avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters256479

Activitate ContSters256479

Răspuns la discuția Neplata pensie alimentara
Buna, Livia,sunt din Galati si am avut aproape aceeasi problema, ce pot sa-ti spun e ca sunt multi execut. jud. in oras,pur si simplu mergi la cabinet si spui care e problema.Cheltuielile de executare le recuperezi integral(adik vei plati un onorariu, apoi ei isi fac treaba,la final ii pune poprire pe salariu sau executa bunuri mobile, plus onorariul platit de tn).Dureaza aprox 3 luni. Succes!
Răspuns la discuția Partaj bunuri comune
Din cate stiu eu se dau termene si de 5 luni,iar banii poti sa-i dai personal, in fata instantei, la termenul stabilit,asa fiind cel mai sigur. Mai stiu ca banii se pot da esalonat daca ai un minor in intretinere sau un salariu mic....depinde de instanta daca accepta.Succes!
Răspuns la discuția Taxa de timbru judiciar in partaj
Cererea se depune in 3 zile lucratoare? Joi, pe 30 mai mi-a fost comunicata in instanta,deci as avea la dispozitie luni si marti. E greaseala avocatului, care mi-a cerut sa iau acea hartie de la finante si nu de la un notariat? Pretul stabilit in acest mod e mai mare decat pe piata imobiliara ! In acest caz mai vine un evaluator ptr apart.sau ramane aceasta valoare? Si daca evaluatorul ajunge la concluzia ca aparta. valoreaza mai putin, ce se intampla, imi mai recuperez din taxa de timbru platita deja? Multumesc din suflet ptr.raspunsuri!
Buna seara! Am deschis un proces de partaj in care eu si fostul sot avem de impartit un apartament si bunurile mobile din acesta.La cererea avocatului am luat de la finante o hartie pe care era trecut un nr. ce contine baza de impozitare a apartamentului,am depus-o la dosar si pe baza acesteia mi s-a stabilit suma de 3900 lei-taxa de timbru.De aici rezulta ca apart.ar valora 128.000 lei. Am facut o verificare in grila de la notariat iar pretul in care se incadreaza este mult mai mic, 115.000 lei,ceea ce pare credibil,avand in vedere zona si anul constructiei acestuia.Pe piata imobiliara nu ar trece de 120.000 lei.Ce ma sfatuiti sa fac, peste 3 luni trebuie sa am achitata aceasta taxa daca vreau sa merg mai departe cu partajul, insa mie mi se pare undeva o mare eroare si nu vreau sa arunc banii pe care ii castig cu greu.Locuiesc cu fostul sot si fetita minora, care mi-a fost incredintata mie,el plateste pensia lunara dar nu contribuie la utilitati desi beneficiaza de tot confortul si nu accepta niciun dialog cu noi doua. Precizez ca in urma cu 2 ani a deschis el partaj ptr acelasi apart. pe care l-a evaluat la 100.000 lei( nu stiu pe ce baza, caci la dosar nu era nicio chitanta de la finante) iar instanta i-a stabilit o taxa de timbru de 3300 lei,pe care nu a fost de acord sa o plateasca si procesul s-a inchis. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa cer o reexaminare a taxei de timbru? Dar ce acte sa duc si de unde le iau??? VA MULTUMESC!
Buna seara!Am promis ca o sa va spun cum s-au incheiat lucrurile...Daca ma gandesc bine, nici nu s-au terminat .Desi am deschis doua procese in luna aug. -unul pe drept comun,altul prin ordonanta presedintiala-iar avocata MI-A PROMIS ca vom intra in casa in toamna asta,cred ca si acum as fi stat cu chirie daca nu as fi facut un gest extrem, si anume:mi-am strans lucrurile,am chemat o firma de deblocari usi si am intrat in casa mea.Asta dupa ce toata vara am venit la usa cu martori, am mers la politie unde el a fost chemat si a zis ca da, ne da o cheie, dar noua ne spunea NU.Procesele s-au inchis zilele trecute iar eu am cerut cheltuieli de judecata.Mai ramane sa ma audieze un procuror, ptr ca a facut plangere penala impotriva mea, deoarece am intrat in casa fara acordul lui.Voi fi arestata ptr ca am intrat cu fetita in propria-mi casa???
Multumesc... o sa va tin la curent !
Da, avocatul meu imi spune ca pana la iarna ma mut inapoi in casa impreuna cu copilul.Pare ca stie pe ce se bazeaza...Aseara am mers sa votez si am trecut prin fata blocului, era lumina , am urcat , el era acasa dar nu mi-a deschis! Am avut un sentiment de mare furie ...sa bat la usa mea si sa nu mi se deschida ? Ce legi avem in tara asta???Daca era invers, mie mi-ar fi fost teama sa nu-i deschid usa !Si ,ca o completare, azi am deschis si partaj ! Doamne-ajuta!Omul asta nu a vrut niciodata sa facem ceva ptr confortul nostru,in toate am fost mai mult singura iar acum el sta in cele mai bune conditii iar eu si fetita murim de cald in casa cu chirie! Ce mai urmeaza ,oare?
vai...e posibil asa cv?si nu-l puteti aborda direct?
Domnule avocat, as vrea sa-mi spuneti in ce situatii pot pierde acest proces? La ce sa ma astept rau?Multumesc din nou!
Multumesc domnilor avocati care imi raspund..Se pare ca nu am de ales, va trebui sa continui cu un alt proces ,ideea de a pleca de acasa nu a fost grozava chiar daca a avut drept scop linistea noastra! Cum sa demonstrez ca nu mai pot plati chirie?Pai simplu:lunar dau proprietarei 150 euro, plus utilitatile....total 10 mil plus abonamente auto ,cartele telef ptr a tine leg permanenta cu fetita, hainute, rechizite, alimente, trat ortodontic lunar,a mai suferit si o interv chirurgic.-polipi si amigdale.....mai vreau ca peste o luna sa deschid si partaj, cu tot ceea ce presupune acesta .Tatal i-a oferit copilului in 12 luni de cand ne-am mutat : o sacosa cu 4 struguri in toamna trecuta si 2 lei luna aceasta sa-si puna fetita 2 baterii la o papusa. E drept??? Eu sunt bugetara, as medical intr-un spital de urgenta si nu am pe nimeni in oras.Am dat in acest an de cand stau cu chirie si :1000 lei divort, 4000 lei partaj, iar acum 1000 lei ptr reintgrare in locuinta mea? Se poate spune ca mai am resurse de stat cu chirie inca 2 ani cat va dura viitorul partaj?Cine-mi mai raspunde acum?