avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate MargineanuGabriel

Activitate MargineanuGabriel

Buna ziua
Bucuros ca mi-au fost acceptate de catre instanta doua obiective din cele pe care le-am pus. Bucuros pentru ca la prima expertiza nu mi-au fost admise niciunul.
Numai ca ma trezesc la expertiza ca obiectivul meu nu mai era asa cum l-am formulat eu si asa cum apare in nota de probatoriu. In loc sa fie . (punct) urmat de alta fraza inceputa cu litera mare este , (virgula) si fraza continua
In fine, sensul este complet altul decat am formulat eu si ma trezesc la expertiza ca expertul vrea sa speculeze aceasta. Expertiza a fost amanata (din alte motive, cum ar fi ca un nene nu da voie sa se masoare pe unde a pus el abuziv gard).
La primul termen comunic verbal instantei ca obiectivul meu a fost modificat dar mi se raspunde cam asa "nu ma intereseaza".

Intrebarea mea: pot depune uo nota scrisa, ceva care sa determine instanta sa repare obiectivul meu, ca nici nu a fost gresala mea si conteaza foarte mult ca i s-a schimbat sensul? Are voie instanta sa modifice/reformuleze obiectivul meu asa cum l-am pus eu?
Sau .. ce credeti ca trebuie facut in aceasta situatie?

Multumesc!
Răspuns la discuția proces verbal la expertiza
Va multumesc pentru punctul dvs. de vedere foarte detaliat.

Nu sunt lamurit insa in legatura cu "persoanele care participa la expertiza". De exemplu daca vine cineva si este doar prezent si ramane tot timpul pe domeniul public (priveste din afara curtilor fara sa spuna nimic) poate fi considerata ca fiind persoana care participa la expertiza?
Acum aceasta persoana care nu se adreseaza exepertului, nici partii adverse ci doar mie (pe mine m-ar insoti) ar avea voie sa filmeze actiunea pe domeniul public?
Am gasit numai raspunsuri vagi la aceasta cum ca nu exista nicio lege sa interzica filmarea pe domeniu public. Dar exista art 73. din codul civil, pe care nu prea stiu cum sa il interpretez. "Sa interzica" dar nu spune cum... poate sa sara la bataie (exagerez) ca e in legitima aparare sau poate cere daune in civil ... nu stiu.

Art. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
(2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile.

Eu m-am gandit sa filmez ca sa am o proba impotriva expertului,
Buna ziua

Urmeaza sa iau parte la o expertiza (ca intimat) ce are ca obiective depuse atat de mine cat si de petent. Este o completare la expertiza. Data trecuta desi am insistat sa se incheie un proces verbal in care sa scriu si eu punctul de vedere, am fost refuzat, chiar s-a rastit (doar) la mine ca nu poate asculta din 15 parti (eram eu + ajutoare ale partii adverse care-si dadeau cu parerea desi NU faceau parte din proces) . Am avut si un consilier dar si el facea front comun cu expertul si ma repezea. Consilierul nu a facut nicio lucrare, nu m-a ajutat nici el cand am cerut proces verbal la sfarsit ba chiar m-a sfatuit ca nu mai pot adauga obiective chiar daca inca nu primisem instiintare cu data cand va avea loc expertiza din partea expertului.

Expertiza a iesit incompleta si ma vad acum la rejudecare. Mentionez ca acesta completare este facuta de acelasi expert.

Ce pot eu sa fac in situatia in care expertul refuza iarasi incheierea unui proces verbal?

Practic sunt doar prezent ca oricum nu sunt luat in seama.
Desi avea in obiectiv sa intre sa masoare in curte la cineva care nu este in proces si care are doar gard, a pierdut terenul in instanta definitiv si irevocabil si stapaneste abuziv terenul, expertul a refuzat motivand verbal ca "Nu poate intra pe proprietatea cuiva fara sa aibe acordul". Nici macar nu l-a intrebat pe acel cineva daca ii da acordul, sau daca are intr-adevar acte de proprietate.
Vedeti? Poveste frumoasa ...

Va multumesc pentru orice sfat.
Buna ziua

Exista un suport legal de a face o cerere catre expertul topo desemnat incat acesta sa stabileasca un termen (zi in care sa se efectueze expertiza) tinand cont de cererea mea?

Cererea va solicita expertului sa stabileasca o zi in care sa pot fi si eu de fata. Plec in strainatate in urmatoarele doua saptamani. Timp ar fi destul zic eu (o saptamana si ceva, aproape doua) din momentul in care voi reveni pana la urmatorul termen de judecata.

Daca s-ar putea un suport legal care sa "oblige" cumva expertul sa tina cont de cererea mea, pentru ca nu vreau ca dimpotriva sa-l pun in garda sa vina de fapt tocmai cand nu sunt eu, fiind mai "prietenos" cu partea adversa (scuzati daca sunt subiectiv).

Mentionez ca am un procurator care imi tine locul de obicei, dar de data aceasta chiar vreau sa fiu de fata eu.

Va multumesc!
Răspuns la discuția recuzare expert?
Va multumesc pentru amabilitate!
Răspuns la discuția recuzare expert?
Va multumesc pentru sfaturi!
Parerea colegului Dvs. in legatura cu recuzarea e binevenita.
M-a sfatuit cineva sa incep o actiune penala impotriva celui care a adus documentul fals dar nu a stiut sa-mi spuna mai multe. Oricum acest document fals a fost depus de recurent la dosarul sau de la primarie pentru legea 247, si de acolo a fost trimis intreg dosarul la judecatorie. Asa a ajuns documentul in instanta. Si este folosit si se face referire la el, inclusiv de catre expert.
In lagatura cu o eventuala actiune penala ce parere aveti? Cine poate fi tras la raspundere: recurentul, primaria (prin reprezentant), expertul?
Buna ziua

Am o nedumerire legata de modul in care trebuie sa actionez. Imi este atacat de ceva vreme titlul de proprietate pe un teren de catre un vecin.
Expertul desemnat trebuie sa faca o completare la expertiza, dosarul fiind la rejudecare. La prima judecare a facut expertiza platita de numai una din parti si anume recurentul. Acum am platit si eu jumatate.

Problema este ca in prima expertiza (si care trebuie completata) a folosit niste inscrisuri false, date de recurent. Stiu cum arata originalul si de unde poate fi cerut. I-am comunicat acest lucru verbal si expertului cand a facut prima expertiza dar nu m-a luat in seama. Poate sa ia in considerare niste xerox-uri modificate si sa nu verifice si originalul?

Eu am vrut sa-l recuz, dar in motivele de recuzare nu apar si astfel de lucruri, numai afinitate, antepronuntare, etc.
As putea sa-l recuz? Ce ar trebui sa invoc la motive? Sau trebuie sa actionez altfel?

Am cerut expertiza (alta nu completare) dar judecatorul a dat completare. Pe el pot sa-l recuz din acest motiv?