avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate petryk10

Activitate petryk10

Discuție intabulare
buna ziua.
as avea urmatoarea intrebare: bunica a mostenit un teren in suprafata de 0.50 ha, mostenire lasat de la bunicul meu, decedat, care l-a mostenit la randul lui de la mama sa.
nu avem nici un act de vanzare cumparare, sau donatie, nimic.
acum as dori sa ma intabulez pe acest teren, eu, sua bunica mea daca ar fi mai simplu, insa nu stiu de unde sa incep.
va rog sa ma ajutati cu procedura, incepuand cu primii pasi.
mentionez ca nu am absolut nici un act pe acest teren, insa bunica mea il folosete de ani multi(20 doar de la decesul bunicului).
va multumesc
am o intrebare.
un prieten a sustinut anul acesta bacul si a luat la limba romana scris, nota 6, 90, iar dupa contestatie i-a fost scazuta nota la 5, 00.
cert e ca dupa discutiile avute cu el, acesta sustine ca trebuia sa aiba mai mult decat 6, 90 si nicidecum mai putin. e ceva de facut in cazul acesta?
si care este sansa de castig in instanta?
si mai ales care este partea contradictorie in instanta?
Discuție Bauspar
buna ziua.
rog sa imi raspunda cineva care are cunostiinta despre acest subiect, despre acest program nou implementat Bauspar.
as dori sa ma angajez la BCR, ca si consilier financiar, petru a vinde acest produs si as dori sa stiu cateva aspecte negative ale programului, privind legalitatea, autenticitatea si moralitatea sa.
va multumesc anticipat.
Discuție dreptul muncii
bunaseara. am si eu o intrebare si va rog sa imi raspundeti cat de repede se poate.
prietena mea lucreaza la o firma full time. in contract e stipulat ca in caz de demisie intervine preavizul de 20 de zile.
intrebarea mea este daca acest preaviz este obligatoriu?sau prietena mea poate sa renunte la prestarea de servicii din momentul in care si-a depus demisia?
va rog sa imi raspundeti cei care sunteti in masura.
multumesc anticipat.
Răspuns la discuția raport cu politia
bun, asta evident ca inteleg, insa eu stiu ca prima data se da cel mult advertisment, nu amenda sua chestii de genul:"te duc la sectie', nu?
am si eu o intrebare.
cazul este urmatorul: am venit in vacannta la bunici intr-un sat din Ardeal, si dupa amasa, jucandu-ne pe drumul comunal cu mingea, a oprit un politist. eu atunci am dat cu mingea undeva departe si ma luat la intrebari. L-am intrebat cu ce am gresit, nu mi-a raspuns si am dat sa plec la care el a zis ca ma duce la sectie. A intervenit un vecin de acolo, a zis sa ne dea pace, si astfel a plecat.
ce putea sa imi faca in aceasta situatie? vreau sa stiu ce am gresit. va rog