avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate raluka28

Activitate raluka28

Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
Si sa inteleg ca ii mai pot cere socoteala doar pe datoria din ultimii 2 ani, ma scuzati dar nu inteleg treaba cu prescrierea datoriei
Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
Buna ziua, pe langa plangerea penala ce as mai putea face?
Buna ziua, fostul sot refuza sa plateasca pensie alimentara fiului sau aflat in grija mea pe motiv ca nu are venituri si nu are de unde sa plateasca si mai nou a venit cu propunerea de a renunta la copil ,precizez ca in urma unei hotarari judecatoresti in urma divortului i s-a stabilit acestuia si obligatia de a plati 150 de lei ca pensie minorului. Curand se fac 10 luni de cand nu a platit nimic, plus ca de la data divortului din martie 2013 a cumulat o restanta de aproximativ 5000 de lei.
Buna ziua,am un copil dintr-o casatorie anterioara in varsta de 6 ani jumate, am divortat de tatal acestuia in urma cu aprox 6 ani iar instanta de judecata a hotarat ca tatal sa plateasca o pensie alim. In cuantum de 150 lei lunar , problema e ca luat in general , tatal copilului are sa imi dea pe toata perioada o suma de aproximativ 5000 de lei datorita faptului ca platea o mica parte din suma stabilita si nu in fiecare luna si mai am o problema se fac 9 luni de cand nu a mai trimis nici un leu , ce pot sa fac sa recuperez creanta tinand cont de faptul ca el sustine ca nu lucreaza si nu are de unde plati, multumesc!
Discuție Custodie copil
buna ziua , am um copil dintr-o casatorie anterioara , am divortat de tatal copilului , copilul a ramas la mine iar tatal copilului a fost obligat la plata unei pensii alimentare pe care o plateste doar cand vrea si constrans de politie, avem custodie comuna insa el nu isi exercita obligatiile fata de copil , intre timp m-am recasatorit si actualul sot doreste sa ia copilul sub numele lui, ce am putea sa facem in acest sens? Multumesc!
Discuție Plangere penala
Buna ziua!!! Am depus de curand o plangere penala pt abandon de familie la parchet si as dori sa stiu ce va urma dupa aceasta ? Multumesc anticipat !!
din ce imi spuneti dvs. eu inteleg, poate sunt imbecila, ca el ar putea sa isi duca copilul unde doreste si ca bunastarea unui minor de 20 de luni nu este importanta,e importanta doar asa zisa relatie care pana acum nu a DORIT SA O AIBA ,CU COPILUL SAU!!!
si chiria atat timp cat nu este facuta cu un contract legal este doar una provizorie si se poate muta oricand asadar domiciliul lui eu il consider instabil
merge dintr-un loc de munca in altul nu e stabil de ex. ultima data a lucrat cu acte 2 sapt dupa care si-a dat demisia cand a aflat ca eram pusa in tema cu locul lui de munca.
bun, astea sunt drepturile pe care le are,dar obligatiile lui fata de copil care sunt?
Eu exercit deocamdata obligatiile amandurora pt ca el isi cere drepturile dar de obligatii fuge!!
Nu are conditii in sensul ca nu are o locuinta stabila ,sta intr-o chirie cu actuala prietena ! Nu i-am refuzat niciodata dreptul de as vizita fiul ,intr-o perioda chiar ii trimiteam si bani de drum numai sa vina la copil iar el intr-un an cred ca a venit doar de 2 ori la el!!!