avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate maxim77

Activitate maxim77

Buna Ziua,

am o intrebara legat de acordarea tichetelor de masa, si anume.

In cazul in care un angajat intro zi lucreaza mai mult de 12ore si ziua urmatoare automat primeste repaus conform codului muncii, cu asta generand cu o zi libera in plus pe luna, Intrebarea este daca el pt ziua de repaus pe care l-a primit in plus trebuie sa primeasca tichete?

Multumesc
Buna Ziua,

Am urmatoarea situatie, si anume:
Firma doreste sa reloce anumiti angajati in alte orase, dar nu stie cum sa procedeze cu salariile.
Exista cumva undeva un tabel, un comunicat in care se precizeaza aceste diferente de salarii de la judet la judet?

Multumesc anticipat.
Buna Ziua,

Puteti sa ma lamuriti, care este poveste si partea legala a unei decizii de numire in functie?

In ce cazuri e poate folosii.

De exeplu trebuie sa fac o astfel de decizi pentru un sef departament logistica pentru Responsabil cu gestionarea deseurilor, sau am un metrolog cu responsabil parc auto.

Se pot realiza astfel de decizii fara a avea probleme cu ITM? (nu se poate interpreta ca el are in sarcina si un alt post?

multumesc
Buna Ziua,

va rog sa ma ajutati, ce se considera curs de formare profesionala? de exemplu un electrician are nevoie de autorizatie ANRE pentru a lucra ca si electrician, dar omul cand se angajeaza nu are acest curs, Firma plateste aceasta autorizatie, pentru aceasta se poate face act aditional. In principiu pentru autorizatii de care are nevoie angajatul pt a efectua lucrarile, se pot face acte aditionale de formare profesionala? Autorizatii de exemplu INSEMEX, sau pt conducerea auto specialelor.

Multumesc anticipat pt ajutor.
Buna Ziua,

exista cumva o documentatie scrisa in legatura cu Competentele de munca si Pregatirea necesara postului de munca, sau acestea sunt stabilite de catre angajator conform necesitatilor,

si esxista cumva undeva ce fel da autorizatii sunt necesare pentru exercitarea anumitor posturi (ex. electrician-anre)