avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate aez

Activitate aez

Buna ziua! Fiul meu lucrează pentru o companie afectată de criza Covid și după o scurta perioada de șomaj tehnic(Aprilie)a încetat plata salariilor nsa ii cheamă pe angajați in continuare la munca.Care este soluția optima de abordat in locul demisiei pe care angajatorul o dorește se pare având in vedere ca de 3 luni nu plătesc nici măcar parțial iar contactul cu HR este imposibil întrucât n răspund la telefon.e mail.
Multumesc!
Buna seara!
langa locuinta mea se construieste un bloc de locuinte si se toarna noaptea betoane,desi au ziua la dispozitie...problema este ca,desi conform legii este interzis a se tulbura linistea publica intre orele 22-08,Politia locala sustine ca nu-i poate opri sa faca zgomot si ca doar ii pot amenda pentru asta.Asa este?
Buna seara!
va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in situatia in care,avand copilul la o scoala particulara unde constatand ca nu sunt angajati profesori specializati si cu modul pedagogic obtinut,am reclamat directorului scolii,dupa care copilul meu a inceput sa fie supus unor permanente agresiuni psihice de catre unii profesori si sa fie hartuit cu comentarii negative privitoare la activitatea sa in scoala.Copilul invata foarte bine avand calificative excelente.
Pe de alta parte,directorul scolii ne-a santajat sa semnam un act aditional la contractul semnat cu institutia subliniind ca daca nu vine cu actul semnat,copilul nu va fi acceptat la ore.Asta in conditiile in care am achitat integral anul de studii.
Sunt extrem de deranjata de compotamentul conducerii scolii fata de copil si as vrea sa nu ramana nesanctionata.
Multumesc!
Am cumparat un computer de la un mare magazin de profil din Bucuresti,inainte de anul nou si pentru ca nu am avut posibilitatea de a-l proba,am constatat acasa ca nu functioneaza.Am telefonat la magazin sa aflu cum procedez sa obtin unul bun pentru ca asta am cumparat de fapt,m-au trimis la service,unde bineinteles a trebuit sa il las pana cand ma vor anunta ce se petrece cu el.Am aflat ca i-au inlocuit o suita de piese si ca functioneaza.Dar,cand am ajuns acasa am constatat dupa ce i-am instalat programele,ca nu functioneaza optim ci se opreste fara preaviz.
Am mers cu el la magazinul de unde l-am cumparat sa il schimbe insa acestia ne directioeaza catre service din nou.
Pentru ca este achizitionat pe firma,nu putem apela la OPC.
Ce este de facut in aceasta situatie?
Este o bataie de joc flagranta,am cumparat un computer pe care nu il pot folosi,iar cei care l-au vandut se folosesc de banii platiti de mine fara probleme.
Va multumesc!

In sos x in mijlocul orasului,intre case locuite de oameni care-si platesc mai greu sau mai usor ratele la banca pentru a avea o casa-camin,se construieste o cladire autorizata de primaria sector 1.Constructia a inceput propriu zis din martie 2008 si de atunci suntem agresati de zgomotele produse de utilaje si muncitorii care zbiara cat e ziua de lunga.
Am cerut ajutorul autoritatilor(politia romana,comunitara s1,primaria s1) pentru a-I impiedica sa depaseasca normele de zgomot si de praf si desi am fost informati ca,conform autorizatiei programul de lucru este:08-16.30(prin DIV3 nr.1006/28.01.2009 de la Inspectia sanitara de stat),acest program este depasit periodic producandu-NE disconfort fonic si umplandu-ne aerul respirat cu nori de praf.
Conform masuratorilor sonometrice efectuate in interiorul locuintei noaste de catre Directia Protectia Mediului si Educatie ecocivica nr.5847/15.12.2008 s-a constatat depasirea limitei prevazute de Ordinul nr.536/1997 al Ministerului Sanatatii pentru interiorul spatiilor cu destinatia locuinta,insa masuri de prevenire a acestor abuzuri nu s-au luat si suntem practic,condamnati sa suportam zgomote extrem de agresive pentru nervii nostri si AI copiilor nostri.

Va solicitam ajutorul in aceasta situatie extrem de neplacuta ,prin legiferarea unor norme de protejare a cetatenilor (liniste,praf,caini maidanezi).
Nu stim cum sa procedam in fata acestor abuzuri si a autoritatilor care se dezic de scopul existentei lor sustinand ca nu au instrumente legale.pentru dumnealor,doar dupa ora 22 poti spune ca esti deranjat de zgomotele infernale,chiar daca ai fost terorizat intreaga zi si ai fost privat de libertatea de a deschide fereasta.
Multumesc pentru atentie.


In sos x in mijlocul orasului,intre case locuite de oameni care-si platesc mai greu sau mai usor ratele la banca pentru a avea o casa-camin,se construieste o cladire autorizata de primaria sector 1.Constructia a inceput propriu zis din martie 2008 si de atunci suntem agresati de zgomotele produse de utilaje si muncitorii care zbiara cat e ziua de lunga.
Am cerut ajutorul autoritatilor(politia romana,comunitara s1,primaria s1) pentru a-I impiedica sa depaseasca normele de zgomot si de praf si desi am fost informati ca,conform autorizatiei programul de lucru este:08-16.30(prin DIV3 nr.1006/28.01.2009 de la Inspectia sanitara de stat),acest program este depasit periodic producandu-NE disconfort fonic si umplandu-ne aerul respirat cu nori de praf.
Conform masuratorilor sonometrice efectuate in interiorul locuintei noaste de catre Directia Protectia Mediului si Educatie ecocivica nr.5847/15.12.2008 s-a constatat depasirea limitei prevazute de Ordinul nr.536/1997 al Ministerului Sanatatii pentru interiorul spatiilor cu destinatia locuinta,insa masuri de prevenire a acestor abuzuri nu s-au luat si suntem practic,condamnati sa suportam zgomote extrem de agresive pentru nervii nostri si AI copiilor nostri.

Va solicitam ajutorul in aceasta situatie extrem de neplacuta ,prin legiferarea unor norme de protejare a cetatenilor (liniste,praf,caini maidanezi).
Nu stim cum sa procedam in fata acestor abuzuri si a autoritatilor care se dezic de scopul existentei lor sustinand ca nu au instrumente legale.pentru dumnealor,doar dupa ora 22 poti spune ca esti deranjat de zgomotele infernale,chiar daca ai fost terorizat intreaga zi si ai fost privat de libertatea de a deschide fereasta.
Multumesc pentru atentie.


Răspuns la discuția Pierdere bagaje la Tarom
MULTUMESC!
Asa voi face!
Răspuns la discuția Pierdere bagaje la Tarom
AM RECLAMAT VIOLAREA BAGAJULUI SI S-A SOLUTIONAT DE CATRE BIROUL "BAGAJE PIERDUTE"CU O SUMA DE 110 EURO CARE NU ACOPERA NICI MACAR C/V PARFUMURILOR...EI SUSTIN CA ASTA ESTE,E VINA MEA CA NU LE-AM LUAT IN CABINA:(
BUNURILE FURATE REPREZINTA O SUMA MARE SI NU POT ACCEPTA SA PRIMESC 100 EURO CAND MI-AU FURAT LUCRURILE ASAAA,CU TUPEU.SI STIU SI CE SA FURE OAMENII.AM AFLAT DE PE UN FORUM DE LA CETATENI CARE AU PATIT LA FEL CA MINE,CA BAIETII DE LA BAGAJE OPEREAZA 20 DE BAGAJE IN 10 MINUTE SI NU SE BAGA LA CELE INFOLIATE CACI DUREAZA MULT SA DESFACI FOLIA SI NU TIMP INTRE SOSIRE SI LIVRAREA BAGAJELOR PE BANDA.POLITIA TRANSPORTURI A MONTAT CAMERE VIDEO,AU CONSTATAT CUM SE OPEREAZA DAR NU POT STOPA ACEASTA ACTIVITATE.
VREAU SA II ACTIONEZ IN INSTANTA,AM SI FACTURI LA UNELE BUNURI SI AM SI MARTORI.SE BAGA CINEVA?!
MULTUMESC!
Răspuns la discuția Pierdere bagaje la Tarom
Va multumesc frumos pentru interes,sigur ca voi alege calea optima pentru rezolvare,dar nu ne strica sa polemizam subiectul,care mai devreme sau mai tarziu ne atinge pe toti cei care folosim aceasta cale de a calatori.
Răspuns la discuția Pierdere bagaje la Tarom
Initial asa am avut de gand,insa,avand cateva ticle cu parfum si alte recipiente cu sampon,crema,etc.nu am putut sa le iau in cabina si astfel am inghesuit beauty case-ul intr-o geanta pe care apoi am infoliat-o cu plastic de protectie(auzisem inainte ca la bagajele infoliate nu se baga baietii din aeroport de la bgaje)dar nu am presupus ca la o cursa directa de 1 ora,se poate intampla asta....:(
Totusi,mi-au violat bagajul si mi-au furat bunurile.Sa ma resemnez?!Pot trai fara acele obiecte insa nu ma impac cu faptul ca i-mi va fi mereu teama de acest obicei al manipulantilor de bagaje..