avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1150 soluții astăzi
Forum Activitate camism

Activitate camism

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca ati reusit sa rezolvati situatia mentionata mai sus si cum. Sunt si eu in aceeasi situatie ca si dumneavoastra si vreau sa stiu daca exista rezolvare favorabila.
Multumesc.
Răspuns la discuția Spatiu comun - boxa
Ok. Insa nu pot intelege de ce eu in calitate de proprietar nu pot folosi boxa primita odata cu cumpararea apartamentului, iar chiriasul de la alt apartament (apartament care are deja alocata o boxa) care a taiat lacatul si a ocupat fortat acel spatiu poate folosi spațiul comun? Mentionez ca blocul a fost construit in anii '80, perioada in care nu s-au eliberat documente pt. spatiul comun. Spatiul a fost împărțit de comun acord intre toti locatarii. Intrebarea mea este cum il pot determina pe cel care a ocupat spațiul atribuit apartamentului meu sa elibereze partea mea de boxa?
Sa inteleg ca un chirias are mai multe drepturi decat un proprietar?
Nu consider ca e vorba de pretentii, nu cer decat sa primesc inapoi ceea ce mi s-a luat, altfel spus cer acces si drept de folosinta al spațiului comun.
In urma cu aproximativ 5 ani am cumparat un apartament intr-un bloc de locuinte. Tot atunci am primit un spatiu intr-o boxa, spatiu pe care il impart cu vecinul de la apartamentul x. Nu locuiesc inca in acest apartament, dar in boxa am depozitat cateva obiecte.
Am constatat la inceputul lunii august 2018 ca nu mai am acces la boxa, mai precis lacatul a fost schimbat. Intrebadu-l pe vecinul x cu care impart spatiu daca a schimbat lacatul am aflat ca el a cedat spatiul din boxa unui alt vecin y spunandu-i totusi ca in spatiul respectiv am acces si eu.
Vecinul y care a ocupat abuziv intreaga boxa, atat spatiul care i-a fost cedat cat si spatiul meu a taiat lacatul si a intrat fara a imi cere acceptul. In momentul de fata eu nu mai am acces la boxa, iar cand i-am spus vecinului y sa elibereze spatiu meu m-a tratat cu indiferenta, ba mai mult m-a amennintat ca ma are sub urmarire.
Ulterior am aflat ca de fapt vecinul y este chirias si ca proprietarul apartamentului in care el locuieste detine o boxa pe care nu i-a pus-o la dispozitie. Ce pot face in aceste conditii? Am tot asteptat sperand ca este totusi de buna credinta si ca elibereaza spatiul, insa desi au trecut 3 luni de zile nu da niciun semn ca are vrea sa rezolvam problema amiabil.
Pot sa-mi reiau numele de familie dobandit la nastere fara sa divortez?
In ce conditii?
Multumesc!
Bani i-am incasat in momentul incheierii antecontractului. Sa inteleg ca in aceasta situatie ar trebui sa platesc cat mai repede imoozitul, deoarece este un venit dobandit in anul 2012?
Buna ziua,
In anul 2012 am obtinut pe langa veniturile din salariu si un venit din vanzarea unui teren. Deoarece nu detin inca titlul de proprietate pentru acest teren s-a incheiat un antecontract intre vanzator si cumparator. Intrebarea mea este urmatoarea: trebuie sa paltesc impozitul pe acest venit acum sau in momentul in care se va incheia contractul de vanzare -cumparare?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Acordare tichete de cresa
Conform celor afirmate de catre Ministrul Muncii Gheorghe Barbu, prin articolul publicat la adresa www.avocatnet.ro/content/art... ?
Va multumesc!


Pot beneficia de tichete de cresa in conditiile in care m-am intors la serviciu inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului meu?
Precizez ca sunt angajatul unei institutii din sectorul bugetar. Ar putea fi asta un impediment?
Conform art 1 din Legea 193/2006 institutiile din sectorul bugetar pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor de cresa.
Exista vreo reglementare care abroga acest articol?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția art. 25 OUG 111/2010
C.I.M. pe durata determinata.