avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate tania79

Activitate tania79

conducea perfect regulamentar.va multumesc pentru raspuns
as vrea sa stiu daca un sofer roman care face accident in franta,raneste doua persoane dintre care una este in afara oricarui pericol iar cealalta are o coasta fisurata care i-a perforat un plaman,poate ajunge la inchisoare?va primi cu suspendare?va rog sa-mi raspundeti cat mai urgent,daca se poate.va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Retinere permis auto...
buna seara.am si eu o intrebare la care as dori un raspuns cat mai urgent,va rog.un roman conducand un tir loveste un autoturism in franta,romanul circuland regulamentar.in urma accidentului doi pasageri ai autoturismului ajung in spital.unul din cei doi este externat dupa cateva zile d investigatii,starea d sanatate fiind buna.celalalt se afla inca internat avand o coasta fisurata care i-a perforat plamanul.ce poate pati soferul roman?poate ajunge la inchisoare?poate primi cu suspendare?care sunt legile acolo in franta?va multumesc anticipat
va multumesc pt raspuns domnule avocat si as dori sa va mai adresez o ultima intrebare,daca imi permiteti:exista vreo sansa sau in ce conditii o instanta din Romania poate incredinta tatalui minorul spre crestere,cu posibilitatea acestuia de a lua copilul cu el Italia?poate sunt ambiguua dar as vrea sa stiu in acest caz cu cine ar avea sanse sa ramana minorul cu mama sau cu tatal?va multumesc


buna ziua.am si eu o intrebare:in cazul in care doi parinti ai unui minor decid sa se desparta,desi nu sunt casatoriti legal,mama poate cere in instanta custodia permanenta a minorului?si daca da,o si poate obtine fara probleme?(sunt 2 intrebari de fapt).mentionez urmatoarele:minorul poarta numele tatalui,tatal locuieste in Italia unde munceste fara acte,ce-i drept,adik la negru,minorul locuieste cu mama in Romania,mama neavand momentan un loc de munca.Printre altele as vrea sa adaug ca,tatal mai are un fiu dintr-o relatie anterioara caruia nu i-a platit pensia alimentara o perioada d doi ani iar fosta sotie l-a dat in judecata,dupa care si-a achitat suma totala.Ar constitui acest fapt un dezavantaj pt tata,la stabilirea custodiei?Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Cand poate iesi tata la pensie?
va multumesc pentru raspuns dar as mai avea o nelamurire:din calculele celor de la casa de pensii reiese ca tatal meu are 46 ani si 8 luni cu grupe cu tot,beneficiind in perioada 23.02.1976-03.05.1987 si de spor special la Fabrica de Avioane Craiova.intrebarea este:se mai ia in calcul aceasta grupa speciala?
buna ziua am si o intrebare este vorba despre tatal meu nascut la 29.01.1954,are 32 de ani efectivi vechime in campul muncii dintre care 11 ani la gr.I,11 ani la gr.II.cand poate iesi la pensie anticipat sau anticipat partial?va multumesc