Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare tichete de cresa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare tichete de cresa

Pot beneficia de tichete de cresa in conditiile in care m-am intors la serviciu inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului meu?
Precizez ca sunt angajatul unei institutii din sectorul bugetar. Ar putea fi asta un impediment?
Conform art 1 din Legea 193/2006 institutiile din sectorul bugetar pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor de cresa.
Exista vreo reglementare care abroga acest articol?
Va multumesc anticipat!
Potrivit legii, tichetele de creşă se acordă angajaţilor care nu beneficiază de concediul şi de indemnizaţia acordate pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap.
Conform celor afirmate de catre Ministrul Muncii Gheorghe Barbu, prin articolul publicat la adresa www.avocatnet.ro/content/art... ?
Va multumesc!

camism, utilizator
Din 2006 si pana in prezent a trecut ceva vreme , iar guvernele s-au tot schimbat ....