avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate antohiadriana

Activitate antohiadriana

Discuție indemnizatie
Buna ziua!
Am optat pt primirea indemnizatiei fetitei noastre pana la varsta de 1 an(dosarul fiind pe numele sotului;eu neincadrandu-ma) ,urmand ca in cel de-al doilea an sa luam un supliment fix de 500 lei,prin reintoarcerea la serviciu.
Pe 24.03.2013 copilul implineste 1 an. Intrebarea mea este: cu cat timp inainte trebuie facuta cererea catre angajator de reintoarcere la serv.si depuse actele la asistenta sociala;astfel incat sa nu pierd nici ultima luna de indemnizatie,dar sa ma incadrez in termenul legal si pt supliment?
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca exista un termen legal in care cei de la inmatriculari trebuie sa dea un raspuns celui care solicita inmatricularea unui autoturism.
Eu pe data de 19.12.2012 am depus dosarul complet(inclusiv taxa de poluare,fisa de inmatricularte etc.),mi-a fost primit dosarul la ghiseu,m-au trimis chiar sa platesc numerele preferentiale si mi-au spus sa revin in 2 ore sa ridic numerele definitive.
Cand am ajuns am avut surpriza sa nu-mi fie acceptat dosarul-lucru spus de catre seful de la inmatriculari-fara sa-mi motiveze;spunandu-mi ca voi primi o 'adresa' acasa. Vreau sa stiu daca e legal,avand in vedere ca pe 28.12 imi expira numerele provizorii si nu voi mai putea circula.
Nu e normal sa-mi prelungeasca macar numerele provizorii pana se gandesc daca imi inmatriculeaza sau nu masina?
Ar fi trebuit sa-i cer in scris refuzul de a-mi da nr definitive??
Va rog sa-mi raspundeti!
Răspuns la discuția oug 111/2010
Multumesc frumos pentru sfat. Se pare ca cei de la Asistenta Sociala-Buzau nu cunosc legea.
Daca nu erati dvs nici nu introduceam dosarul. Multumesc inca o data!
Discuție oug 111/2010
Potrivit OUG mai sus amintita,eu fac parte din categoria persoanelor cu venit din activitati independente supuse impozitului,venit realizat in ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului(pe baza unui contract de mandat). Legea nu stipuleaza ca primirea indemnizatiei este conditionata de contributia la pensii si sanatate;gresesc?!
Cei de la asistenta sociala imi resping dosarul pe motiv ca nu ma incadrez;cerand stagiu de cotizare.
Va rog ajutati-ma cu un raspuns;v-ati mai lovit de un caz asemanator?
As vrea sa depun contestatie la decizia AJPIS. Am sanse de izbanda?
ok.in cazul asta inregistrez II ca sa nu fiu sanctionata de fisc,iar anul viitor depun declaratia pe zero...
multumesc pt raspuns!
Eu deja am infiintat II si sunt obligata sa-l inregistrez la fisc in 15 zile!! Deci voi aparea cu venit;pt ca legea ma obliga sa declar un venit etimat. Ce fac in situatia asta? Daca dosarul pt indemnizatie se aproba mi-e teama sa nu ma puna sa returnez banii.
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatorul caz:
in luna iulie anul curent am infiintat o intreprindere individuala,si tot in luna iulie am introdus dosar pt indemnizatie crestere copil. Cei de la asistenta sociala nu s-au pronuntat daca dosarul va fi sau nu aprobat;urmand sa aflu abia dupa 3 luni de la data depunerii. Intrebarea este cum va trebui sa procedez cu II?Legea ma obliga s-o declar la fisc in 15 zile si-ce este mai rau-sa declar venitul estimat;ceea ce mi-ar creea probleme in obtinerea indemnizatiei. Practic eu declar un venit,pe care nu-l realizez;deoarece nu-mi incep activitatea.Daca dosarul nu-mi este aprobat? Trebuie sa traiesc din ceva aceste 3 luni... VA ROG AJUTATI-MA CU UN RASPUNS!!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc
O sa ma duc inca o data la fisc sa vad ce rezolv.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc
Adeverinta de venit trebuie luata de la fisc? Doamnele de acolo mi-au zis ca nu poate sa imi elibereze adeverinta de venit pe 2012. Ce pot face in acest caz?
Buna ziua!
As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil daca am realizat venituri impozabile in ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului;fara a fi contribuit la CNPAS si CAS?
Conform legislatiei in vigoare(ORDIN 111/2010,art.7) inteleg ca e posibil...
Va rog sa ma ajutati cu un rapuns pentru care va multumesc anticipat.