avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate daniela222007

Activitate daniela222007

Buna seara. Ma confrunt si eu cu o problema. Doamna de la asociatie in fiecare luna ne trece la intretinere inca 2, 3 m cubi de apa in plus fata de ce consumam noi. Cand ma duc sa ii cer explicatii ma trimite la cei cu apa...ei niciodata nu i se inchide apa...cum as putea sa rezolv aceasta situatie...la un bloc cu 40 de apartamente vine cam 80 100 m in plus..cui as putea sa ma adresez..care ar fi pasi...multumesc
Răspuns la discuția Decont transport
Si eu sunt curioasa...am aceeasi problema...oare nu exista vreun temei legal...eu am zis ca ma duc cu hartie scrisă sa mi-o inregistreze sau nu...iar dupa 30 zile la opc...daca ne poate ajuta cineva cu un raspuns...multumim

Rozzi a scris:

Buna ziua, ca multi alti profesori din țară, fac naveta o zi pe saptamana la o unitate școlară care se afla la aproximativ 50 km distanta fata de localitatea mea. Exista o singura firma de transport pe această rută, întrucât nu se potriveste orarul meu cu cel al firmei transportatoare, am ales masina proprie. Pentru decont imi trebuie o adeverință de la firma de transport din care sa rezulte costul abonamentului, adeverință pe care patronul refuza sa mi o elibereze, motivînd ca nu circul cu microbuzul firmei. Ce fac in aceasta situatie, având în vedere că si anul trecut școlar s a intamplat la fel, sunt niste bani pe care i pierd luna de luna. (Mentionez ca, nu stiu cum se deconteaza, dar lunar eu consum benzina in valoare de 200 lei și mi se decontau 40 lei, în urma cu 2 ani când patronul mi a eliberat adeverință, apoi refuzând total)

Răspuns la discuția Concurs casier
Aspectele legale o sa fie repectate insa treaba e ,,aranjata" se stie cine trebuie sa castige , iar cel la care ar trebui sa se sesizeze acest lucru tocmai el a aranjat acest lucru, deci sincer nu mai vad nici o solutie decat resemnarea.. multumesc frumos de raspunsuri insa asta e Romania... #-o#-o
Răspuns la discuția Concurs casier
Astazi sa aflat castigatorul (neoficial) al concursului de casier, pana la concurs fiind cateva zile bune. Oare e corect fata de oamenii care chiar invata pentru acest concurs? Oare cand o sa se termine cu nepotismul asta? Oricum noi suntem mici nu putem face nimic :( #-o #-o
Discuție Concurs casier
Buna seara, am si eu o mica nelamurire, dupa cum zice legea pentru functia de casier(la o primarie) se pot inscrie si absolventii de liceu, intrebarea mea este cei cu studii superioare au prioritate sau fiecare are sanse egale chiar daca au doar liceul?
Răspuns la discuția reclamatie politie
Multumesc tuturor pentru raspunsuri pana la urma m-am inteles cu alti domni politisti veniti sa faca treaba si celor care trebuia sa si-o faca, au inteles ca nu sunt eu martorul =D>.
Răspuns la discuția reclamatie politie
Am si eu o problema si daca ma-ti putea ajuta. M-am mutat de curand intr-un apartament si astazi imi bat doi politisti la usa . Deschid si imi spun ca au un mandat de aducere in cazul unui furt ( fara a se prezenta cine sunt si de la ce sectie ) . Eu stiindu-ma curata cer explicatii si atata ,,smulg" de la dansii ca ar trebui sa fiu martor. Ii intreb politicos pe cine cauta si il cautau pe fostu proprietar, le-am explicat frumos situatia cand domnii politisti au inceput sa tipe la mine fara nici un motiv. Le-am atras atentia sa coboare tonul el fiind la usa casei mele. Mi-au cerut sa ma identific ceea ce am si facut. Au inceput sa ma agreseze verbal si sustineau sus si tare ca daca domnu nu se prezinta la proces platesc eu 20 mil amenda. Eu ce vina as avea?
1. Domnii politisti nu sau legitimat
2. Au tipat pur si simplu la mine si m-au amenintat fara sa am nici o vina
3. As putea sa ma adresez cuiva macar sa li se atraga atentia fata de comportamentul fata de cetateni?
Precizez ca pana acum nu am avut de a face cu politia. Multumesc:((