avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Activitate Nepo

Activitate Nepo

Aveti dreptate! Asa este stipulat in ambele acte normative. Pentru aceeasi fapta avem doua tipuri de incadrari!

Intrebarea este care act normativ primeaza??

Legea 53/2003 republicata privind Codul muncii
Sau
Oug 57/2019 privind Codul administrativ??

Multumesc!!
Buna ziua,

Art 492 din codul administrativ se refera la termenul in care se poate aplica o sanctiune disciplinara, respectiv 6 luni de la sesizarea comisiei de disciplina dar nu mai tarziu de 2 ani de la data savarsirii abaterii disciplinare.
Acest aspect nu este acelasi lucru cu prescrierea unei abateri disciplinare.
In codul administrativ nu am gasit un articol in care sa fie cuprins prescrierea unei abateri disciplinare dar in codul muncii este.
Buna ziua,

Va rog daca imi puteti spune care este termenul de prescriere a unei fapte care este prevazuta ca abatere disciplinara?
Fapta a fost savarsita de ex. in luna ianuarie 2021 iar angajatorul a luat la cunostinta despre ea in luna august 2021.
Conform prevederilor codului muncii art 252 ,, Angajatorul dispune aplicarea sancțiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoștință despre săvârșirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârșirii faptei".
Conform codului administrativ nu am gasit un termen de prescriere al faptei, doar termene maxime de sesizare a comisiei de disciplina si anume 1 an si sase luni de la data savarsirii faptei.

Intrebarea este in cat timp se prescrie mai exact o fapta care este prevazuta ca abatere disciplinara ptr un functionar public conform legislatiei in vigoare??

Multumesc!
Buna ziua.

In institutia publica in care lucrez la inceputul anului s a modificat orgranigrama si au fost create diferite birouri sau desfiintate altele in diferite directii. Serviciul din care fac parte nu a suferit modificari de denumire, posturi sau altele. Profitand de aceasta modificare a organigramei, angajatorul a modificat si toate fisele postului pentru toti angajatii aparatului de specialitate. Atributii serviciului din care fac parte si celelalte servicii din directie sunt prevazute in mod expres, pe serviciu in parte, intr o lege. Angajatorul in noua fisa a postului a introdus din atributiile serviciului X in atributiile serviciul Y desi in lege scrie f clar care sunt atributiile serviciului X si Y. Totodata au mai fost introduse atributii in domeniul juridic (respectiv actiuni in instanta, intampinari etc) si in domeniul achizitiilor publice, desi in cadrul institutiei exista serviciul juridic si serviciul achizitii publice.
Intrebarile ar fi:
Daca exista cai de atac asupra fisei postului si care ar fi ele? Mentionez ca momentan nu am semnat fisa postului.
Daca sunt obligat sa semnez fisa postului in varianta actuala?
Daca refuz semnarea acesteia care ar fi consecintele?

Va multumesc!
Buna ziua,

Puteti sa imi spuneti va rog cadrul legal prin care un angajator (directorul departamentului) te poate obliga sa muncesti in zilele legale libere (25.12 ; 26.12; 01.01 ; 02.01)? Mentionez faptul ca situatia este in cadrul unei institutii publice iar angajatii sunt functionari publici.

Multumesc!
Buna ziua,

Am achitat onorariul unui executor acum 3 luni in vederea punerii in executare a unei sentinte definitive. (am documentele de plata, factura, chitanta).
Problema este ca acesta nu a inregistrat niciun dosar (am tot cautat pe portaljust), iar cand il sun imi tot gaseste fel si fel de scuze, ba ca a trimis dosarul dar posibil sa nu fi ajuns ba din cauza postei ba ca poate nu e inregistrat de instanta etc.
Exista vreo posibilitate sa ii pot face vreo sesizare la vreo institutie abilitata sa il controleze? si daca exista ce sanctiuni ar putea fi luate impotriva aceatuia.

Va multumesc!
Buna ziua,

In cazul in care un proprietar isi inchiriaza apartamentul, exista vreun cadru legal prin care trebuie sa depuna o copie a contractului de inchiriere la sediul asociatiei de proprietari? tinand cont si de noua lege a datelor cu caracter personal. Am inteles ca in schimb trebuie depusa o cerere prin care proprietarul anunta asociatia ca in apartamentul sau stau un nr x de persoane.
Va rog daca imi puteti spune exact procedura si daca este si obligatorie adica daca exista si sanctiuni daca nu o indeplinesti.


Va multumesc!
Buna ziua. Persoana juridica detine un teren arabil pe care vrea sa planteze arbusti fructiferi, mai exact fructe de padure. Dupa recoltarea fructelor vrem sa le ambalam si sa le vindem catre diferite persoane juridice (cofetarii, magazine alimentare, hipermarketuri etc). Daca ne puteti ajuta, ce conditii ar trebui indeplinite sa putem ambala si vinde direct catre alti parteneri si ce autorizatii am avea nevoie? si de unde ?
Buna ziua,

Detin un Libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme de la CEC. Mai exact pe 17 august 1990 au fost depusi 5000 lei, dupa care a fost calculata dobanda aferenta anilor 90-93 in valoare de 1109 lei, si ptr anul 1994, 1527 lei, suma totala fiind de 7636 lei.
Intrebarea este daca exista vreo posibilitate de recuperare a banilor si a dobanzilor, si daca da care ar fi aceea, sau cea mai buna varianta ar fi calea judecatoreasca ?
Buna ziua,

Daca esti angajat la o institutie publica intr-o functie de executie, si intri in concediu de crestere a copilului, pe durata acestuia te poti inscrie la un concurs de angajare pe o functie de conducere ? mentionez faptul ca cele doua functii sunt din departamente diferite dar angajatorul este acelasi.

Multumesc!