avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Turnus

Activitate Turnus

Am uitat să menționez că lucrez în construcții.
Am înțeles că persoanele cu grad de handicap grav, 2,nu li se oprește impozit pe salariu după legea 448/2006.
Bună ziua. Din luna August 2020 sunt în concediu medical datorită unei boli cardiovasculare. Pe fluturașul de-l primesc apare că mi se oprește o deducere. Am întrebat și mi-a spus că am în întreținere pe cineva dar soția este în șomaj, copii nu am iar părinții sunt pensionari. Este normal acea deducere? Menționez că am grad de handicap 2.
Discuție legea 448/2006
Bună ziua.Am gradul 2 de handicap si lucrez cu contract de munca,în baza legii 448/2006 art.26 eu sunt scutit de impozitul pe salariu.Acest impozit imi revine mie sau nu-l mai plătește patronul statului? Unde aş putea să mă adresez pentru al recupera ?Vă mulțumesc
Discuție Somaj
Pe data de 12-02-2014,adica ieri am fost dat afara de patron pe motiv ca m-a gasit stand.I-am spus sa ma dea in somaj dar a zis ca nu poate sa-mi dea somaj pe motiv ca n-ar mai putea sa angajeze dupa aceea.Este adevarat
Din 2002 am certificat handicap grad 3.In anul 2009 sotia a intrebat pe o persoana din -"-"Mehedinti daca persoanele cu grad 3 nu primesc vreo indemnizatie si doamna respectiva a zis ca nu se da.Luna aceasta o cunostinta a luat gradul 3 si i s-a spus ca are o indemnizatie de 33,5Ron.Am intrebat la respectivi de ce nu am luat indemnizatia respectiva si au spus ca ,,v-am trimis un plic dupa ce s-a dat legea, pentru a face dosarul pen tru indemnizatie''.Mentionez ca nu au trimis nici un plic.AS PUTEA SA RECUPEREZ TOTI BANI INCEPAND CU 2006?
Discuție Izolatie bloc
Buna ziua.Stau la parter si am izolat cu polistiren de 10 cm. si as dori sa stiu daca ma poate obliga asociatia de locatari sa platesc la izolarea blocului