avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate AkyNashu

Activitate AkyNashu

in legatura cu pedepsele nu suntem noi in masura sa iti raspundem.. doar ca eu stiu ca au fost cazuri in care fata minora a facut avort si nu a fost nevoie de interventia organelor de politie.. acum nu stiu ce sa zic.. mai bine un avocat sa raspunda aici si mai bine sa iei rapid un test de sarcina sa nu fie prea tarziu in cazul unei sarcini si daca treaba asta sa intamplat in urma cu mai putin de 72 de ore adica 3 zile trage rapid o fuga la farmacie
si cere "Escapelle"... teoretic nu tias da sfaturi de genul dar am fost si eu candva speriat in situatia ta se numeste pastila de a doua zi si inainte sa o iei explica-i farmacistei ca prietena ta are 13 ani si daca e ok sa o ia.. daca a trecut mai mult de 3 zile nu mai are nici un efect decat avortul (in cazul in care chiar a ramas) deci primul pas fugi si ia un test de sarcina e 5 lei unu..

nu vreau nici sa te speriu nici sa iti dau sperante false dar nu intotdeauna e asa usor sa ramai insarcinata... deci.. altii incearca luni de zile si nu reusesc altii ce e drept reusesc din prima roagate sa fii printre aia din prima categorie
Răspuns la discuția testament
tocmai am trecut prin asa ceva... cu testamentul... strabunica inainte sa moara a fost ingrijita de o fiica din 3 frati si a scris un testament in care i-a lasat dansei casa pe care a construito cu sotul ei. la notar am constatat ca defapt testamentul poate fi atacat oricand acesta nereprezentand o mostenire ci o dorinta a persoanei decedate (in cazul nostru strabunica) deci.. daca fratii bunicii decideau sa nu renunte la partea din casa respectiva +terenul puteai sa isi ia partea de mostenire. (asta mia sa spus la notar)

inainte sa moara mentionez ca testamentul a fost scris de fata cu un notar iar acesta a avertizato ca nu reprezinta renuntarea la casa ci doar o dorinta a acesteia pe care ceilalti vor decide daca o accepta sau nu
Răspuns la discuția cumparare autoturism
masina ta e inmatriculata in tara sau nu pana la urma? ca am impresia ca tratam problema din 2 puncte de vedere diferite
Răspuns la discuția cumparare autoturism
il faci de fata cu un notar si se numeste legalizare are valoare daca il legalizezi
Răspuns la discuția cumparare autoturism
da se poate. faci contractul de vanzare cumparare(dumneavoastra vanzatorul si notarul impreuna) il legalizezi la notar si iti faci o procura sa poti parasi tara (daca vrei) si punct... masina este a ta si urmeaza sa o transcrii pe tine (daca e deja inmatriculata in tara) daca nu e inmatriculata in tara scoti numere rosii
pe scurt nu esti casatorit cu doamna respectiva totul e pe numele tau deci e proprietatea ta nu stiu exact care e legea dar din cate stiu eu creanta inseamna datorie :)) adica sa ii datorati ceva corectati-ma daca gresesc :D
Răspuns la discuția cumparare autoturism
Tarzan2012 a scris:

pmarian1980 a scris:

fac actul de vz-cumparare , dar vreau ca masina sa ramana pe numele lui.

Multumesc


Din moment ce faceti acte de V-C,masina va fi trecut pe numele dvs.

Exista alta cale,de a nu se face contract V-C. II dati banii pe masina,si el va ramane cu numele lui ca proprietar al masinii. Riscul e enorm......cu timpul amicul nu mai recunoaste ca i-ati dat banii pe masina,si asa el se alege si cu masina si cu bani de la dvs.

Mare escrocherie! El v-a propus acest lucru,sau dvs doriti ?


imi cer scuze ca te contrazic.. masina nu trece pe numele dansului decat dupa inmatriculare chiar daca faceti actul de vanzare cumparare acesta are un anumit termen de valabilitate dupa care trebuie refacut daca nu transcrieti masina pe dumneavoastra. Am auzit pe cineva zicand (domnilor avocati sa ma corectati daca gresesc) tot asa cineva in cazul dumneavoastra a cumparat o masina si neavand bani sa o transcrie au facut acte la primarie cu ajutorul contractului sa treaca masina respectiva la impozitul cumparatorului masina ramanand transcrisa pe vanzator.


PS: se face si o procura la notar pe timp de un an maxim parca prin care puteti sa parasiti tara si asa mai departe va costa in jurul a 50 de RON
Car3men a scris:

EmanuelAlexis a scris:


@ Cu ajutorul unui search pe google am dat de codu penal respectiv prevederile in sine ... Ce ma uimeste este faptul ca nu esti stipulat niciunde vreun amanunt despre relaxiile sexuale INTRE MINORI ! Astept raspunsurile dumneavoastra si va rog nu ma criticati pentru cele spuse mai sus!





Codul penal

Art. 198

Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.


Nu va critica nimeni... dar, nici nu este laudabil ceea ce ati facut.



:foottap:#-o


imi cer scuze ca va intrerup urmaream discutia.. scrie actul sexual cu un minor... dar baiatul intreaba actul sexual intre minori.. nu este nici o diferenta intre un major cu un minor si un minor cu un minor cred ca asta vrea el sa afle..

imi cer scuze iar daca postez aiurea nu sunt nici avocat nici altceva dar am intalnit cazuri in care fata minora a ramas gravida iar tatal major (parintii copiilor nu au raportat nimic la politie daca nu ma insel cu acordul parintilor fata se poate si casatori la 16 ani)
Răspuns la discuția Vanzare Cumparare
a fost facut acum 11 ani mai are vreo valoare inca? in 11 ani de zile nu a fost la notar sa il legalizeze
Răspuns la discuția Vanzare Cumparare
chiar nici o parere nimic? :(