Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua,am un copil dintr-o casatorie anterioara in varsta de 6 ani jumate, am divortat de tatal acestuia in urma cu aprox 6 ani iar instanta de judecata a hotarat ca tatal sa plateasca o pensie alim. In cuantum de 150 lei lunar , problema e ca luat in general , tatal copilului are sa imi dea pe toata perioada o suma de aproximativ 5000 de lei datorita faptului ca platea o mica parte din suma stabilita si nu in fiecare luna si mai am o problema se fac 9 luni de cand nu a mai trimis nici un leu , ce pot sa fac sa recuperez creanta tinand cont de faptul ca el sustine ca nu lucreaza si nu are de unde plati, multumesc!
Pentru sumele restante apelati la un executor judecatoresc, dar se pot recupera pe ultimii 3 ani.

Depuneti totodata si o plangere penala pt abandon de familie si vor verifica organele de politie daca are sau nu venituri si eventuale bunuri pe numele lui. La randul lui si executorul va verifica aceste aspecte.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat