avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate Dora21

Activitate Dora21

Răspuns la discuția Despre testament
Multumesc frumos !
O zi buna va doresc !
Răspuns la discuția Despre testament
Multumesc, multumesc, multumesc !
Răspuns la discuția Despre testament
Va multumesc foarte mult pentru amabilitatea dvs. de a-mi raspunde !
Dar e musai necesara expertiza medico-legala ??
Documentul de la un psiholog (agreat -cu toate avizele) nu este suficient ???
Pentru ca, aici, am o alta problema ! Nu este deplasabil, e la pat si certificatul medico-legal il da (din ce am inteles eu ) o comisie ( 2 psihiatri +un medic legist) pe care noi nu o avem in oras ! E la un oras aflat la 60 km si cu problememle lui cardiace si respiratorii mi-e frica ca nu ajung pana acolo cu el viu !
Cu respect, Dora 21 !
Buna ziua !
Am o mare rugaminte !
Pana reusesc sa ma “redresez” financiar, si sa consult direct un avocat/notar, ma poate ajuta cineva, de pe forum, cu un sfat legat de “contestarea testamentelor” ?

Concret:
Suntem 2 surori.
Eu am plecat “la oras” si mi-am facut un rost acolo (casa, masa, familie, etc.).
Sora mea a ramas in satul natal si –printr-o conventie mutuala, nescrisa, de la sine inteleasa ca fiind ceva firesc)– se stabilise ca, fiind cea mai apropiata de parinti, sa aiba grija de batrani (parinti) si sa mosteneasca (ca o recompensatie) casa parinteasca.
Mentionez ca acest “acord” a fost nescris si nici prea mult discutat la reuniunile de familie.
A fost, pur si simplu o conventie, ceva care se subintelegea, fara prea multe dicutii concrete care sa puna puncul pe “i”.
Mai tarziu, dupa ceva ani, au inceput –pentru parinti– problemele legate de sanatate, specifice senectutii, boli din ce in ce mai greu tratabile !
Ei, si aceste probleme au generat la randul lor alte probleme:
Cine alearga pe la spitale ?
Cine suporta toate cheltuielile (medicamente, transporturi, “cadourile” inerente, etc.) ?
Mi-am asumat fara nici o discutie aceste greutati/probleme.
Intre timp, sora mea s-a eschivat de la toate cheltuielile (si de la tot deranjul privind dusul/adusul de la spital).
Parintii mei, cand au vazut acest lucru, s-au suparat si au zis ca L.(sora mea) nu merita nimic din partea lor si vor sa-mi lase mie prin testament toata “averea” (care nu e prea mare pentru ca au fost oameni simpli de la tara, cu pensie de CAP).
Evident, ca si eu m-am suparat ca m-a lasat la greu si am spus: “De ce nu la o adica, daca tot greul financiar l-am dus eu ?? “

Acum apare intrebarea si rugamintea mea de a clarifica acest aspect- al mostenirii.
Pentru faptul ca tata este imobilizat la pat si nu se poate deplasa mi-au spus ca pot sa fac si o 100 de testamente pentru ca ei il vor ataca in instanta si vor motiva/spune ca:
atunci cand s-a facut testamentul, tata nu mai avea discernamant” !!!!
Subliniez ca tata, desi este imobilizat, are discernamant si este vazut periodic de medicul de familie (care la o adica poate confirma acest lucru) !
Este posibil acest lucru ??? sa ataci un testament – facut de un notar- pe motiv de discernamant ?
Noi (eu si sotul) meu nu am facut nici un demers inca (din lipsa de bani dar si pentru ca vreau sa ma documentez, un pic, in prealabil).

O cunostinta mi-a spus ca sa iau un psiholog (cu atestat recunoscut/agreat) sa-i faca o evaluare psihologica si cu acest document notarul poate testamentul !?!
Atcineva mi-a spus ca nu e cazul si ca notarul stabileste discernamantul si sa nu imi fac griji ca odata facut un testament la notar nu mai are cum sa-l conteste nimeni !?!
O alta cunostinta mi-a spus ca, de fapt, notarul solicita familiei/mostenitorului un certificat de expertiza medico-legala prin care se face o evaluare psihiatrica si apoi pe baza ei (evaluarii) + evaluarii personale incheie testamentul !?!

Care este adevarul ?
Care este formula cea mai potrivita pentru a nu pierde, in instanta, in eventualitatea unui proces ???


Va multumesc foarte pentru rabdarea de a citii tot ( fost un preambul cam mare dar trebuia sa dau cat mai multe detalii pentru a fi bine inteleasa)

Multumesc din suflet celui/celor care vor avea amabilitatea sa imi dea un raspuns sau sa ma lumineze !

P.S. Am uita sa precizez, desi nu stiu cata relevanta are, ca si mama traieste si este in asentiment cu tata (vor ca eu sa raman mostenitoarea) !
Buna seara !
Vreau sa va spun ca eu si sotul meu avem aceeasi profesie (fosti colegi de facultate) si lucram de ani buni la aceeasi institutie (publica).
Acum 2 ani s-a ivit oportunitatea sa dau concurs pe postul de sef serviciu (serviciu care cuprinde 16 angajati printre care si sotul meu).
Am dat examenul, am reusit si ne-am vazut de treaba.
Zilele trecute mi-a cazut in mana legea 161/2003 privind Conflictul de interese şi regimul incompatibilităţilor si dupa ce am citit-o (art.95) m-am blocat !
Marturisesc, cu toata sinceritatea ca nu am stiut de respectiva incompatibilitate !
Intrebari:
Deci, eu nu pot, daca lucrez cu sotul meu in acelasi loc, sa ocup o functie de conducere ?? am inteles bine sau interpretez eu prea "rigid" ?
Ce e de facut ?
Sa fac o forma de divort (fictiv) ?
Daca imi veti spune ca sa-mi dau demisia ar fi dureros ptr. ca acel spor de conducere ne ajuta f.mult cu rata la banca.
Va multumesc f.mult ptr.rabdarea de a-mi citi tot preambull si intrebarile
O.K.! Si multumesc f.f. mult (inca odata) !
Cu respect, D
Multumesc !
Intr-adevar am gasit ce ma interesa la art 12 din legea 7/2004 !
Este mai mult decat adecvat problemei !
Nu stiam de acest act normativ, stiam doar de 188, mea culpa !
O singura nelamurire/intrebare mai am si GATA, promit ca nu va mai deranjez.
Faptul ca s-a incalcat art.12 din legea 7/2004 este sanctionabil conform Legii 188 sau sunt alte sanctuni (si care, ptr. ca in 7/2004 nu sunt prevazute sanctiuni) ?

Imi cer scuze pentru insistenta si va multumesc !
Multumesc foarte mult pentru raspuns !
Am gasit si eu acest lucru la art.65 (probabil eu am o varianta mai veche)
ART. 65
(1) Încălcarea cu vinovăţie de către funcţionarii publici a îndatoririlor corespunzătoare funcţiei publice pe care o deţin şi a normelor de conduită profesională şi civică prevăzute de lege constituie abatere disciplinară şi atrage răspunderea disciplinară a acestora.

(2) Constituie abateri disciplinare următoarele fapte:
a) întârzierea sistematică în efectuarea lucrărilor;
b) neglijenţa repetată în rezolvarea lucrărilor;
c) absenţe nemotivate de la serviciu;
d) nerespectarea în mod repetat a programului de lucru;
e) intervenţiile sau stăruinţele pentru soluţionarea unor cereri în afara cadrului legal;
f) nerespectarea secretului profesional sau a confidenţialităţii lucrărilor cu acest caracter;
g) manifestări care aduc atingere prestigiului autorităţii sau instituţiei publice în care îşi desfăşoară activitatea;
h) desfăşurarea în timpul programului de lucru a unor activităţi cu caracter politic;
i) refuzul de a îndeplini atribuţiile de serviciu;
j) încălcarea prevederilor legale referitoare la îndatoriri, incompatibilităţi, conflicte de interese şi interdicţii stabilite prin lege pentru funcţionarii publici;
k) stabilirea de către funcţionarii publici de execuţie de relaţii directe cu petenţii în vederea soluţionării cererilor acestora.

PROBLEMA ESTE:
daca se poate incadra la lit. g) manifestări care aduc atingere prestigiului autorităţii sau instituţiei publice în care îşi desfăşoară activitatea; !?!?! Pentru ca la restul in nici un caz .
Daca nu merge la g) atunci uite ca nu este un temei legal sa-l sanctionezi !!!

Si cum poate fi tras la raspundere, repet cu riscul de fi redundant, atat timp cat el (sefuletul) sustine ca : “Intr-adevar, l-am certat pentru o greseala in exercitarea unei sarcini dar nu chiar atat de rau si nici nu cred ca pot fi facut eu vinovat de probleme de sanatate ale altora “ !!!!

Pentru ca trebuie, cel putin asa vad eu lucrurile, demonstrata -ca sa-i poti da o sanctiune- legatura intre cauza (cearta) si efect (starea de rau) !!

Tare mult mi-as dori sa stiu cum
-ar aborda problema un avocat desemnat sa-l apare pe sefulet !!
-ar aborda problema un avocat desemnat sa-l apare pe subaltern !!!

Multumesc inca odata, sa aveti o seara frumoasa si linistita !
Buna ziua, tuturor (celor de pe forum) !

Ii rog, din suflet, pe toti cei care sunt specializati sau au cunostinte in legislatia muncii sa-mi dea un sfat.
Problema:
Intr-o institutie publica un sefulet isi cearta f.dur (inclusiv jigniri legate de familie) subalternul.
Subalternului -fiind bolnav de inima (cu antecedente medicale)- i se face rau, cade in inconstienta si se loveste la cap. Este dus la spital, da dumnezeu si isi revine, dar ramane in medical cateva zile.
Ce trebuie sa faca seful mare ! Aceasta e intrebarea de fond !

Este cazul de comisie de disciplina ptr.sefulet ???
Poate fi sanctionat sefuletul ?
Daca da, in ce temei legal, in conditiile in care certurile la serviciu au fost/sunt/si vor fi intodeauna si, la o adica, vorbim doar de “autorul moral” – pe care nu stiu daca legislatia il sanctioneaza !!!
In cazul in care considerati (sau exista vre-o prevedere legala) ca problema trebuie privita prin prisma “conduita profesionala a functionarului public” trebuie sa mentionez ca cearta a avut loc fara martori (intr-un birou unde erau doar ei doi) si per final va fi “cuvantul unuia impotriva cuvantului altuia”.
Pentru ca sefulet sustine : “Intr-adevar, l-am certat pentru o greseala in exercitarea unei sarcini dar nu chiar atat de rau si nici nu cred ca pot fi facut eu vinovat de probleme de sanatate ale altorara “ !!!!
O abordare incorecta etic, dar NU STIU daca si incorecta din punct de vedere legal !!!
Prima masura luata de sefu’ mare: A dat decizie ca sefuletul sa nu mai raspunda de sectorul respectiv ! (fapt care nu l-a afectat la bani pe sefulet pentru ca acesta raspunde de mai multe sectoare).
Practic, a luat o masura preventiva de a evita aparitia altor conflicte !
Dar mai departe ??? Pentru ca subalternul a facut o sesizare (cu nr. de secretariat, etc.) !

Din ce stiu eu, seful mare vrea sa fie echidistant si sa rezolve cat mai legal “problema”, nu vrea sa fuga de raspundere dar, nici nu vrea sa-si depaseasca competentele, in conditiile in care acest tip de conflict -spun unii- ca se rezolva “‘direct” intre cele 2 parti prin tribunal.
Deci, revin la intrebarea de fond, ce trebuie sa faca seful mare ???


Va multmesc anticipat !

P.S. Am uitat sa mentionez ca subalternul nu e functionar public
(doar sefuletul).
Răspuns la discuția Impozitul pe a doua casa
Multumesc foarte mult pentru amabilitate(raspuns) !

Intr-adevar, nu am atat de mult de platit, am realizat dupa ce am scris "intrebarea". A fost o problema de matematica "bat-o vina"! Ca sa spun drept, facusem in Excell un tabel sa-mi calculeze pe fiecare an in parte si apoi prin formula sa mi le adune, dar am uitat/mi-a scapat ca trebuie sa pun in formula 0,1% din diferenta. Eu i-am dat sa calculeze direct 0,1 x nr. de zile x diferenta de achitat ..........si binenteles ca iesea o suma imensa !
Acum m-am mai linistit pentru ca:
1) mi-ati confirmat ce aflasem si din alte surse ca nu pot sa ma puna sa platesc decat pe ultimii 5 ani.
2) am realizat ca suma se va invarti la maxim 600-700 lei ! Nu e putin nici atat, dar ......bine ca scap doar cu atat !

Cu consideratie, va spune o zi buna in continuare D21 !