avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare tichete de cresa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare tichete de cresa

Pot beneficia de tichete de cresa in conditiile in care m-am intors la serviciu inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului meu?
Precizez ca sunt angajatul unei institutii din sectorul bugetar. Ar putea fi asta un impediment?
Conform art 1 din Legea 193/2006 institutiile din sectorul bugetar pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor de cresa.
Exista vreo reglementare care abroga acest articol?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:13, 24 Septembrie 2012
Potrivit legii, tichetele de creşă se acordă angajaţilor care nu beneficiază de concediul şi de indemnizaţia acordate pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap.
Conform celor afirmate de catre Ministrul Muncii Gheorghe Barbu, prin articolul publicat la adresa www.avocatnet.ro/content/art... ?
Va multumesc!


Ultima modificare: Duminică, 23 Septembrie 2012
camism, utilizator
Din 2006 si pana in prezent a trecut ceva vreme , iar guvernele s-au tot schimbat ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete de cresa Eladaela Eladaela Cui si in ce conditii se acorda tichetele de cresa? (vezi toată discuția)
Acordare tichete cresa catel69 catel69 buna ziua , ma numesc Popa Gabriela si am beneficiat de concediul de crestere al copilului pana la 2 ani , am revenit la servici si vreau sa stiu daca pot ... (vezi toată discuția)
Tichete de cresa july_pink2003 july_pink2003 in 4 ian mi-am terminat CCC-ul de 1 an, intorcandu-ma la servici la acelasi angajator privat. Pot sa beneficiez de tichete de cresa? Angajatorul e obligat ... (vezi toată discuția)