avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate kta87

Activitate kta87

Buna ziua, as avea o intrebare pertinenta si astept variante propuneri solutii pt problema mea. Speta este urmatoarea: In urma legilor de fond funciar , cu legea 1 am o cerere nesolutionata, si o sa mai dureze pana mi se va emite titlu de proprietate, sunt validt pe anexa cu o suprafata de teren intravilan si cu teren forestier din care partial am primit inapoi. eu vreau sa vand tot pentru ca nu am nervi si rabdare pana se finalizeaza acest proces de restituire in natura, si am si cumparator. Cum pot vine si sub ce forma , denumire dreptul de proprietate pe care urmeaza sa il primesc, si cel care cumpara sa umble sa astepte si sa faca ce vrea cu el ca pe mine nu ma mai intereseaza dupa ce am vandut.
Citind raspunsurile vad ca spunem o multime de lucruri fara rost.Schimbati banca si s-a rezolvat problema. Chiar daca ar da afara pe ea de la banca cine stie cate prietene are in interior care o pot informa pe care nici nu le cunoasteti. Poate chiar ceea la care mergeti si se ocupa de dvs. Nu aveti cum sa evitati acest lucru..pana la urma banca nu va concedia toti angajatii...si este de discutat daca va face ceva in legatura cu notificarea dvs. Schimbati domnule banca pt ca de banci nu ducem lipsa.Mergeti la o alta banca si s-a inchis orice discutie pe aceasta tema...si sunteti scapat de griji deocamdata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Totusi v-as indemna la calm...schimbati banca si se rezolva problema. Pentru stabilirea sumei pe care il veti plati lunar copiilor se va face dupa toate veniturile obtinute.....instanta poate cere o adeverinta de venit de la Anaf si acolo se va vedea. In plus cred ca intr-o familie normala si nu anormala sotii au dreptul sa stie ce venituri are fiecare. Asta daca nu avem nimic de ascuns......nu cred ca sotii s-ar bucura sa stie ca nevestele ascund banii de ei..schimbati banca si lasati notificarile
5 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deschideti cont la alta banca si se incheie discutia...ce sa notificati banca ca se uita la conul dvs....hellouu....nu cred ca vreti sa ii faceti rau fostei sotii.totusi este mama copiilor si daca ea ramane fara job sufera si copii. Divortati in liniste este mai bine si pt copii,evitati certurile sunt de prisos deja daca divortati.Incercati ca pastrati o relatie normala de dragul copiilor...si sa ii ajutati financiar cat se poate de mult.responsabilitatea pentru copii este a ambelor ...
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai da..imputernicirea avocatiala te ajuta in instanta dar nu ii da dreptul sa ceara acte in numele tau sau a firmei la alte institutii...acoli trebuie o imputernicire data la notar in care se specifica pt ce il imputernicesti
Răspuns la discuția spor AEP functionari publici
imi cer scuze dar nu cititi bine art.26 alin.(6) din legea 208/2015 care spune Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele autorizate beneficiază de o majorare a salariului de bază avut, corespunzător celor 5 clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul prevăzut la art. 10 alin. (5) din Legea - cadru nr. 284/2010, cu modificările şi completările ulterioare., ........................va intreb daca s-a abrogat legea 284/2010..................voi la ce aplicati cele 5 clase de salarizare succesive???? Atata timp cat acest articol nu se modifica nu avem baza legala sa acordam acest spor, pana la schimbarea legislatiei nu avem pe ce acorda acest spor. Cu legea 153/2017 se reincadreaza personalul pe functii si salarizare...vechile incadrari dispar si reincadram dupa legea 153/2017....deci???? nu avem deocamdata baza legala pentru acest spor
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
-conform legii 215/2001 consiliul local nu are atributii de stabilire a salariilor personalului din primarii
-Cum aplicam corect legea SALARIZARII"UNITARE", care nu mi se pare deloc unitaraX-(
-Vine articolul 12 si spune ca coeficientii se calculeaza incepand cu anul 2023...deci prin urmare ....cum stabilim salariile?
-Total salar cu sporuri cu tot sa nu depaseasca indemnizatia viceprimarului sau salariul de incadrare???
As dori sa ma ajutati cu ceva sfaturi. M-am judecat cu cineva pt un teren pe care l-a sustinut ca este al lui. am castigat si in prima faza sila tribunal. am sentinta definitiva si irevocabila ca nu are el dreptate, terenul este al meu, sunt si inscris in CF , dar scria provizoriu. OK, dupa primirea sentintei definitive l-am somat ca in termen de 15 zile sa imi elibereze terenul, dar nu vrea. care ar fi procedura acuma, practic il rog sa iasa de pe terenul meu ma rog de el cu acte justificative in mana?au trecut cele 15 zile. ce fac merg la un executor judecatoresc??? care este procedura?executorul se mai adreseaza judecatoriei sa incuviinteze executarea?
acuma incep sa inteleg deci indirect tot locatari vor plati. multumesc de raspunsuri
nu amenda este pe asociatie si nu pe persoane. Sentinta este definitiva si irevocabila, dar locatarii in frute cu presedintele si comitet nu-l intereseaza, toate au fost doar de forma, incepand de la presedinte si comitet.Deci ce incaseaza de la asociatie ? nu are pe ce pune poprire. Raspunde administratorul, dar administratorul ce vina are ca nu au vrut sa-l angajeze mai devreme?