avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate nyarietelka

Activitate nyarietelka

Buna ziua,
M au anuntat de la servici ca au fost sunati de cei de la casa de asigurari de sanatate ca mi s-a calculat gresit ceva la indeminizatia de maternitate pe baza caruia s a calculat gresit si CIC si sa prezint decizia ce am primit (pe care de fapt nu l am primit) cu suma stabilita.
Copilul in curand deja are 3 ani si acum se verifica dosarul.
E posibil sa am de retunat din banii primiti?
Acuuma sunt in CIC cu al doilea copil, iar cateva luni din primul CIC au intrat in baza de calcul pt CIC 2, dupa care am intrat in concediu de risc maternal. Deci clar e afectat si CIC 2 ce iau acuma.
Ce e de facut in acest caz?
Multumesc!
Discuție Ord 50/1990
Buna seara!
Mama mea si-a depus dosarul pt pensionare, ea are ft putini ani lucrati (11a9l), insa avea grupa 2 si spor pt munca prestata noaptea. Cele din urma i s-au refuzat pe motiv ca la data aparitiei Ord 50/1990 nu era in activitate.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect?
Ce se poate face in acest caz? Mama mea nu va primi deloc pensie?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția CCC 2 dupa CCC 1
Multumesc pt raspuns!
As vrea sa mai intreb cum se procedeaza cu a 24 luna pe care ar trebui sa o ia tatal? Adica in cazul in care nu doreste sa o ia.
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
In prezent ma aflu in CCC cu primul copil, insa ne dorim si al doilea copil, dar al doilea copil se va putea naste dupa ce primul copil implineste 2 ani!
1. O sa am dreptul sa primesc CCC pt al doilea copil in acest caz?
2. Ce se intampla in cazul in care intre perioada cand se termina CCC 1 si pana se naste al doilea copil trec mai mult de 126 zile si deci voi fi neacoperita? Se poate sa-mi iau foaie de boala?
3. Cum se calculeaza CCC 2 in acest caz?
4. Cand si cum trebuie sa anunt angajatorul despre a doua sarcina?

Va multumesc anticipat!
Multumesc de raspuns!

Eu inteleg ca sunt doua operatiuni diferite din punct de vedere notarial, dar de ce sa plateasca la fel daca in final nu vor beneficia de acel teren? Ceea care va beneficia de 25 % sa plateasca la fel ca si ceea care va beneficia de 50%. Partajul se face imediat dupa succesiune, deci eu vad un singur proces chiar daca sunt 2 operatiuni.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor aspecte.

Mama mea impreuna cu cele doua surori ale ei au mostenit de la bunici (decedati de mai multi ani) cateva parcele de teren de valori diferite. Impartirea nu se face in mod egal intre cele trei surori (este o intelegere personala).

Va rog sa ma ajutati cu calcularea/impartirea taxelor notariale.

La notar ni s-a spus ca ar fi normal ca la succesiune sa se imparta in trei, in mod egal pt fiecare, avand fiecare o treime, iar la partaj sa achite fiecare taxa care revine pt parcele ei.
Nu inteleg de ce sa se imparta taxele de succesiune in mod egal, avand in vedere ca imediat se face si succesiune si cum am zis nu vor mosteni fiecare in valoare egala. Normal mi s-ar parea ca fiecare sa plateasca succesiunea ce ii revine pt terenul mostenit. Oare gresesc?

Ma puteti ajuta cum se calculeaza taxele notariale in acest caz? Mi se par ft mari.

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Ore de liniste
Multumesc pentru raspuns.
In cazul in care nu avem asociatie de proprietari (s-a desfiintat; toate utilitatile sunt cu contract separat catre furnizori) se aplica direct legea 61/1991 ?
Discuție Ore de liniste
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care sunt orele de liniste in cazul in care stai la bloc.
Nu stiu daca este o lege comuna pt Ro sau se aplica vreo hotare de consiliu local.
Ma intereaza pt orasul Baia Mare si care sunt amenzile care se pot da pentru nerespectarea orelor de liniste.

Multumesc.
Răspuns la discuția Cumparare bun mostenit
Am vazut certificatul de mostenitor, apare doar danda.
Buna ziua,

Vrem sa cumparam un apartament. Apartamentul in cauza este un bun mostenit si apare in CF pe un singura persoana (vanzatoarea).
Proprietara vrea sa ne vanda apartamentul fara ca sotul dansei sa afle acest lucru sau sa fie implicat.
Intrebarea este daca legal poate sa o vanda fiind pe numele ei fara acordul sotului?
Daca mostenirea s-a realizat in timpul casniciei se considera bun comun sau nu?