avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate TwisterTG

Activitate TwisterTG

Buna ziua,

Am un magazin on-line specializat in comercializarea accesoriilor pentru barbati. Codul CAEN pentru care sunt autorizat este 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.
Am primit o comanda mare, si aici ma refer la cateva mii de bucati. Pot s-o onorez legal? Din cate am vz nu exista niciun cod pentru comert cu ridicata prin internet. Ar trebui sa ma autorizez pentru 4641 - Comert cu ridicata al produselor textile?
Asta ar resupune sa am un punct de vanzare? Eu nu am, fiind doar magazin on-line.
Pot onora comanda fara a ma autoriza suplimentar?
Răspuns la discuția Deschidere bar
poputaflorica a scris:

trebuie sa infiintati o societate comerciala si sa obtineti niste autorizatii.


am societate comerciala si in lista de domenii de activitate am trecut si barul
ma refer strict la autorizatiile de functionare, daca aveti idee ce imi trebuie si de unde
sanepir, protectia consumatorului, etc
Discuție Deschidere bar
Buna seara,

Vreau sa-mi deschid un mic bar si as vrea sa-mi spuneti daca stiti de ce autorizatii am nevoie.
Răspuns la discuția constructie pe hotar

O intrebare on-topic. Vecinul de langa si-a facut un garaj pe hotar iar acoperisul si streasina lui vin la mine in curte. Burlanul se scurge la mine in curte. Ce pot sa fac? Mie nu imi convine ca defiecare data cand ploua sa mi se faca balta in curte langa garajul lui...
Răspuns la discuția TVA deductibil, TVA de plata
esz lajos a scris:

Cereti factura de avans in luna iunie pentru ceea ce doriti sa achizitionati in luna iulie. Achitati factura de avans si va scadea si TVA-ul de plata aferent lunii iunie si totodata si impozitul pe profit.
Succes. :luck:


Multumesc mult! :D Sa fie! =D>
Buna seara,

Am deja o societate cu 2 activitati inregistrate la registrul de comert. Doresc sa mai adaug si 4511 - Comert cu autoturisme si autovehicule usoare. Aveti idee daca am nevoie de ceva anume? Specializari sau autorizatii speciale?
Răspuns la discuția TVA deductibil, TVA de plata
Mi se pare aiurea sa platesc impozit si TVA pentru niste sume inca neincasate, nu pur si simplu. Ok, am inteles ideea. Ceea ce imi ramane e fie sa imi gasesc furnizori care sa imi dea si ei la randul lor marfa cu plata la 60 de zile, fie sa imi conving clientul sa-i emit factura la 1 iulie.
Răspuns la discuția TVA deductibil, TVA de plata
Deci eu pot sa platesc pe 25 iulie pentru T2, doar ca eu la inceputul lui iulie vreau sa fac niste achizitii. Daca as putea sa reduc TVA-ul de plata la TVA-a de plata undeva la 1000-2000 de LEI. Nu vreau sa platesc TVA-ul de 11.000 LEI aferent T2 pentru ca am nevoie de acei banii pentru achizitiile respective. De aceea nici nu o sa ii pot platii in eventualitatea achizitionarii stocurilor dorite.
E prima data cand am o factura cu plata le termen si ma da putin peste cap. Pentru ca eu practic emit factura la sf. lunii iunie si trebuie sa platesc TVA-ul si imp pe profit imediat dupa emiterea facturii (ma rog, pana la 25 iulie), dar banii ii incasez abia in iulie si nu pot sa fac nicio achizitie cu ei pana atunci, decat daca reusesc si eu la randul meu sa gasesc un furnizor care sa fie dispus sa imi dea la 30 de zile.
Mi se pare aiurea sa platesc TVA si impozit pentru niste venituri pe care inca nu le incasez si astfel nici nu mai pot sa ii reinvestesc in totalitate...
Ma mai gandeam sa incerc sa-mi conving clientul sa-i emit factura la data de 1 iulie si asa se rezolva toate, doar ca din cauza unor probleme am intarziat cam 2 saptamani cu comanda sa si nu cred ca va fi de acord acum sa faca asta. Plus ma gandesc ca poate si el vrea sa-si incarce balanta pentru T2.
Buna seara, am si eu o intrebare. Urmeaza ca la sfarsitul lunii iunie sa emit o factura pentru o comanda foarte mare, in urma careia ar trebui sa platesc la sf celui de-al doilea trimestru TVA de peste 11.000 RON. Eu totusi in luna iulie, cand este termenul de plata pentru aceasta factura, vreau sa fac achizitii din banii incasati care ar diminua cu mult acest TVA de plata undeva cam la 2.000 RON.
Intrebarea mea e, daca eu sunt platitor de TVA la trimestru, pot face cumva sa nu mai platesc cei 11.000 RON TVA pt trimestrul 2? Pentru ca daca ii platesc, nu voi mai avea suficienti bani sa fac investitia pe care o doresc sa o fac in iulie (inainte de 25 iulie), iar apoi va trebui sa fac o cerere pentru rambursare TVA, urmand control si in cazul fericit in care voi primii TVA-ul inapoi vorbim deja de luna decembrie sau chiar ianuari 2013.


Din cate am inteles se poate sa nu platesc TVA-ul de plata aferent S2 iar in iulie cand fac achizitia sa se scada TVA-ul deductibil aferent achizitiei, dar platesc niste penalizari de 0,1% pe zi. E adevarat?