avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate vyo-stefi

Activitate vyo-stefi

Răspuns la discuția Factura nelegala?
Nu avem nici un contract decat factura respectiva si o intelegere verbala. Eu pe administratorul firmei (adica sora lui ) nici nu o cunosc, el lucreaza pe firma ei adica sora lui este doar pe actele facute la registrul comertului fiindca dincate am inteles el nu i-si poate face firma, nu stiu exact care este cauza. Si am inteles ca daca el avea procura sa o reprezinte sau sa vanda in numele administratorului trebuia sa treaca pe factura numele lui si CNP-ul lui nu pe al surori si sa semneze el in locul lui. Unde trebuie sa i-i fac plangere,probabil ca la Parchet nu prea stiu sigur dar totusi ce a facut el este un fals.Fiindca am inteles ca nu exista procura sa faci cum a facut el. Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Factura nelegala?
Nu stie nimeni sa raspunda la aceasta inrebare
Am semnat pe o factura ca am primit marfa.Dar in relitate eu nu mi-am primit-o. Si persoana respectiva nu este administratorul firmei.El zice ca are procura sa reprezinte pe administrator,dar de ce a trecut pe factura numele administratorului si CNP-ul si a semnat in locul administratorului. Daca avea procura nu trebuia sa treaca pe el pe factura si sa semneze el :(. Exista astfel de procura ?:(:(:(
Răspuns la discuția Ajutor disperat
Da sunt sc si masina este pe firma. Ce ma intereseaza pe mine este daca el trebuie sa i-mi dea avizul pe marfa Findca la lemne sunt cu regim special pe care le iei de la ocolul silvic. Mesi pentru respunsuri.:">
Am cumparat 150 de mc de lemne am primit o factura de 75 de mc pe firma sotului si o factura de 75 de mc pe firma mea. Eu si sotul la randul nostru am facut cate o fila CEC de cate 7500 lei fiecare. Respectivul care ne-a vandut lemnele ne-a pus sa semnam pe facturi ca am primit factura si marfa nu stiu ce sa zic ca am primit caci lemnele nu le-am primit.Nu am luat decat sotul 34 de mc si nu mai sunt lemne,findca lemnele de ni-lea aratat de fapt nu erau ale lui. Eu acum nu pot sa i-i dau bani daca nu mi-am primit marfa.Am dat filele cec cu data scadenta.Nu stiu daca el trebuie sa faca dovada cu Avizele ca eu mi-am ridicat marfa, nu stiu ce este cu factura pe care am semnat. Dar totusi pe factura mea nu scrie cand mi-a expediat marfa ca pe a sotului. Ce pot sa fac in cazul asta?#-o#-o#-o#-o#-o#-o:oops:#-o
Discuție Ajutor disperat
Am cumparat 150 de mc de lemne,am primit Factura si nu stiu daca firma respectiva trebuie sa i-mi dea si Aviz de insotire a marfi si daca eu trebuie sa semnez pe avize. Pe factura a trecut nr. masini mele.
:((
Răspuns la discuția Student, infiintare firma SRL-D
Nu i-ti tebuie acordul vecinilor c-sa i-ti faci o firma in apartamentul tau atata timp cat este proprietate personala si apropo sa faci contractul de comodat gratuit sa nu platesti impzit la financiar si nu stiu despre infintare firme pe net. Mai inteaba si mult succes in afaceri
Răspuns la discuția Student, infiintare firma SRL-D
C-sa faci Srl-D trebuie sa ai un plan de afaceri pe care sa ti-l apropbe guvernu cea ce sun slabe sanse si in cazul in care3 nu indeplinesti planul de afaceri nu i-ti da vioe sa functionez cu firma respectiva si te obliga sa platesti taxele de inchidere a ei si taxele de deschidere pe care la inceput i-ti zic ca nu le platesti. Contabila mea lucreaza la registrul comertului si am vrut si eu sa i-mi fac firma respectiva adica SRL-D si mi-a explicat situatia de mai sus.Daca vrei neaparat sa i-ti faci o firma cel mai bine este un II findca ai voe sa angazez pana la 7 persoane, platesti inpozit pe profit 16% si se lucreaza foarte usor cu actle.
Discuție File CEC
Buna seara. Am si eu o problema cu file cec.Am cumparat 150 de merti cubi de lemne de la o firma, firma respectiva mi-a facut factura pe 75 de metri cubi mie pe firma mea si pe 75 de metri altei firme. Firma cealalalta si-a carat 24 de metri si nu mai sunt lemne eu nu am luat nici macar un metru,problema este ca eu am facut o fila cec de 7500 lei si firma cealalta la fel pe aceasi suma cu data scadenta pe 29.06.2012.Problema este ca eu nu pot sa i-i achit suma de 7500 lui daca nu mi-a livrat marfa. Eu nu am decat o factura pe care am semnat dar nu spune ca a expediat marfa ca la firma cealalta. Nu asi vrea sa intru in incidenta bancara si nu stiu ce sa fac in cazul asta.
#-o#-o#-o