieteneste, ca pana la urma vor sa va pagubeasca afacerea.
Nu negociati cu escroci, si daca le aratati si nu aveti nimic de la ei, isi introduc ei date de la voi si va dau dupaia in judecata.
Precautie maxima, aveti curaj, trimiteti o notificare in care sa le aratati ca nu va e frica de ei si daca e nevoie mergeti la tribunal fara nici o problema. Din pacate in ziua de azi poti fi dat in judecata si daca mergi pe strada, dar asta nu ar trebui sa ne opreasca sa traim normal.
Daca apare un proces, gasiti un avocat, va judecati, aflati solutiile, viata merge inainte.
Daca va dau in judecata, in actiunea lor vedeti ce pretind ei, ce spun, si puteti sa raspundeti la acestea punctual cu toate probele si argumentele in contradictoriu. Discutiile cu ei nu valoreaza nimic daca se ajunge la tribunal si mai rau va incurca.
Succes.
Răspuns la discuția Copyrights Baze de Date
Nu va mai intalniti cu excroci.
Dati-le un raspuns oficial in care spuneti ca nu folositi ce au mentionat ei si mai mult cereti incetarea trimiterii unor astfel de notificari frauduloase altfel ii veti actiona in judecata pentru santaj si extorsiune, concurenta neloiala, etc.
Oricum apelati si la sfatul unui avocat, dar spunetii sa fie dur, daca aratati ezitare sau teama va mananca cu tot cu fulgi. Succes!
Răspuns la discuția Înregistrare abuzivã a mãrcii
Inregistrarea unui drept, daca prezentati si dvstra un drept cei de la supermarketuri vor continua afacerile cu dvstra. Am mai intalnit situatii similare.
Da dar daca folosesti un nume de domeniu fara un drept, se poate face la WIPO o plangere pentru suma de 1500USD pentru anularea domeniului sau transferarea lui unei persoane care are acest drept.
Da dar la WIPO pana ajungi la clasificari, trebuie sa dai foarte multe click-uri.
[ link extern ]

ca o referinta poti verifica si pe google, acesta este primul rezultat, poate fi folosit ca referinta.
[ link extern ]
Nu a mentionat daca website-ul este in Romania sau USA.
Am inteles ca in UE nu se pot breveta solutii software. Eu vorbeam in general.

Răspuns la discuția Copyrights Baze de Date
sa inteleg ca informatiile astea nu sunt secrete de stat, sunt niste contacte ale unor organizatii.
Ei ar trebui sa dovedeasca faptul ca ati "spart" baza lor de date.
Altfel, puteti sa adunati acele informatii si singuri, si sa le structurati exact ca ei, nu vad unde este problema.
Isi incearca norocul probabil ca sa afle mai multe despre compania dvstra.
Acei Seeds fictivi spuneti ca ar fi niste adrese de contact special create drept capcane pentru cei car ar copia datele lor?
Acum dupa ce dvstra ati publicat niste nume ei ar fi putut adauga numele acelea drept astfel de capcane, si apoi sa spuna ca le-ati furat informatii din baza de date.
Aici nu este vorba de folosirea unor date copyright, este vorba de furt de informatie sau intrarea fara permisiune intr-un sistem informatic. Pentru astfel de fapte ar trebui sa aiba dovezi. Altfel , ar putea adauga informatii existente in alte site-uri in baza lor de date si da in judecata pe toata lumea.

Răspuns la discuția Înregistrare abuzivã a mãrcii
Daca incheiati contractul de cesiune nu cred ca mai puteti sa faceti nimic impotriva lui.
Exista si alte metode prin care sa nu pierdeti dreptul de a comercializa aceste produse.
Răspuns la discuția Idee joc online
Va multumesc pentru raspunsul complet, cred ca il va ajuta pe "brandon" sa inteleaga mai bine situatia. De asemenea am aflat si eu un lucru nou.

Intradevar aveti dreptate, mai multe informatii se gasesc si aici in engleza.
[ link extern ]