avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate jovii

Activitate jovii

Discuție recuperare tva
Buna ziua ! Va cer din nou sfatul. Am ajuns in situatia de a agreea cu beneficiarii incheierea unui act aditional ca sa-mi pot recupera TVA-ul pe perioada 1.02-1.07.2012 ,perioada in care trebuia sa fiu platitor de TVA si nu m-am declarat declarandu-ma doar de la 1.07.2102 si am urmatoarea problema ,EXEMPLU :
Am facturat si incasat in martie 100 lei fara TVA
Luni vreau sa fac factura storno pe 100 lei si sa refacturez cu TVA 100+24.
Intrebarea mea este :pe factura pe care o fac luni cu TVA apare si valoarea storno pentru ca pe coloana fara TVA totalul sa fie 0 si total de plata sa ramana doar TVA de 24 de lei sau facturez normal 100 fara TVA,24 lei TVA si total 124 lei,tinandu-se cont de facturile storno.Va multumesc !

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Răspuns la discuția recuperare tva
jovii a scris:

Buna Ziua !
Am urmatoarea problema :
1.Trebuia sa ma declar pfa platitor de TVA de la 1 februarie 2012 (am depasit pragul in decembrie 2011).
2.M-am inregistrat doar de la 1 iulie 2012 .
3.Saptamana asta FISCUL in control mi-a stabilit o suma de plata pentru TVA pe perioada 1.02.2012-1.07.2012.
Eu am vorbit cu beneficiarii sa fac un act aditional in baza caruia sa stornez facturile din perioada 1.02.2012-1.07.2012 si sa refacturez cu TVA dupa 1 iulie 2012 pentru ami recupera exact TVA-ul stabilit de FISC in urma controlului.
In ce masura pot face acest lucru
PROBLEMA MEA PRINCIPALA ESTECUM POT SA-MI RECUPEREZ TVA-ul.
Exista posibilitatea ca dupa ce refacturez cu TVA FISCUL sa-mi ia TVA-ul facturat pentru a doua oara ?
Va multumesc anticipat!


Răspuns la discuția recuperare tva
Va multumesc,este al doilea raspuns pe care il primesc de la dumneavoastra si care imi este de mare ajutor,nu pot decat sa va multumesc si sa va urez multa sanatate
Discuție recuperare tva
Buna Ziua !
Am urmatoarea problema :
1.Trebuia sa ma declar pfa platitor de TVA de la 1 februarie 2012 (am depasit pragul in decembrie 2011).
2.M-am inregistrat doar de la 1 iulie 2012 .
3.Saptamana asta FISCUL in control pe ultimii 5 ani mi-a stabilit o suma de plata pentru TVA pe perioada 1.02.2012-1.07.2012.Saptamana viitoare v-a definitiva procesul de control.
Eu am vorbit cu beneficiarii sa fac un act aditional care sa cuprinda si TVA-ul aferent ,sa stornez facturile din 1.02.2012-1.07.2012 si sa refacturez cu TVA dupa 1 iulie 2012.
In ce masura pot face acest lucru daca controlul FISCULUI se incheie si stabilesc o suma pentru TVA.
PROBLEMA MEA PRINCIPALA ESTECUM POT SA-MI RECUPEREZ TVA-ul.

Va multumesc anticipat!
Discuție control FISC
Buna Ziua! Sunt PFA(neplatitor de TVA-onsultanta in constructii,dirigentare) si vine fiscul in control 2007-2011.Intrebare : anul 2007 poate sa-l verifice tot sau numai din 16 iulie cand se incadreaza in cei 5 ani .Daca verifica Inainte de 16 iulie dapaseste 5 ani. Multumesc si daca puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa le prezint este primul control
Răspuns la discuția PFA platitor,neplatitor de tva
VINOVATUL va multumeste pentru ajutor si pentru timpul acordat,imi voi insusi solutia data de dumneavoastra. Cu respect
Răspuns la discuția PFA platitor,neplatitor de tva
Multumesc pentru raspuns.Fac act aditional pe perioada 1februarie- 30 iunie pe valoarea cu TVA,stornez facturile fara tva si refacturez cu tva de preferinta o singura factura cu o data ulterioara datei de 1 iulie 2012? Cu ce act dovedesc beneficiarului ca eu sunt platitor de tva din 1 februarie? Beneficiarii nu trebuie sa isi modifice si ei rapobilanturile cu facturile stornate,? Ma scuzati daca fac greseli,dar sunt un profan in domeniu,multumesc pentru intelegere si rabdare.
Buna ziua.Am urmatoarea problema : din decembrie 2011am depasit plafonul de 119 000 ron, am ajuns la 129 000, am depus formularul 200 la finante in 25 mai 2012 si am stat linistit ca nu am depasit 35 000 euro eu impartind 129 000 la cursul mediu al anului 2011(teapa).M-au anuntat de la finante ca am depasit pragul si ca trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva. Am depus o declaratie pe proprie raspundere ca am depasit pragul ,am completat formularul 070 in 29 iunie, am primit RO-ul incepand cu 1 iulie,si acum dupa ce am fost 4 ore PFA platitor de TVA,vreau sa ma duc luni la finante sa depun cerere sa nu mai fiu platitor de TVA deoarece la 1 iulie 2012 sunt cu mult sub pragul de 220 000 ron(si daca il calculez proportional).Mentionez ca eu nu am dorit sa ma inregistrez ca platitor de TVA,ci statul roman prin legile lui aberante.Domeniu de activitate consultanta in constructii,dirigentie de santier.Contractele mele sunt in derulare de cand eram neplatitor de TVA ,am facturat fara TVA ,nu am incasat TVA si in contracte este stipulat TVA = 0 ,contractele sunt la pret ferm.Ce ma sfatuiti sa fac ca sa-mi recuperez TVA-ul ,daca este bine sa ma duc la finante sa cer sa fiu scos de la platitor de TVA?
Sarutmana ! Va multumesc pentru sfat sunt placut impresionat de operativitate si va doresc numai bine.
Va multumesc inca odata pentru raspunsuri si pentru timpul acordat