Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prime acordate absolv. incadrati in munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prime acordate absolv. incadrati in munca

Buna seara!
Dupa ce am absolvit facultatea (2010), mi-am depus dosarul la AJOFM pt somaj. Nu am beneficiat de indemnizatia de somaj de somaj decat o luna pt ca intre timp m-am angajat...am primit si prima aceea pt angajare de 500 de lei si mi s-a spus ca voi primi, dupa 12 luni de la angajare, diferenta de bani pt cele 5 luni de somaj...undeva la 1300 lei. Conditia era sa aduc trimestrial o adeverinta de la locul de munca. Ei bine, cu 2 zile inainte sa se implineasca cele 12 luni am dus si ultima adeverinta si, dupa cum mi s-a spus de la AJOFM, trebuia sa primesc banii..Am tot asteptat, vreo 4 luni...si nimic. M-am dus la ei si mi-au spus ca eu nu am actele depuse la dosar si nu se mai face nici o plata...Trebuia sa am la dosar o cerere, o adeverinta, revisalul....dar nu erau pt ca mi s-a spus ca e suficienta adeverinta.Am intrebat-o pe distinsa doamna de ce nu mi-a comunicat acte sunt necesare si mi-a raspuns raspicat "Ce? Tre sa va port eu la toti de grija?"....Intrebarea mea e...mai pot face ceva pt a beneficia de banii aceia? Sunt drepturile mele
1. E cam neclara prezentarea dvs. Nu se intelege ce fel de CIM ati incheiat si pe ce perioada.

2. Daca v-ati angajat cu CIM pe perioada mai mare de 12 luni si cu program normel de lucru trebuia sa beneficiati lunar de 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj pânã la sfârşitul perioadei pentru care erati îndreptãţita sã primiti indemnizaţia de şomaj.

3. Daca v-ati angajat cu CIM pe perioada determinata de cel mult 12 luni atunci se suspenda indemnizatia de somaj si se relua, de unde a ramas, la data incetarii CIM.

4. Incercati sa faceti o sesizare la ANOFM (pe e-mail).