avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate PaulPFA

Activitate PaulPFA

ce acte sa-i cer celui de la care le cumpar in afara de factura si chitanta?
Va multumesc mult
De exemplu cumpar 4 tricouri cu 5 ron.Pot sa vand 2 buc cu 10 ron si celelalte 2 buc cu 13 ron?si deasemenea sa-l trec de doua ori in nota de receptie se poate?Va multumesc
Va multumesc
si nu este nici o problema daca nu respect ordinea cronologica?
Buna seara.Ce se intampla sau ce pot face daca nu am inregistrat o factura (la plati)in registrul jurnal de incasari si plati.Am continuat sa trec "Z" in ficare zi si am mai inregistrat cateva facturi la plati de atunci.Eu vreau sa o inregistrez.Va multumesc
Răspuns la discuția Apartament
prodiamant a scris:

Nu inteleg de ce nu ar fi mai comod sa-l intabulati direct pe numele dvs. In felul acesta scapati de o cheltuiala si stres in cazul mortii soacrei.- la un moment dat.

O alta solutie ar fi sa incheiati un contract de intretinere.


Daca-l intabulez pe numele nostru trebuie sa preiau si creditul si nu mai pot sa duc la banca dovada altor venituri cu toate ca tot eu platesc si rata la acest apartament.Asa daca ramane sa-l donez soacrei, banca nu are treaba cu ea atata timp cat se platesc ratele.multumesc mult pt sfaturi
Răspuns la discuția Apartament
Socrii sunt titularii contractului de credit.In acesti 3 ani cat este valabila imputernicirea ea poate sa faca ceva cu el(sa-l doneze sau sa-l vanda)?Sau, daca a doua zi dupa ce-mi face imputernicire eu fac un contract de promisiune de cumparare cu cineva ,este valabil acest contract?va multumesc
Discuție Apartament
Buna seara.Am un apartament achizitionat pe numele socrilor prin credit ipotecar.Noi platim ratele.Socrul a decedat acum 2 luni.Vrem sa facem succesiunea si sotia mea sa-i cedeze totul mamei ei pt ca asa iesim mai ieftin.Ce acte as putea sa fac la notar dupa succesiune,fara sa trecem imobilul pe numele nostru, prin care eu si sotia sa putem avea drepturi depline asupra imobilului?se poate ceva o imputernicire prin care sa-l vindem fara sa mai fie necesara prezenta mamei ei si fara ca ea sa poata sa faca ceva cu el in aceasta perioada?sa nu platim ca fraierii ratele si peste cativa ani dupa o cearta sa ne lase pe drumuri.ea este de acord sa facem asa ceva.va multumesc anticipat
Buna ziua.Am un PFA cu activitatea principala comert cu amanuntul al textilelor,imbracamintei si incaltamintei efectuat prin standuri,chioscuri si piete.
Cand merg in targuri trebuie sa completez avizul de insotire a marfii pentru produsele cu care merg.Ce trebuie sa completez pe avizul de insotire a marfii la rubrica FURNIZOR si ce trebuie sa completez la rubrica CUMPARATOR?Pot sa scot la imprimanta avizul de insotire a marfii?Va multumesc.