Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri dobandite in timpul concubinajului. Contributie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri dobandite in timpul concubinajului. Contributie

Stau in concubinaj cu o femeie de 25 de ani, dar înainte de a o cunoaște pe aceasta, aveam un teren si o casuta mică pe acest teren, in acești ani am daramat-o si am construit alta in locul celei di-nainte. Am construit-o in timp ce eram cu aceasta femeie, dar totul din banii mei , si din alta proprietate vândută . Aceasta se tot lauda pe la vecini cum ca ar fi contribuit si ea la ridicarea casei, ,, martori ar avea din spusele ei dar nu si dovezi.Ar putea sa mă dea in judecată sa ceara ceva , dacă totul este pe numele meu??? Ce drepturi are aceasta? Va multumesc !
Doamna nu are drept de proprietate asupra imobilelor, cel mult un drept de creanta.
Fiind un drept de creanta,dreptul de a-l cere in instanta, se prescrie in 3 ani .
Va multumesc mult , chiar dacă nu am înțeles mare lucru
pe scurt nu esti casatorit cu doamna respectiva totul e pe numele tau deci e proprietatea ta nu stiu exact care e legea dar din cate stiu eu creanta inseamna datorie :)) adica sa ii datorati ceva corectati-ma daca gresesc :D
Mersi mult ca mai luminat .