avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate corina1609

Activitate corina1609

1. Da, copilul are pasaport.
2. Orice proces se poate taragana pe cativa ani (recuzare, expertize, contraexpertize samd).
3. Abuzul de alcool este una din principalele exceptii prin care un parinte poate fi decazut din drepturi (noul Cod Civil).
4. O condamnare chiar si cu suspendare inseamna iresponsabilitate ... asta nu inseamna ca parintele poate fi decazut din drepturi?!

Buna ziua,
In urma unui concubinaj, a rezultat un baietel care in septembrie va implini 2 ani! Din cauza neintelegerilor si alcoolului, eu si tatal lui ne-am despartit de aproximativ 5 luni si de atunci numai eu ma ocup de cresterea si educare micutului. Nu participa nici financiar, nici moral, el fiind plecat din tara de mai bine de o luna!
Problema mea e vreau sa merg 4 zile cu cel mic si cu nasii lui in Bulgaria si am nevoie de o procura de la tatic, iar taticul nu binevoieste sa ne-o trimita!
Va rog din suflet, spuneti-mi cum sa procedez, ce trebuie sa fac in conditiile astea? trebuie cumva sa il dau in judecata pentru custodie?
Nu pot si nu vreau sa fiu la mana lui
Va multumesc pentru raspuns! Din punctul Dvoastra de vedere cat as mai putea sa o duc asa?
In codul muncii nu e nici o lege referitoare la problema mea? adica eu auzisem ceva de genul ca dupa un an de la angajare ar putea sa ma demita!
Buna ziua. Sunt angajata la firma X din martie 2010. Dupa un an si jumatate de activitate in care am obtinut rezultate remarcabile, am fost fortata sa demisionez, moment in care am apelat la un avocat cerandu-mi dreptatea in instanta. Dupa 3 luni de inactivitatea, am fost reangajata in urma procesului castigat, firma X fiind obligata sa ma reangajeze pe acelasi post. Ei bine, dupa vreo 8 luni de la reangajare mi s-a cerut din nou sa-mi dau demisia oferindu-mi in schimbul demisiei 2 salarii.Consider ca sunt nedreptatita si va cer parerea si sfatul! Ce sa fac in conditiile astea?
Buna seara!
Bunicii mei au doi copii: tatal meu si fratele sau decedat care are un fiu plecat prin tarile calde.
Deoarece sunt in varsta, s-au gandit sa-mi lase mie mostenire gospodaria si terenurile lor si as dori sa stiu cum ar fi mai bine...prin testament sau prin donatie? care solutie implica mai putine costuri si care din cere doua nu poate fi atacat de varul meu? Va multumesc anticipat!
Buna seara!
Dupa ce am absolvit facultatea (2010), mi-am depus dosarul la AJOFM pt somaj. Nu am beneficiat de indemnizatia de somaj de somaj decat o luna pt ca intre timp m-am angajat...am primit si prima aceea pt angajare de 500 de lei si mi s-a spus ca voi primi, dupa 12 luni de la angajare, diferenta de bani pt cele 5 luni de somaj...undeva la 1300 lei. Conditia era sa aduc trimestrial o adeverinta de la locul de munca. Ei bine, cu 2 zile inainte sa se implineasca cele 12 luni am dus si ultima adeverinta si, dupa cum mi s-a spus de la AJOFM, trebuia sa primesc banii..Am tot asteptat, vreo 4 luni...si nimic. M-am dus la ei si mi-au spus ca eu nu am actele depuse la dosar si nu se mai face nici o plata...Trebuia sa am la dosar o cerere, o adeverinta, revisalul....dar nu erau pt ca mi s-a spus ca e suficienta adeverinta.Am intrebat-o pe distinsa doamna de ce nu mi-a comunicat acte sunt necesare si mi-a raspuns raspicat "Ce? Tre sa va port eu la toti de grija?"....Intrebarea mea e...mai pot face ceva pt a beneficia de banii aceia? Sunt drepturile mele