Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

buna ziua , am um copil dintr-o casatorie anterioara , am divortat de tatal copilului , copilul a ramas la mine iar tatal copilului a fost obligat la plata unei pensii alimentare pe care o plateste doar cand vrea si constrans de politie, avem custodie comuna insa el nu isi exercita obligatiile fata de copil , intre timp m-am recasatorit si actualul sot doreste sa ia copilul sub numele lui, ce am putea sa facem in acest sens? Multumesc!
nimic fara acordul tatalui copilului. Atat pt schimbarea numelui cat si daca vrea sa il adopte, aveti nevoie de acordul tatalui biologic. Poate e de acord cu adoptia daca ii ziceti ca scapa de platit pensia.
Negociați cu tatăl natural al fetiței, că dacă semnează ca minora să fie înfiată(adoptată) de către actualul dvs soț, el va scăpa pe viitor de orice obligație.
Va scăpa de plata pensiei de întreținere.
Nici nu-l va mai putea moșteni, pentru că-l va moșteni pe tatăl adoptiv.
Dapix, utilizator