avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate tudormarius

Activitate tudormarius

Răspuns la discuția Refuz despagubire incendiu
mercic frumos ptr raspuns...iar in legatura cu cele spuse de catre utilizatorul "amdauna"....sunt deacord numai cu mentiunea ca un contract intre doua parti se supune unor reguli(exista cumparatori fara prea multa carte care pot fii inselati nu?) in cazul nostru regulile ASF(fosta CSA)....daca nu ar fi asa as putea face o asigurare la unul mai iute de mana si sa am stipulat ca tre sa anunt personal la sediul central care poate fi la satu mare......
referitor la celelalte sugestii:am facut plangere la ASF astept un raspuns.....
doleantza mea este cum fac sa evit ajungerea in instanta?
asiguratorul este cred cel mai mare de pe piatza in asigurarea locuintelor
Răspuns la discuția Refuz despagubire incendiu
au fost semnate ca "primarul" dar a fost semnat de catre o femeie de la tara de 60 de ani(mama mea,ea fiind detinatoarea politei si prorietara casei mistuite de foc) si culmea este o asigurare facuta prin POSTA.....adica postasul de la oficiul postas din localitate a facut aceasta politza si a fost primita prin posta
Răspuns la discuția Refuz despagubire incendiu
Iti multumesc CYAN ptr raspuns dar se pare ca nu ai inteles intrebarea...ok...problema este urmatoare CSA(ACTUALMENTE ASF) stabileste norme de aplicare ale legii,deci au caracter legal......daca acolo scrie negru pe alb ca :"pagubitul poate anunta evenimentul pana la 60 de zile".....ce nu pot stabili domni de la asigurare?...pai in procesul verbal al pompierilor scrie negru pe alb:"bunuri recuperate 4 PERETI de caramida"si apoi nu mi-a dat nimeni acele conditii generale de asigurare sa l-e citesc macar....dar sa mai si semnez.....oricum iti multumesc
Buna ziua.
marius ma numesc,am si eu o problema cat se poate de serioasa(ptr mine).Avand o asigurare la o locuinta,am avut parte de un nefericit incident aceasta luand foc,risc care era cuprins in asigurare.Conform normelor CSA eu am anuntat producerea evenimentului dupa 10 zile(CSA a stabilit un termen de pana la 60 zile)...toate bune si frumoase se indeplinesc toate formalitatile....iar la sfarsit primesc o instiintare ca dosarul este respins pe motiv ca nu s-a respectat "CONDITIILE GENERALE DE ASIGURARE" care chipurile le-am semnat la intocmirea asigurarii....lucru pe care eu nu l-am facut.......bun.la un articol din aceste conditii generale cica este stipulat ca:"evenimentul trebuie anuntat in 1 zile lucratoare de la producerea evenimentului asigurat" ....IN SCRIS.Ce este de facut ptr a-mi recupera cel putin o parte din paguba.Mentionez ca in acest moment ei refuza orice dialog....nu se poate discuta cu nimeni.....:"NE_AM SPUS PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE".....va multumesc tuturor anticipat
Răspuns la discuția retinere de certificat
uitate pe amenda mai bine,citeste cu atenti incadrarea si masura luata de politist.retinerea talonului se face din cate stiu eu pe loc,si asta daca defectiunea semnalata de catre agentul constatator nu se poate remedia pe loc.s-ar putea sa fii primit de exemplu amenda ptr centura.
Răspuns la discuția cont bancar copii
daca contul figureaza pe numele copilului dvs,iar dvs ca si parinte sunteti doar imputernicit,asupra contului executorul nu are niciun drept.succes
Răspuns la discuția plata penalitatilor
da va zic sigur ca asa este.....sunt calculate penalitati pana la data de 30.06.2012.....la fel am zis si eu ca nu are cum sa imi ia penalitati viitoare.am cerut ca din cat au calculat ei sa imi scada vreo 16 zile era...nu s-a vrut ......mi-a zis ca daca nu vreau sa platesc asa sa nu platesc.oricum se pare cand iti cunosti un pic drepturile esti deranjant.da se spunea in postarile de mai sus ca se percepe o penalitate mica.da sunt deacord......deasemenea nu sunt un locatar de rea credintza...doar ca din motive personale nu am putut plati....totodata asumandu-mi riscul de a plati penalitati....e normal.Culmea cand m-am mutat eu in bloc nu se luau penalitati....si eu am fost cel care am sustinut ca trebuiesc luate ceva penalitati ptr ca nu este in regula fara penalitati.....:P pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti.....era un proverb.oricum va multumesc celor care mi-ati scris.m-a ajutat sa vad ca sunt si alti oameni care nu vad in regula penalizarea pe zile viitoare.
Răspuns la discuția plata penalitatilor
domnilor imi cer mii de SCUZE.....aveti dreptate asa este nr de zile este mai mare numai ca spre rusinea mea tre sa recunosc ca nu este vb de intretinerea pe luna ianuarie ci FEBRUARIE.Datele problemei sunt asa.INTRETINERE LUNA FEBRUARIE......data afisarii 15.03.2012....data scadenta 05.04.2012..........si ei au afisat pe 14.06.2012 o penaltitate calculata intradevar la o valoare de 0.1%/zi pana pe data de 30.06.2012....este normal?
Răspuns la discuția plata penalitatilor
da asta am inteles din legea asociatilor de proprietari.........e logic sunt 20 de zile de la afisare si inca 30 date de catre fondul de rulment.dar o penalitate care este"ptr fiecare zi de intarziere" se calculeaza ptr fiecare din zile,nu atunci cand te duci si platesti mai platesti pe inca 14 zile penalitate...
Răspuns la discuția plata penalitatilor
multumesc romeo.....asa am argumentat si eu...anume ca penalitatile curg din a 50 zi de la data afisarii pana in ziua cand se stinge datoria(asa cred eu ca este logic)iar cand am sustinut ca orice hotarare a adunarii generale trebuie sa sa supuna legilor romane,am fost invitat sa ies din apartamentul dansului(plata intretinerii se face in apartamentul administratorului ,ne fiind un spatiu special amenajat in acest sens cu un program de incasare.........culmea este ca daca ai intarziat cu plata nici nu il mai gasesti pe om...pleaca la tara si mie imi curg zile de penalitati pana se intoarce el).nu accepta sa platesc decat cum vrea el.....da-mi un sfat ce fac?