avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate mariantrifan

Activitate mariantrifan

Care este termenul prevăzut de lege pentru preschimbarea permisului obținut în alt stat deoarece în ord. MAI nr. 163/2011 privind preschimbarea permiselor de conducere naţionale eliberate de autorităţile competente ale altor state cu documente similare româneşti nu este precizat un astfel de termen
Răspuns la discuția Avocat infractor
culmea este incrisa in barou din 2006
cum trebuie procedat in acest fel scurt si concis vreau sa stiu
Am si eu urmatoarea problema de semnalat si as dori un raspuns concis
Un membru al familiei mele a avut numeroase divergente cu administratorul unui bloc din diverse motive pentru care a contactat un avocat.
Avocatul a pretins documentele necesare demararii medierii si actionarii in instanta.
A platit cele doua facturi necesare, a dat avocatei banii si a urmat sa primeasca instiintare din partea instantei cand va fi procesul.
Nu sa mai intamplat nimic de atunci. a cotactat avocatul de neinumarare ori telefonic sa intrebe daca si cand o sa primeasac instiintare, nimic.
Sa dus la tribunal si sa interesat in cele din urma personal si a aflat cu stupoare ca nu exista nici un dosar in care sa figureze ca reclamant.
Ca atare a intrebat iar avocata daca a depus dosarul, ca urmare dupa ce ea a binevoit sa se duca a zis ca acesta sa pierdut si ca o sa faca o cerere la presedinta tribunalului.
Timpul trece si nimic, dupa o luna o intreaba iar , o suna ii trimite mesaje , nimic.
Dupa doua luni se duce la tribunal si face cerere sa stie ce sa intamplat cu dosarul si cu cererea avocatei, surpriza e colosala nu exista nici un dosar depus si nici o cerere a avocatei ca sa o aibe pe ea in calitate de reclamant sau alceva.
Concluzie o avocata escroaca care a luat banii si actele a dat chitanta si nu mai raspunde la nici un fel de email, telefon mesaj.
Ce se poate face acum care este calea legala de urmat in cazul acesta pentru a fi trasa la raspundere.
Ce institutii sunt abilitate sa ia masuri aici: procuratura, barou avocati, ..... , vreau sa stiu exact.
concret ce pasi trebuiesc facuti
Intrebare pentru un prieten
Acesta a avut un conflict la tara cu un vecin in urma cu cativa ani, mai precis cu vreo 40 ani, incalcare proprietate, granita etc. Sa judecat atunci si are hotarare definitiva la recurs in care vecinul are drept doar 50 cm in spatele casei. s-au trasat pe teren masuratorile , sa facut despartirea , totul a fost ok o perioada.
In urma cu ceva vreme mai precis un an , fiul vecinului si-a demolat casa si si-a marit si extins casa ajungand cu peretele lipit de gardul prietenului meu.
Acesta a incerat sa se inteleaga cu fiul vecinului care a primit casa si terenul de la parinti prin mostenire , sa respecte hotarul si sa nu caute scanadal. Nimic insa.
Cel care si-a facut casa pe langa faptul ca si-a lipit perete casei de gard, si-a facut si geam catre curtea prietenului meu, si-a facut acoperisul cu streasina la el in curte, refuza sa isi puna si jgheaburi sau parazapezi.
Ce e de facut, autorizatie de constructie nu are, a fost si sa interesat la primaria de acolo.
Se poate merge pe cale legala, procuratura pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti, tinand cont de faptul ca fiul vecinului, pentru ca parintii lui au murit, refuza sa respecte hotararea judecatoreasca data.
O prima instanta iam sugerat sa se duca la inspectoratul de stat in constructii si sa depuna o sesizare acolo.
Ce alti pasi trebuiesc facuti, pentru ca iam spus sa nu renunte ca isi bate joc de el.

Răspuns la discuția Administrator de bloc
Sunt vecinii matusei, sunt oameni in varsta, din gura spun ca nu le convine dar nu au pe cine sa puna sa aleaga.
Nu sa tinut nici o adunare de vreo trei ani sau patru, iar primaria nu are un serviciu de care spuneti. sa dus deja la primarie si i sa spun ca nu au oameni pentru asa ceva.

O solutie concreta ce se poate face cine sunt responsabili si cum poate proceda.
Răspuns la discuția Administrator de bloc
ynocentta a scris:

1-Este teava lui de apa care duce la dus si cada si este in apartamentul lui.

2-Boxa este proprietate personala, este trecuta in acte.

3-Nu exista nimic scris din partea lor, ei spun numai verbal pune apometru nu accepta scris sau sa dea ceva scris.

4-Nu se afiseaza nimic, nu ii intereseaza, nu face nimeni nimic nici administratorul si nici presedintele iar comitetul da din umeri.

5-Raspuns anterior, nu face nimic da din umeri si intra in casa sau nu raspunde la usa.

6-ok am inteles aici

7-nu vrea sa prezinte nici un document, nu accepta nici o scrisoare recomandata cu confirmare de primire, nu accepta nici scrisoare prin executor judecatoresc,

Nici administratorul si nici presedintele asociatiei nu misca un deget.Sunt prieteni la catarama.
Buna ziua am primit o rugaminte de la o matusa
Sta intrun apartament de bloc, a fost inundata de catre cel de deasupra, care este culmea si administrator , la chemat ia aratat pata de pe tavan , ia spus sa repare , acesta nu a vrut, ia trimis instiintare prin posta , acesta nu o primeste, se da plecat de acasa, ia trimis instiintare prin executor, pe care la fel nu o primeste, ia dat declaratie in fata , nu o semneazaca a luat la cunostinta.
Intrun final ea a facut reparatiile, ia spus sa plateasca , acesta refuza, sau spune ca plateste doar cat vrea el undeva la 10...20% din valoare.
Similar cu baia a avut boxa beciului deteriorata de cativa ani deoarece caminul de apa si ventilul blocului e langa perete, a rugat administratia sa repare , sa faca ceva ca sa distrus peretii in boxa , nimic, ia chemat pe cei de la apa locala, acestia au spus ca e de domeniul administratiei.
Administratorul refuza spune ca nu a inceput sa se deteriorerze de cand e el administrator, si ca nu e treaba lui.
La fel a trimis scrisori catre administrator si presedinte dar nici un raspuns , acestea vin inapoi acasa pentru ca nu le priesc, adica mai precis nu raspund la posta, toate sunt cu confirmare de primire.
Din pacate dupa mai bine de ceva ani de asteptare a scos bani din buzunar si si-a reparat peretii singura - pe firma la fel ca si baia, dar umezeala persista tinand cont ca robinetul e deteriorat si curge apa, admnistratorul neluand nici o masura.
Femeia si-a renovat apartamentul si si-a pus si apometru pt apa rece, pe care admistratorul refuza sa il ia in considerare, o pune sa plateasca pausal imparte factura de la apa pe numarul de persoane din bloc /scara,
Cand vine vorba de platit contributiile acesta nu afiseaza nimic, nu exista tabel pe scara, nici informare sa sti cat ai de plata si pe ce.Refuza sa ii dea un exemplar din statutul asociatiei.
Cand plateste intretinerea trebuie sa il caute sa il astepte la usa sa il urmareasca cand vine acasa si accepta sa ia banii ca altfel spune ca e ocupat. Nu esista o zi pe luna cand sa platesti.
O pune sa plateasca fond de rulment in fiecare luna, povestea e ca sa strans o suma destul de mare tinand const ca se procedeaza asa de 35 ani.
Chitantele sunt de tip vechi , nu exita o explicatie pe chitanta ce platesti si pt ce platesti, are doar un tabel unde semneaza. A pus-o sa plateasca lumina pe scara blocului in conditiile in care ea sta la parter si nu intra pe scara blocului. Ia spus acestuia sa puna un bec in fata blocului macar , nimic nu a facut acesta.

Ce se poate face in situatia asta, cum poate rezolva situatia, cum isi poate recupera banii cheltuiti cu reparatiile. Cum poate sti ce suma de bani sa strans la fondul de rulment sau daca aceasta mai e tinand cont ca tentatia e mare din partea unora.
Cum se poate rezolva situatia cu plata si cu facturile.
Astept un raspuns concret daca se poate.
Cum trebuie procedat cu banca, executorul informeaza banca, care ar fi procedura in acest caz, trebuie sa se intereseze ea la ce banca e si cat are credit vecinul. Vreau sa stiu care sunt pasii de urmat. Trebuie sa ii evalueze ea apartamentul, asta presupune un evaluator sau cum se procedeaza in aceste cazuri....
Domnilor/Doamnelor va multumesc pentru raspunsuri, problema e ca nu exista loc de mediere, acea persoana refuza sa plateasca orice dauna si/sau cheltuieli de judecata.
Refuza orice somatie sau informare. are servici dar lucreaza la negru, executorul a contactat deja ITM pt asta, nu are bani in conturi , executorul a gasit doar 600 lei.
NU cred ca se poate rezolva decat prin executare, nu vad alta solutie mediere sau amenintare.
Vroiam doar sa stiu procedura in cazul asta deoarece el are un credit luat cu apartamentul, pt ce e creditul nu stiu si nici nu stiu la ce banca e.