avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate 16daniela

Activitate 16daniela

Am castigat in instanta taxa auto cu dobanda si am inteles ca acum se restitui integral suma eu am primit 2 transe ca au zis ca imi dau banii in 5 ani dar instanta a decis suma si dobanda nu in 5 ani pot cere cumva sa imi dea toata suma restanta. multumesc
Discuție Succesiune
Buna seara . Am un teren cu titlu de proprietate pe numele tatalui care a decedat, eu vreau sa obtin o autorizatie de constructie cum pot face ca nu am facut succesiunea. Pot sa scot autorizatia pe numele mamei care traieste fiind sot si sotie ar trebui sa se poata sau as putea sa renunte ea la drepturi pe teren si sa devin proprietar fiind singur la parinti.
Discuție Proiect casa
Buna ziua , tata a facut un proiect de casa acum ceva ani si am construit fundatia si elevatia intre timp el a decedat si eu vreau sa construiesc casa cu alt proiect si sa obtin autorizatie de constructie ca cea veche a expirat.Terenul e pe numele parintilor si nu am facut succesiune cum pot lua autorizatie sau daca nu pot sa o fac pe numele mamei , eu fiind singur mostenitor .
Buna ziua am castigat taxa auto si dobanda in instanta suma integrala nu in transe si mi-o restituie in 5 ani am primit 2 transe si as vrea sa stiu daca pot sa o recuperez integral de la ANAF
Buna seara . Am castigat taxa auto cu dobanda legala aferenta si cei de la ANAF mi-au calculat dobanda BNR f. mica ,dupa un timp am facut o lamurire dispozitiv si instanta a admis cererea si a specifecat ca dobanda este conf. CPF art. 124 alin. 1 si 2 etc. adica dobanda fiscala. Scrie ca se poate face recurs in 15 zile . Cine trebuie sa faca recurs ? Sau de ce ca doar s-a lamurit o decizie . Si lamurirea dispozitiv o depun la ANAF sau le trimite si lor o copie?
Răspuns la discuția ADEVERINTA APIA DE LA PRIMARIE
Este proprietatea bunicilor si sunt mai multi mostenitori de ce sa platesc eu impozitul pe toate terenurile eu vreau doar pt. cel care il muncesc dar primaria vrea sa platesc tot inclusiv pe constructii , padure etc. Eu vreau doar pe agricol si am fost de acord sa platesc si nu au vrut.nu mai vorbiti in necunostiinta de cauza.
Buna ziua , am solicitat o adeverinta de la primarie pt. dosar APIA am facut cerere, si mi se spune ca nu-mi elibereaza ca nu am impozitul achitat la zi.As dori sa stiu daca este un abuz acest lucru, eu am lucrat pamantul si acum nu pot sa-mi recuperez banii de la APIA din cauza primariei. Persoanele trecute pe adeverinta spun ca asa li s-a spus sa nu semneze pana nu este achitat impozitul.Ce pot. face , plagere penala , judecata sfatuiti-ma dvs. Am vrut sa dau o parte din bani si m-au refuzat. Mentionez ca nu mi-au trimis nici o somatie de plata .
Răspuns la discuția Impozit primarie
Masina era pe numele meu , terenul era al lui tata si masina era trecuta la impozit tot la tata dar era pe numele meu si nu am succesiune.De aceea intreb nu trebuia sa am impozit pe numele meu la masina ca sa stiu de el.
Am vandut o dacie prin 2006 si am contract de vanzare -cumparare pe numele meu pt. fier vechi. Am inscris o masina in 2008 si platesc impozit la ea pe numela meu iar cand am vrut sa platesc la teren pe numela tatalui care a decedat mi-a spus la primarie ca am de platit impozitul la dacie care e trecuta la impozit la tata si eu nu am stiut nimic neprimind de la primarie nici o instiintare din 2006.Daca era pe numele meu nu trebuia sa deschida rol pe numele meu la impozitul masinii nu pe a lui tata. Ce pot face.
Buna ziua.Am si eu o nelamurire.Am primit graficul de restituire a taxei auto , taxa este de 2269 lei si 550 c.jud. , achitata in septembrie 2008 .La prima transa adica martie 2915 mi-a venit 454lei si 177 dobanda si 110 chelt.jud. iar IPC zero.Am inteles ca dobanda este 0,04 pe zi din 2008 si pana in 2015 sunt ap. 7 ani dupa cal. meu ar fii vreo 400 si ceva dobanda.Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti cat ar fii calc. la prima transa 454lei pe toti anii ca mi se pare putin 177 lei si daca e gresit ce pot face ca pe 10 baga banii. VA MULTUMESC.